Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V Českém Těšíně proběhne úklid o něco dříve, vyčištěna bude i lokalita hnízdění ledňáčka. Loni tam dobrovolníci posbírali více než 70 pytlů odpadků

01.04.2016
V Českém Těšíně proběhne úklid o něco dříve, vyčištěna bude i lokalita hnízdění ledňáčka. Loni tam dobrovolníci posbírali více než 70 pytlů odpadků

Foto: tesin.cz

Popisek: Při jarním úklidu v Českém Těšíně loni našli dobrovolníci v přírodě kdeco, nechyběly ani staré pneumatiky

Hraniční město se opět zapojí do celostátní akce Ukliďme Česko. Ovšem u nás se dobrovolníci vydají do terénu už tuto sobotu 2. dubna mezi 9. a 13. hodinou. Přírodu vyčistí od odpadků ve dvou lokalitách. Dobrovolníci dostanou pytle a pracovní rukavice. Všichni jsou srdečně zváni.

Dobrovolníci opětovně uklidí nádhernou rekreační zónu kolem zdejší přehrady, která je i místem výskytu mnoha zajímavých živočichů. Hnízdí zde například ledňáček. „Uklízí se tu pravidelně, a přesto to nestačí. V této lokalitě bude akce probíhat pod vedením Českého rybářského svazu. Vyčistíme od odpadků zejména okolí vodní nádrže a v okolí vodního toku Hrabinka,“ uvedl odborný pracovník městského úřadu Daniel Křenek s tím, že sraz bude v 9 hodin u 'rybářské chaty'.  Druhým místem je lokalita U cihelny městské v části Svibice. Sraz je zde rovněž v 9 hodin v ulici Cihelní, zhruba 100 metrů od ulice Slovenské. Dobrovolníci dostanou pytle a pracovní rukavice. Doporučujeme vzít si pracovní oděv, který můžete zašpinit, pevnou obuv nebo holínky, svačinu, a pokud bude chladno, tak i teplý čaj v termosce.

Jak to dopadlo loni

Loni dobrovolníci z řad úředníků a rybářů sebrali u přehrady více než sedmdesát pytlů odpadu a našlo se opravdu všechno možné, od PET láhví a zbytků spacáku přes ledničku, láhve od alkoholu a pneumatiky až po části výpočetní techniky. Další úklid provedla Albrechtova střední škola, kdy tři desítky studentů se svými pedagogy sebralo k lokalitě  U Cihelny dvacet pět pytlů odpadu. Do úklidu se pustili i myslivci ze Stanislavic, kteří vyčistili les  v místě zvaném Toboly.

Město je přitom uklízeno každý pracovní den. Téměř čtyřicet tun odpadu ročně sesbírají z trávníků a chodníků v Českém Těšíně úklidové čety. Každý z  pracovníků odstraní z ulic, chodníků, trávníků a parků denně průměrně pětnáct kilogramů smetí. Další odpady uklidí i zahradníci nebo pracovníci svozové firmy. Nejvíc je cigaretových nedopalků, plat a papírků. Nejhorší je situace na nejmladším sídlišti Svibice, kde někteří lidé neváhají vyhodit z okna i celý sáček s kuchyňským odpadem.

Co do přírody vyhodíme, se nám vrátí

Je až neuvěřitelné, co všechno lidé dokáží vyhodit do přírody, přitom mnoho odpadu je možné recyklovat. Lidé, kteří vyvážejí opad do přírody, si neuvědomují, že poškozují nejen ji, ale také sami sebe, své přátele, kamarády a potomky. Odpad dokáže hyzdit přírodu velmi dlouho, například pet láhev se rozkládá až sto let, sklo několik tisíc let, pěnový polystyren až několik desítek tisíc let. Podrobněji se můžete dočíst o rozkladu odpadu na specializovaných webových stránkách.  

Při  rozkladu odpadu  se do prostředí uvolňuje  mnoho nejrůznějších jedovatých, závadných  nebo nebezpečných  látek, které se dostávají do půdy nebo povrchových a podzemích vod.  Ze stejné přírody, do které lidé vyhazují odpad, odebíráme vodu, kterou následně pijeme. Z půdy zase jedovaté látky přecházejí do rostlin, například do zemědělských plodin, hospodářských  zvířat a následně do potravin, které konzumujeme. Jednoduše řečeno, co do přírody vyhodíme, to se nám zase v podobě nejrůznějších škodlivin vrátí. Přesto si to mnozí lidé neuvědomují, a místo aby odpad vyhodili do koše či popelnice, recyklovali jej nebo odvezli do sběrného dvora, vyhazují jej  do přírody.

V roce 2015 se uskutečnily na území  Českého Těšína celkem tři úklidové akce. Protože chceme mít čisté a zdravé životní prostředí, zapojíme se do úklidů i v dalších letech. Další informace o akcích, konaných na území celé České republiky, jsou na stránkách www.uklidmecesko.cz.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL