Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Nová výtvarná technika pronikla už i do havířovského domova seniorů. Chopili se žehličky... a začali malovat!

01.02.2016
Nová výtvarná technika pronikla už i do havířovského domova seniorů. Chopili se žehličky... a začali malovat!

Autor: grandpark.cz

Popisek: Senioři havířovského GrandParku pronikli pod vedením aktivizační pracovnice do tajů nové výtvarné techniky

Klienti domova pro seniory GrandPark Havířov si vyzkoušeli ve výtvarné dílně opět něco zcela nového – tzv. enkaustiku. Za asistence aktivizační pracovnice Dagmar Cimalové se chopili křídového papíru, voskovek a žehličky a výsledkem byly nádherně barevné fantazie. „Vím, že pro klienty je důležité, aby se jim líbila jak samotná práce, tak její výsledek – pak se zapojují do činností rádi. A díky tomu si při výtvarných nebo keramických aktivitách zlepšují i jemnou motoriku,“ vysvětluje paní Dagmar, proč přišla za seniory s novou aktivitou.

Při enkaustice se nanáší na speciální žehličku vrstva z voskové pastelky, a ta se pak rozehřátá roztírá na křídový papír. „Podle toho, jaké pohyby rukou se s žehličkou dělají a jak se žehlička natočí, vznikají na původně bílé ploše krásné barevné kreace. I laik tak může vytvořit dílo, které vypadá jako složitá malířská práce,“ říká s úsměvem paní Dagmar. A pohled na práce seniorů jí dává za pravdu. Panu Karlovi Konečnému je 87 let a nanášení dalších a dalších barev na papír se mu evidentně líbí. „Doma jsem nežehlil, o jídlo i o prádlo se starala manželka. Když jsem zůstal sám, ani jsem si neuměl uvařit. Tady se o jídlo nemusím starat, a ještě jsem se dostal i k žehlení,“ směje se s žehličkou v ruce při výběru dalších barev pro své dílo.

V GrandParku se do aktivit mohou zapojit i klienti, kteří jsou zdravotně handikapovaní. V nové výtvarné technice našla zalíbení třeba i Ludmila Matúšová, která má jednu ruku nepohyblivou. „Samozřejmě jsem paní Ludmile pomohla s nanášením voskovky na žehličku, ale obraz si už vytvářela sama a moc se jí líbilo, že si takto může malovat,“ říká Dagmar Cimalová.

Pan Konečný se chlubí svým dílem

Pan Konečný se chlubí svým dílem

Pro klienty Grandparku jsou podobné aktivity přichystány na každý den. Mohou se zabavit výtvarnými pracemi, keramikou, přípravou pochutin či cukroví, zpěvem, cvičením s terapeutkou, společnými vycházkami či reminiscenční terapií, při které cvičí paměť vzpomínáním na prožité životní události. „Víme, že je to pro naše klienty velmi důležité. V kontaktu se svými vrstevníky nemají pocit osamělosti a různorodými činnostmi procvičují jak jemnou motoriku, tak své myšlení – což je podstatné pro zpomalení průběhu nemoci,“ vysvětluje ředitelka GrandParku Kateřina Michaliková.

Domov pro seniory GrandPark Havířovbyl otevřen v květnu 2015 a může poskytovat sociální a zdravotní služby až 150 klientům 24 hodin denně 365 dnů v roce. Jako registrované zařízení sociálních služeb nabízí služby Domov seniorů, Domov se zvláštním režimem a Odlehčovací pobytovou službu.
Domov seniorů je určen klientům, kteří pro překážky, snižující jejich soběstačnost, již nemohou zůstat sami ve svém přirozeném prostředí. Domov se zvláštním režimem poskytuje kvalitní, odbornou a individuálně zaměřenou podporu a péči lidem, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu onemocnění různými typy demence (např. i Alzheimerovou demencí) a kteří nejsou schopni svou nepříznivou životní situaci překonat ani s pomocí osob blízkých nebo terénní služby.
Odlehčovací služba je pobytová služba poskytovaná osobám, převážně seniorům, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku a/nebo chronického onemocnění a o které je jinak pečováno v jejich přirozeném sociálním prostředí. Cílem služby je umožnit pečující fyzické osobě nezbytný odpočinek.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace