Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Majitelé v Karviné se do prohlídek svých domů od OKD příliš nehrnou

13.05.2013
Majitelé v Karviné se do prohlídek svých domů od OKD příliš nehrnou

Autor: OKD

Popisek: Důl, ilustrační foto

Na patnáct majitelů budov v Karviné využilo možnost nechat si odborně zhodnotit technický stav svých domů odborníky z OKD. Uvedl to exkluzivně pro Krajské listy.cz mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Pasportizace - odborné posouzení budov,  pod kterými se těží, je jednou z podmínek, ke které se těžaři zavázali už v roce 2011, kdy žádali o pokračování v těžbě. Na její nedodržování upozornili před časem zástupci občanského sdružení Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem. „I když se OKD původně proti plnění podmínky bránilo, Ministerstvo životního prostředí nám dalo za pravdu a tuto povinnost potvrdilo,“ uvedla jedna ze zástupců občanského sdružení Monika Heisigová.

„Po dohodě s městem Karviná, se kterým spolupracujeme po odborné stránce, jsme rozšířili pasportizaci do Starého Ráje. Jedná se o vysoce specializovanou záležitost, kterou řeší znalec v tomto oboru. O možnosti nechat si odborně zhodnotit technický stav jsme informovali majitele zhruba 200 domů,“ uvedl Vladislav Sobol.

Těžba uhlí prý Darkovské moře a golf neovlivní

Těžba v současné době pokračuje podle Sobola pod Darkovským mořem podle plánu, stejně jako v Lipinách, kde zasahuje pod okrajové části golfového hřiště. „V dalším období se počítá s dílčími poklesy terénu, které ale zrekultivovaný areál Darkovského moře ani provoz golfového hřiště nijak neovlivní,“ tvrdí Vladislav Sobol. Přiznal, že v lokalitě Staré Město, o kterou má OKD zájem kvůli těžbě už firma vykoupila přes 200 nemovitostí, z toho je více než 100 domů.

V posledních dvou letech vytěžila společnost OKD vždy kolem 11 milionů tun uhlí ročně. „Aktuálně máme připravené těžební plány zhruba na dvacetileté období, což souvisí se zásobami uhlí, které jsme schopni se současnými technologiemi ekonomicky vytěžit. Uhlí je ale v regionu samozřejmě mnohem více, případné pokračování těžby v delším horizontu proto závisí mimo jiné na vědeckotechnologických poznatcích, které nám mohou umožnit přístup k dalším zásobám,“ prohlásil mluvčí.

Začátkem dubna OKD začalo zveřejňovat na internetu informace o seizmických jevech. „Už dříve jsme zprovoznili například Zelenou linku důlních škod, na kterou se lidé mohou jednoduše obracet. Zároveň jsme vytvořili speciální webové stránky k našim rozvojovým projektům na adresách www.karvina-staremesto.cz a www.orlova-vyhoda.cz,“ informoval mluvčí, podle něhož takový rozsah informací o OKD neměli lidé k dispozici nikdy v historii. „Samozřejmě se vždy najdou kritici, kteří se sdružují například na internetových fórech odpůrců těžby,“ řekl Sobol.

OKD patří na Karvinsku mezi největší zaměstnavatele

OKD je stále ještě jedním z největších zaměstnavatelů na Karvinsku, které trpí dlouhodobě vysokou nezaměstnaností. V současné době těžařská firma zaměstnává kolem 13 tisíc zaměstnanců, z toho zhruba 9 tisíc horníků, dva tisíce povrchových pracovníků a také necelé dva tisíce technickohospodářských zaměstnanců. „Mnozí z nich ale v rámci svých pracovních povinností taky často fárají do podzemí,“ vysvětlil mluvčí, podle něhož dále pro OKD pracuje zhruba 3500 zaměstnanců dodavatelských firem. Ty zaměstnávají jak Poláky, Slováky, tak také místní.

Průměrný výdělek horníka je v současné době podle Sobola vyšší, než byl loni, kdy odcházel po měsíční práci domů s 34 767 korunami. „Nejde o částku, kterou má na výplatní pásce, ale o všechny příjmy – tedy včetně příplatku na dovolenou a Vánoce, vydělenou 12, tedy počtem měsíců,“ upozornil Sobol s tím, že údaje za rok 2012 firma ještě nezveřejnila.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace