Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Majitelé v Karviné se do prohlídek svých domů od OKD příliš nehrnou

13.05.2013
Majitelé v Karviné se do prohlídek svých domů od OKD příliš nehrnou

Foto: OKD

Popisek: Důl, ilustrační foto

Na patnáct majitelů budov v Karviné využilo možnost nechat si odborně zhodnotit technický stav svých domů odborníky z OKD. Uvedl to exkluzivně pro Krajské listy.cz mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Pasportizace - odborné posouzení budov,  pod kterými se těží, je jednou z podmínek, ke které se těžaři zavázali už v roce 2011, kdy žádali o pokračování v těžbě. Na její nedodržování upozornili před časem zástupci občanského sdružení Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem. „I když se OKD původně proti plnění podmínky bránilo, Ministerstvo životního prostředí nám dalo za pravdu a tuto povinnost potvrdilo,“ uvedla jedna ze zástupců občanského sdružení Monika Heisigová.

„Po dohodě s městem Karviná, se kterým spolupracujeme po odborné stránce, jsme rozšířili pasportizaci do Starého Ráje. Jedná se o vysoce specializovanou záležitost, kterou řeší znalec v tomto oboru. O možnosti nechat si odborně zhodnotit technický stav jsme informovali majitele zhruba 200 domů,“ uvedl Vladislav Sobol.

Těžba uhlí prý Darkovské moře a golf neovlivní

Těžba v současné době pokračuje podle Sobola pod Darkovským mořem podle plánu, stejně jako v Lipinách, kde zasahuje pod okrajové části golfového hřiště. „V dalším období se počítá s dílčími poklesy terénu, které ale zrekultivovaný areál Darkovského moře ani provoz golfového hřiště nijak neovlivní,“ tvrdí Vladislav Sobol. Přiznal, že v lokalitě Staré Město, o kterou má OKD zájem kvůli těžbě už firma vykoupila přes 200 nemovitostí, z toho je více než 100 domů.

V posledních dvou letech vytěžila společnost OKD vždy kolem 11 milionů tun uhlí ročně. „Aktuálně máme připravené těžební plány zhruba na dvacetileté období, což souvisí se zásobami uhlí, které jsme schopni se současnými technologiemi ekonomicky vytěžit. Uhlí je ale v regionu samozřejmě mnohem více, případné pokračování těžby v delším horizontu proto závisí mimo jiné na vědeckotechnologických poznatcích, které nám mohou umožnit přístup k dalším zásobám,“ prohlásil mluvčí.

Začátkem dubna OKD začalo zveřejňovat na internetu informace o seizmických jevech. „Už dříve jsme zprovoznili například Zelenou linku důlních škod, na kterou se lidé mohou jednoduše obracet. Zároveň jsme vytvořili speciální webové stránky k našim rozvojovým projektům na adresách www.karvina-staremesto.cz a www.orlova-vyhoda.cz,“ informoval mluvčí, podle něhož takový rozsah informací o OKD neměli lidé k dispozici nikdy v historii. „Samozřejmě se vždy najdou kritici, kteří se sdružují například na internetových fórech odpůrců těžby,“ řekl Sobol.

OKD patří na Karvinsku mezi největší zaměstnavatele

OKD je stále ještě jedním z největších zaměstnavatelů na Karvinsku, které trpí dlouhodobě vysokou nezaměstnaností. V současné době těžařská firma zaměstnává kolem 13 tisíc zaměstnanců, z toho zhruba 9 tisíc horníků, dva tisíce povrchových pracovníků a také necelé dva tisíce technickohospodářských zaměstnanců. „Mnozí z nich ale v rámci svých pracovních povinností taky často fárají do podzemí,“ vysvětlil mluvčí, podle něhož dále pro OKD pracuje zhruba 3500 zaměstnanců dodavatelských firem. Ty zaměstnávají jak Poláky, Slováky, tak také místní.

Průměrný výdělek horníka je v současné době podle Sobola vyšší, než byl loni, kdy odcházel po měsíční práci domů s 34 767 korunami. „Nejde o částku, kterou má na výplatní pásce, ale o všechny příjmy – tedy včetně příplatku na dovolenou a Vánoce, vydělenou 12, tedy počtem měsíců,“ upozornil Sobol s tím, že údaje za rok 2012 firma ještě nezveřejnila.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Lucie Bartoš