Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Premiér Sobotka navštívil Moravskoslezský kraj. S hejtmanem Novákem probral mimo jiné kauzu OKD

26.12.2015
Premiér Sobotka navštívil Moravskoslezský kraj. S hejtmanem Novákem probral mimo jiné kauzu OKD

Autor: Anna Makowická

Popisek: Hejtman Miroslav Novák z ČSSD

Předseda vlády Bohuslav Sobotka se tento týden v Karviné setkal na krátké pracovní schůzce s vedením města a hejtmanem kraje Miroslavem Novákem, v jehož doprovodu navštívil krajskou pobočku Úřadu práce v Ostravě.

Komunikace mezi krajem, vládou a ministerstvy se zlepšila

Na Krajském úřadu Moravskoslezského kraje pak jednal s vedením krajské tripartity. „V poslední době jsme velmi zintenzivnili komunikaci o sociální problematice našeho regionu mezi vládou, krajem, odboráři a šéfy resortů práce a průmyslu. Pokud jde o nejaktuálnější problém, tedy situaci v těžební společnosti OKD/NWR, už jsem deklaroval, že kraj sám o sobě nemůže další vývoj OKD zásadně ovlivnit, neboť klíčovou pozici zde mají stát a společnost NWR,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.  

Pro zajištění stability v kraji je podle nejvyššího představitele kraje podpora vlády velmi důležitá. Společně pracujeme na možných protikrizových opatřeních, která by v případě uzavírání dolů co nejvíc zmírnila nepříznivý sociální dopad na zaměstnanost v regionu," pokračuje hejtman.

Katastrofické důsledky. Předčasný důchod je zmírní

Masivní propouštění by podle jeho slov mělo pro Moravskoslezský kraj katastrofické důsledky. Proto prosazujeme, aby těžba trvala co nejdéle a postupně docházelo k pomalému řízenému útlumu. Získáme tak potřebný čas na přípravu balíku sociálních programů pro propuštěné horníky," podotýká hejtman.

Ve hře je například využití peněz, které by vláda mohla získat z evropského globalizačního fondu na podporu udržitelné zaměstnanosti v našem regionu. Doufám také, že odkládaný zákon o předčasném odchodu horníků do důchodu projde sněmovnou co nejdřív," dodává Miroslav Novák.

Bezúplatný převod pozemků pro budoucí průmyslovou zónu

Jedním z klíčových momentů pro kraj je poslední rozhodnutí vlády o bezúplatném převodu 30 000 čtverečních metrů pozemků, které patří státnímu podniku Diamo a jsou určeny na výstavbu průmyslové zóny Nad Barborou - pozemky nyní "spadnou" do majetku Moravskoslezského kraje.

„Pokud vše půjde podle plánu, mohly by se první firmy nastěhovat do zóny už v roce 2017 a v následujících letech nabídnout až dva tisíce nových pracovních míst. Stále také systematicky pracujeme na tom, abychom do regionu přivedli nové investory, doplňuje hejtman Miroslav Novák.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na . 

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace