Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Selhal jako partner, otec i herec. Co dostalo „ex“ seriálové hvězdy až na dno a kdo mu dal druhou šanci? Tajnosti slavných

17.09.2015
Selhal jako partner, otec i herec. Co dostalo „ex“ seriálové hvězdy až na dno a kdo mu dal druhou šanci? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Protialkoholní léčbu absolvoval Roman Štolpa dvakrát, a pak měl obrovský strach z budoucnosti. Naštěstí se našla dobrá duše, která mu dala druhou šanci.

Tak dlouho řešil každý sebemenší problém ‘panákem‘, až se propadl na samé dno. K radikální změně životního stylu se prý známý seriálový herec odhodlal kvůli dětem. Bál se budoucnosti, nakonec mu ale dobrá duše hodila pomyslné záchranné lano.

Vzpomínáte si na doktora Lišku z úspěšného seriálu televize Prima Rodinná pouta? Projekt, který byl natáčen tři roky, pořádně zamíchal mezilidskými vztahy nejen před kamerou, ale také v zákulisí. Mimo jiné se v ateliérech zrodila láska jako trám. Zhýralému manželovi hlavní hrdinky Andrey, kterou hrála Dana Morávková, přidělili scenáristé novou partnerku a díky tomu se do té doby téměř neznámý herec Roman Štolpa poprvé sešel před kamerou s půvabnou křehkou blondýnkou Markétou Plánkovou. Podle scénáře byla tichá, milující, oddaná… Harmonickému láskyplnému vztahu svých postav snadno podlehli i oba protagonisté.

S Martinem Zounarem v druhé řadě Rodinných pout

S Martinem Zounarem v druhé řadě Rodinných pout

Kluk, který neuměl česky

Narodil se 12. srpna 1964 smíšenému českopolskému páru v Českém Těšíně. Když mu bylo pouhého půl roku, rodina se odstěhovala do městečka na severu Polska a těsně před Romanovým nástupem do první třídy se vrátila do Čech. Tím ale připravila synovi první velké životní trauma. Neuměl totiž pořádně česky, spolužáci mu moc nerozuměli a ani on jim. Zažíval pocity odcizení, osamocení, vytržení z kořenů. Byl v tom sám, sestra se narodila až o devět let později, a tak pro něj nikdy nebyla parťák.

Když začal jako teenager mluvit doma o konzervatoři, všichni členové jeho lékařské rodiny se chytali za hlavu a v naději, že ho ‘bláznivé‘ nápady přejdou, ho poslali na gymnázium. Jenže ho nepřešly a v osmnácti byl Roman Štolpa přijat hned na první pokus ke studiu herectví na brněnské JAMU. Po absolutoriu se přestěhoval do Prahy, na DAMU vystudoval ještě režii a stal se jedním z desítek neznámých dobrých herců, putujících od jedné divadelní scény ke druhé.

S Markétou Plánkovou prožíval romantickou pohádku před kamerou i v soukromí

S Markétou Plánkovou prožíval romantickou pohádku před kamerou i v soukromí

Manželství na dálku

Se založením rodiny nikdy nespěchal, prvního syna Jakuba měl až v pětatřiceti. „Byl jsem přesvědčen, že se pro manželství a otcovskou roli vůbec nehodím,“ přiznává. Oženil se až půl roku po Jakubově narození. „Moje žena mě dostala do chomoutu jenom kvůli tomu, že se narodil syn,“ říká občas způsobem, který by leckoho přivedl do varu. Jeho manželka Milena vystudovala lékařskou fakultu, pracovala jako reprezentantka jedné farmaceutické firmy a záhy mu porodila ještě druhého syna Matěje. A pak se najednou všechno změnilo.

Milena dostala pracovní nabídku ze Slovenska, odjela do Bratislavy i s oběma syny a Roman zůstal v pražském bytě sám. Když se chtěli manželé vidět, zpravidla si dávali ‘rande na půl cesty‘, ve Žďáru nad Sázavou. Neměli na sebe čas, sotva stihli vyřešit takzvaně za pochodu pouze nejdůležitější trable. Když se jeho žena konečně vrátila i se syny do Prahy, problémy najednou přerostly do obludných rozměrů. Krize vypukla naplno.

Takhle dopadl jejich seriálový vztah, realita ale byla diametrálně odlišná

Takhle dopadl jejich seriálový vztah, realita ale byla diametrálně odlišná

Láska měla být řešením

A právě v té době potkal Roman Markétu a bláznivě se zamiloval. Stala se jeho milenkou, jenže chtěla víc. Roky jí přibývaly a v hlavě se jí neúprosně roztikaly biologické hodiny. Toužila po dítěti a partner na její touhy říkával: Proč ne! Když ale skutečně otěhotněla, vyvedlo ho to z míry. A události nabraly rychlý spád. Roman se musel rozhodnout a přiznává, že to bylo jedno z nejhorších období jeho života. Nejradši by měl všechny děti pohromadě.

Najednou měl dítě, s nímž nepočítal. Překvapilo ho to, zaskočilo. Nebylo pro něj snadné říct pravdu manželce, a hlavně vysvětlit synům, že mají sestřičku. „Právě tehdy se prokázalo, že máme s Markétou na život jiný názor,“ říká herec. „Myslím, že jsme navzájem zjistili, že spolu nemůžeme být.“ Jsou prý natolik odlišní, že nebyli schopní vzájemně se přizpůsobit. Přiznává však, že první, kdo se chtěl rozejít, byla navzdory pokročilému těhotenství Markéta, pro niž Romanova nerozhodnost znamenala obrovské rozčarování.

Markéta s dcerou Agátkou

Markéta s dcerou Agátkou

V hlavní roli alkohol

Po romantickém vztahu zůstaly Markétě notná dávka hořkosti a dcera Agáta, která se narodila 18. července 2007. S jejím otcem se rozešla již během těhotenství, namísto partnera jí byla v nejtěžších chvílích nablízku kamarádka, herečka Petra Špindlerová, která ji mimo jiné odvážela s malou z porodnice. Novopečená maminka se netajila zklamáním, díky němuž vyšla najevo řada Štolpových excesů i skutečnost, že má potíže s alkoholem.

Každý sebemenší problém řešil Štolpa ‘panákem‘. Do alkoholové závislosti se propadal pomalu, ale vytrvale. Prožíval opilecké deprese, i několik dnů vůbec nevyšel z bytu. Zkusil ambulantní poradnu, na tu už ale bylo pozdě. Pak ‘prošvihl‘ představení a pochopil, že jediná cesta je protialkoholní léčení. Nechal se dobrovolně hospitalizovat ve známé protialkoholní léčebně v Kroměříži, v níž se mimo jiné několikrát léčila i tragicky zesnulá zpěvačka Iveta Bartošová. Napoprvé ale léčbu nezvládl a musel se do péče odborníků vrátit. Podruhé už se mu podařilo nad nebezpečným démonem zvítězit. Zatím.

Roman se syny Jakubem a Matějem

Roman se syny Jakubem a Matějem

Záchranné lano přece jenom chytil

S reputací alkoholika byl jako režisér i herec v branži vyřízený, přesto se na něj nakonec usmálo štěstí. Druhou šanci dostal díky herečce a principálce Haně Gregorové v pražském Divadle Radka Brzobohatého a dal do toho opravdu úplně všechno. „Jsem šťastný, že se našli lidé, kteří nade mnou nezlomili hůl. Velmi si vážím toho, že mi paní Gregorová dala šanci. Nevím, zda vůbec tuší, co to pro mě znamená,“ řekl po premiéře deníku Aha! a dodal: „Byl jsem připraven na to, že bude velmi těžké lidem dokázat, že jsem zpátky a připraven pracovat.“

Psali jsme:

Seriálová hvězda, jedna z nejkrásnějších českých hereček. Přesto se neubránila zklamání, otec její dcery jí dal kopačky. Tajnosti slavných

Seriálová hvězda Markéta Plánková přišla před prázdninami o job. Co bude dál, je ve hvězdách. Jak natáčení nečekaně zlikvidoval Babiš?

Vyhodili ji z Ordinace a už to vypadalo bledě. Naštěstí dostala Markéta Plánková lano k nezaplacení, dokonce konkuruje na „stará kolena“ mnohem mladším kráskám. Podívejte se

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská