Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Já nic, já muzikant. Pro Bakalovy nájemníky prý stát udělal, co mohl, tvrdí premiér Sobotka. Jak to tenkrát opravdu bylo?

24.08.2015
Já nic, já muzikant. Pro Bakalovy nájemníky prý stát udělal, co mohl, tvrdí premiér Sobotka. Jak to tenkrát opravdu bylo?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Zdeněk Bakala

Stát v roce 2004 udělal pro ochranu zájmu nájemníků hornických bytů na Ostravsku maximum možného, napsal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v dopise miliardáři Pavolu Krúpovi. Slovenský podnikatel ho před několika dny vyzval k nápravě škod způsobených privatizací bytového fondu OKD.

Sobotka, který byl v té době ministrem financí a jeho resort privatizaci schválil, v dopise uvedl, že tehdy již nebylo možné vyjmout bytový fond z prodávaného menšinového státního podílu. Od předchozího vývoje se Sobotka distancoval. ČTK o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer.

„Minoritní podíl vláda prodala za vyšší cenu, než stanovilo ocenění pořízené Fondem národního majetku a vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ napsal předseda vlády v dopise, který má ČTK k dispozici. Podle něj klíčové rozhodnutí padlo již v roce 1991, kdy byl bez likvidace zrušen státní podnik OKD a místo něj byla zřízena akciová společnost OKD. „Na rozdíl od jiných podobných případů, jako např. v Severočeském hnědouhelném revíru, v případě společnosti OKD nedošlo k vynětí bytového fondu z majetku společnosti,“ napsal Sobotka.

Premiér dále argumentuje, že významným obdobím byl i rok 1993, kdy stát privatizoval menšinový podíl společnosti a nechal si 52 procent akcií. „V roce 1997 došlo ke snížení základního jmění společnosti OKD takovým způsobem, že stát ztratil většinu ve společnosti a dostal se do postavení menšinového akcionáře. V té době byl předsedou vlády Václav Klaus a ministry financí Ivan Kočárník a Ivan Pilip,“ uvedl Sobotka.

Čtěte také:

Žralok, hyena... Ku..a, rovnou označil Bakalu naštvaný horník. Kteří politici mu šli na ruku? Co se skrývá za story megaúspěšného „podnikatele“?

Privatizaci OKD má nyní posuzovat soud

Podle něj v roce 1999 ztratil stát i místo v představenstvu. „Současně docházelo k posilování postavení společnosti Karbon Invest, jejíž představitelé v červnu 2002 oznámili, že ve společnosti OKD získali většinu. Stát nejpozději v tomto okamžiku jako menšinový akcionář ztratil i manévrovací prostor,“ napsal. Navíc podle něj průběh privatizace OKD byl mnohokrát prověřován.

Privatizaci OKD má nyní posuzovat soud. Podle obžaloby při ní vznikla státu škoda 5,7 miliardy korun. Obžalovaní jsou znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek na ocenění podílu Fondu národního majetku v OKD, a dva bývalí místopředsedové fondu Pavel Kuta a Jan Škurka. Znalce obžaloba viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což mu v případě odsouzení hrozí až desetiletý trest. Ostatní dva muži se podle obžaloby dopustili trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a mohou skončit ve vězení až na osm let.

Krúpova společnost Arca Capital má asi dvouprocentní podíl v těžební firmě NWR, která vlastní černouhelnou firmu OKD, s níž byly byty privatizovány. Arca Capital považuje Sobotku za odpovědného za privatizaci OKD, kdy stát podle ní přišel o desítky miliard korun, kupující získal majetek téměř zadarmo a desetitisíce nájemníků hornických bytů byly podvedeny. Chce, aby privatizaci prošetřil. Zároveň kvůli nedávnému prodeji firmy RPG Byty, v níž měl podíl podnikatel Zdeněk Bakala, podala podnět k antimonopolnímu úřadu.

Psali jsme:

Podvedl desetitisíce nájemníků, obral stát o desítky miliard… Na každého ale jednou dojde. Jak začínají Bakalovi funět jeho hříchy z minulosti za krk

Tlak na Bakalu

Firma RPG Byty vlastní na 40 000 bývalých hornických bytů OKD a začátkem srpna ji koupila společnost Round Hill Capital. Sobotka tehdy prodej bytů označil za velké morální i podnikatelské selhání Bakaly, protože krok podle něj nebyl v souladu se záměrem privatizační smlouvy OKD. Prodej kritizovali i prezident Miloš Zeman a opoziční představitelé. Se Zemanem se sešel Krúpa v úterý.

E15 spekulovala, že současná aktivita Arca Capital může mít souvislost s její investicí do akcií těžarské společnosti New World Resources (NWR), která OKD vlastní. Otevřeným dopisem a stížností může tlačit na Bakalu, aby od ní akcie NWR odkoupil, uvádí web. Bakalovi totiž stále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která 50,5 procenta akcií NWR vlastní. Bakala nicméně na dubnové valné hromadě opustil vedení NWR a podle některých analytiků hodlá možná NWR opustit úplně.

Čtěte víc:

Premiér Sobotka se prý znovu může bát orgánů kvůli prodeji dolů OKD Zdeňku Bakalovi. Na světlo vytahuje známou kauzu investigativní novinářka, co odešla od Babiše

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL