Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Žralok, hyena... Ku..a, rovnou označil Bakalu naštvaný horník. Kteří politici mu šli na ruku? Co se skrývá za story megaúspěšného „podnikatele“?

11.08.2015
Žralok, hyena... Ku..a, rovnou označil Bakalu naštvaný horník. Kteří politici mu šli na ruku? Co se skrývá za story megaúspěšného „podnikatele“?

Foto: Hans Štembera

Popisek: Zdeněk Bakala

Politolog Zdeněk Zbořil ve svém pravidelném ohlédnutí za politickými událostmi uplynulého týdne na Parlamentních Listech.cz upozorňuje, že podnikatelská bezohlednost Zdeňka Bakaly je vážnější záležitost než migranti u nás. Nedodržení slibu o prodeji bytů nájemníkům totiž považuje za podvod na občanech. Reportéři Týdne se pro změnu vydali do Havířova, kde nemá jméno Bakala zrovna dobrý zvuk. A stručné shrnutí miliardářské kariéry Zdeňka Bakaly od analytičky ECHO 24 se výstižně jmenuje Ode lži ke lži. Nad žralokem Bakalou se zajímavě zamýšlí i komentátor LN...

Poněkud ve stínu neustálého proudu informací o migrantech zůstala zpráva, že sto procent firmy RPG Byty, která vlastní více než 43 tisíc bývalých bytů OKD a v níž má podíl podnikatel Zdeněk Bakala, kupuje mezinárodní investiční společnost Round Hill Capital. První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek k tomu uvedl, že Zdeněk Bakala má stejnou podnikatelskou morálku jako Viktor Kožený, tedy žraločí. Miliardářův krok kritizovali i premiér Bohuslav Sobotka a vicepremiér Andrej Babiš. Zdeněk Bakala si až dosud zajišťoval příznivý mediální obraz vlastnickými podíly ať už v časopise Respekt nebo vydavatelské firmě Economia, ale i podporou Knihovny Václava Havla nebo sponzorskými dary jak politickým stranám, tak Karlu Schwarzenbergovi v prezidentské volbě.

„Případ pana Bakaly považuji za mnohem závažnější než celou záležitost migrantů u nás. A prochází to kupodivu ve velké tichosti, přestože jde o zvláštní typ podnikatelské bezohlednosti, na níž se však nepodílí jenom pan Bakala. Ten využil možnosti, které mu poskytli politici. Nechci jmenovat všechny, ale začíná to přece už u Vladimíra Dlouhého, pokračuje za vlády Miloše Zemana, pak je na tom samozřejmě podepsaný bývalý ministr financí Sobotka a další. A odůvodnění z úst politiků, proč k tomu došlo, že pan Bakala něco slíbil a slib nedodržel, to je přece podvod na občanech Moravskoslezského kraje,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Levné byty měly být i kompenzací za útlumový program na Ostravsku

Spatřuje ho v tom, že nájemníci oněch bytů byli ujišťováni, že jim Zdeněk Bakala za pro ně výhodnou cenu byty prodá. Ale protože tak neučinil, pak to ve smlouvě zřejmě tímto způsobem definováno nebylo. „Mimochodem jednalo se o smlouvu, která politicky souvisela s útlumovými programy na Ostravsku, a proto jednou z kompenzací za růst nezaměstnanosti bylo, že se ti lidé stanou majiteli bytů. Sice ne honosných vil jako ti přes noc se rodící podnikatelé, ale že jim alespoň trochu stát vypomůže. Teď se naopak může stát, že ten žralok, co to koupí, zvýší nájemné; a pokud na to ti lidé nebudou mít, tak jim stát bude ještě vyplácet příspěvek na bydlení. Vždyť ten, kdo to kupuje, to nekupuje proto, aby do toho investoval a lidem opravoval byty nebo snižoval nájemné,“ poznamenává politolog.

Očekává, že Bakalův prodej bytů se stane mimořádně důležitou politickou událostí, která ovlivní už krajské volby v příštím roce. „Protože málo platné, když je to přes čtyřicet tisíc bytů, což je odhadem sto tisíc osob ve věku, kdy mohou volit, tak těch sto tisíc může pociťovat přinejmenším nějakou nejistotu. Pan Zaorálek se svého času dostal k soudu, když pana Bakalu označil za gaunera. Ale i když prohrál, tak to neznamená, že by se k té rétorice nemohli všichni vrátit. Pokud vím, tak pan Bakala už obšťastňuje Švýcarskou konfederaci svým pobytem a tady se svých aktivit zbavuje. Určitě se ty byty dostanou do kampaně všech možných politických stran. Jen záleží na tom, kdo to bude umět obratněji využít. Nedělám si iluze, že úmysly v předvolební propagandě budou jen ty nejčistší,“ konstatuje Zdeněk Zbořil.

Týden doslova cituje bývalé horníky: Bakala je ku...!

Reportér časopisu Týden se vydal do Havířova, jenž je v poslední době hojně skloňován zejména kvůli podnikateli Zdeňku Bakalovi. Ten zde až do minulého týdne vlastnil bývalé hornické byty, kde chtěl ubytovávat uprchlíky. Byty nakonec od firmy RPG Byty, která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v ČR a Bakala ji spoluvlastní, odkoupila mezinárodní investiční společnost Round Hill Capital. Místní nemohou Bakalovi přijít na jméno.

„Samé čachry, tenhle člověk nic jiného neumí. Napřed tahá do Šumbarku cikány, pak sem dovede uprchlíky a nakonec nás všechny prodá,“ rozčiluje se bývalý horník Ján Beluško, kterého reportér Týdnu zpovídal v restauraci Eso na náměstí v Havířově-Šumbarku. „Je tu bordel. Napřed se říkalo, že RPG poskytne utečencům deset bytů. Teď už je to dvacet bytů a třeba pak dá uprchlíkům stovky kvartýrů, volných je jich tu dost,“ dodává.

Podle dalšího bývalého havíře Gabriela Bobala je lepší černoch než cikán. „Černoši mají vysoké školy, cikáni jen kradou,“ rozumuje nad pivem. Pak prý někdo prohlásí něco dost nekorektního o černých opicích, načež se přidá další štamgast Bohuslav Šikuta, který si všiml, že zdejší uprchlíci mají postavy urostlých vojáků, hlavně ti z Afghánistánu. „Co my víme, jaký mají úkol. Vždyť sem přijíždějí bez jakýchkoli průkazů totožnosti a Islámský stát je rafinovaný,“ přemítá Beluško.

Nakonec se prý trojice shodne, že politickým uprchlíkům, kteří se do šumbarských bytovek stěhují z bytového zařízení pro uprchlíky, jež léta stojí v nedaleké Dolní Suché, právo na azyl patří. „Jen mě štve, že stát společně s Bakalou jim zdarma poskytují plovoucí podlahy, ledničky a plazmové televize, zatímco já jsem nikdy nedostal od realitky RPG ani šroubek na opravu bytu,“ rozčiluje se Beluško. S množstvím vypitých piv zaznívají v debatě stále radikálnější názory. „Černoši mi nevadí, Romy bych ale vystěhoval někam na ostrov,“ deklaruje Bobal. „Nesmysl, rozkradli by i ten ostrov a žádali by o jiný,“ kontruje Beluško.

Názory místních na podnikatele Zdeňka Bakalu názorně dokládá i vyjádření jednoho postaršího penzisty, který si do lahůdek na místním sídlišti přišel koupit čtyři rohlíky. „Bakala je ku…! A novináři jsou stejní,“ říká penzista k poslednímu Bakalovu obchodu s prodejem více než 43 tisíc bytů. 

Od lži ke lži. Stručné shrnutí miliardářské kariéry Zdeňka Bakaly

Analytička serveru Echo24.cz Lenka Zlámalová zmonitorovala kariéru miliardáře Zdeňka Bakaly. Ten v tomto týdnu prodal 43 tisíc hornických bytů britskému fondu Round Hill Capital. Podle Zlámalové je tento obchod tečkou za miliardářskou cestou ode lži ke lži.

„Bakala začal svou kariéru miliardáře, jímž se stal až díky nákupu OKD v roce 2004 a následnému prodeji akcií, lží. Opakovaně veřejně tvrdil, že s privatizací menšinového podílu od státu neměl nic společného. Přitom smlouvy, které byly později zveřejněny, jasně potvrdily, že tehdejší oficiální privatizátoři, majitelé společnosti Karbon Invest, byli jen bílí koně. S Bakalou byli předem domluveni, že mu po úspěšném odkupu státního podílu, celou svoji firmu ovládající OKD, prodají. Sám Bakala to pak neochotně veřejně přiznal,“ uvádí první lež Zlámalová. 

Následně pokračuje rozborem závazku, že Bakala před prodejem někomu jinému přednostně nabídne byty nájemníkům. Z tohoto slibu však Bakala začal v roce 2008 couvat. „6. ledna 2009 jeho firma RPG v rozporu s veřejným slibem i privatizační smlouvou oznámila, že lidem byty prodávat nebude. 29. června 2009 Bakala přímo vypověděl předkupní právo. Vláda pod tlakem usnesení sněmovny rozjela proti Bakalovi arbitráž u Hospodářské komory. K soudu jít nešlo, protože privatizační smlouva obsahovala arbitrážní doložku,“ píše Zlámalová s tím, že Bakala následně vzal výpověď závazku předkupního práva nájemníkům zpět. V roce 2010 navíc Ministerstvo financí arbitráž vyhrálo.  

Všichni Bakalovi lidé…

„Bakala v mezičase převáděl byty mezi různými firmami ve své skupině. Přestože to jedna společnost prodávala druhé, čistě fakticky měli nájemníci dostat přednost, Bakala si to ale vykládal tak, že předkupní právo by se mělo uplatnit, až kdyby se rozprodávaly jednotlivé byty. Takhle čistě formálně stále zůstávaly ve skupině, která je původně privatizovala,“ dodává Zlámalová s tím, že po prodeji britskému fondu je zřejmé, že Bakala lhal a svůj slib nikdy nedodrží.

Podle Zlámalové navíc celá transakce vypadá jako čistě právní tah, který má vylepšit pozici do případné arbitráže, kdyby ji chtěl stát zahájit. Ředitelem londýnské divize Round Hill Capital je totiž Stanislav Kubáček, dřívější pracovník Bakalovy investiční skupiny BXR.

To, co po Bakalovi podle analytičky zbývá, je latentní politický konflikt a velká příležitost pro Andreje Babiše. „Za privatizaci roku 2004 je politicky zodpovědný Bohuslav Sobotka, který ji tehdy řídil jako ministr financí. Před Městským soudem v Praze stojí jako obžalovaní znalec a dva vysoce postavení úředníci Fondu národního majetku. Pokud soud rozhodne, že při prodeji OKD skutečně došlo k podvodu, dostane se Sobotka pod těžký tlak. Také případná arbitráž, v níž by stát žaloval miliardáře za prodej bytů, bude stále k celému příběhu OKD a Bakaly přitahovat pozornost. Andrej Babiš bude mít stále prostor připomínat jedenáct let starou vinu svého současného premiéra. Čím déle se soudy potáhnout k příštím volbám, tím hůř pro Sobotku,“ uzavírá Zlámalová.

Všichni věděli, že Bakala je žralok. Tak proč se divíme, že kouše, nechápe novinář Kamberský

Zdeněk Bakala je finanční investor. A finanční investor je člověk, který levně kupuje a draze prodává. Finanční investor není dobroděj. Kdo si to myslí, je naiva, tvrdí ve svém zamyšlení v pravidelné sobotní rubrice Lidových novin „Chlívek“ komentátor listu Petr Kamberský.

„Kdo očekával, že finanční investor prodá nájemníkům byty pod cenou na základě nezávazného příslibu, je víc než naiva,“ podotýká Kamberský v narážce na to, že tento týden Bakala prodal 40 tisíc bytů společnosti RPG Byty, které získal od státu v privatizaci nezvykle levně za příslib toho, že budou levně odprodány jejich nájemníkům. Po nynějším prodeji ale zřejmě šance nájemníků na to, že byty si budou moci levně odkoupit, definitivně zhasla.

Kamberský připomíná třináct let starý rozhovor, jenž Bakala poskytl MF Dnes a který o Bakalově filozofii mnohé prozrazuje. Tehdy Bakala mimo jiné uvedl: „Nevím, jestli je to dobře, nebo ne, ale myslím, že peníze jsou jediné objektivní měřítko, které je k dispozici. A já sám žiji naprosto v souladu s touto filozofií.“

Za zklamání nájemníků mohou i politici. Klaus, Sobotka, Zaorálek

Kamberský tvrdí, že přinejmenším stejný díl na frustraci nájemníků bytů, které tento týden Bakala prodal mezinárodní firmě, mají i politici. „Od Václava Klause, za jehož časů začala divoká privatizace (z níž stát neměl ani korunu), přes Bohuslava Sobotku (který odprodal menšinový podíl a podepsal nevymahatelnou smlouvu o přeprodeji bytů) až třeba po Lubomíra Zaorálka, který povzbuzoval v lidech dojem, že mají nárok na něco, co není vymahatelné,“ míní Kamberský.

Dotkl se i toho, že Bakala financuje například Knihovnu Václava Havla, když napsal, že jiní jsou na Bakalu naštvaní, že svými bohulibými aktivitami přikrývá bezskrupolózní obchody. Kamberský ale upozorňuje, že podle ekonomické teorie mají i finanční investoři v hospodářství své místo. „Protože, jak praví knihy, ´přispívají k efektivnější alokaci zdrojů‘.“ Pořád je lepší, když magnáti divokou privatizaci přikrývají líbivými pomníčky, než aby s penězi utekli do Švýcarska

Na závěr si Kamberský nepřímo rýpl i do premiéra Bohuslava Sobotky, který v reakci na prodej bytu patřících firmě RPG Byty uvedl, že Bakala morálně selhal. „Pokud už politici svou neschopností (v tom lepším případě) dovolili, aby někdo zázračně zbohatl, nemuseli by se teď pohoršovat. Trefují se, velmi shovívavě řečeno, do vlastního kolene,“ napsal Kamberský. Své zamyšlení uzavírá tím, že je pořád lepší, když magnáti chtějí divokou privatizaci přikrýt co nejlíbivějším pomníčkem, než aby sbalili peníze a zmizeli například ve Švýcarsku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Bakala,