Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Je jim čtyři sta let a vrátili se domů do Bohumína z Německa, kam je uloupili nacisté. Kostelní zvony se stěhovaly do secesního domu. Uvidíte je?

10.07.2015
Je jim čtyři sta let a vrátili se domů do Bohumína z Německa, kam je uloupili nacisté. Kostelní zvony se stěhovaly do secesního domu. Uvidíte je?

Autor: Město Bohumín

Popisek: Stěhování kostelních zvonů

Čtyřsetleté starobohumínské zvony, které se letos v dubnu po 73 letech vrátily z Německa domů do Bohumína, se už zase stěhovaly. Po dvouapůlměsíčním pobytu ve zdejším kostele Narození Panny Marie se ve čtvrtek 9. července přesunuly jen o pár desítek metrů dál, a to do vestibulu opraveného secesního Národního domu na náměstí Svobody.

Momentálně se v něm dodělávají poslední úpravy před kolaudací. Národní dům se pro veřejnost po opravě slavnostně otevře už 6. září, kdy proběhne den otevřených dveří s komentovanými prohlídkami.

Ve vestibulu Národního domu, kde bude fungovat infocentrum, budou kostelní zvony Adam (1200 kg) s Josefem (650 kg) vystaven asi pět let. A to do doby, než se budou moci vrátit zpět do kostelní věže. „Ve zvonici máme nové zvony, ale do pěti let bychom chtěli sehnat peníze a staticky prověřit, zda by ty původní mohly být umístěny ve zvonici u těch současných. Dočasně proto zvony našly po dohodě s městem místo ve vestibulu secesního Národního domu," uvedl zdejší farář Kalikst Jan Mryka.

Sloužily přes tři sta let a pak...

Historie zvonů sahá až do roku 1620, kdy je zhotovil opavský mistr Hans Knauff. Zvony sloužily ve Starém Bohumíně až do března 1942. Za války je však zkonfiskovali nacisté. Stáří a hodnota zvonů je ale naštěstí uchránily před roztavením a využitím materiálu k vojenským účelům.

Starobohumínské artefakty skončily na čas na hřbitově zvonů. Pak sloužily ve zvonicích německých kostelů v Remscheidu a Wuppertalu, kde zvonily plných 62 let. Českýá strana usilovala roky o jejich navrácení. Po řadě jednání se celý proces podařilo loni dotáhnout do úspěšného konce. Německo zvony vrátilo české straně na své náklady už v polovině prosince.

Ty ale nejprve putovaly do zvonařské dílny v Brodku u Přerova, kde prošly očistou a restaurátorskými pracemi. Město na lázeňskou kúru přispělo částkou 140 tisíc korun. V dubnu pak proběhlo jejich oficiální slavnostní předání ve starobohumínském kostele za účasti německé i české strany.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace