Je jim čtyři sta let a vrátili se domů do Bohumína z Německa, kam je uloupili nacisté. Kostelní zvony se stěhovaly do secesního domu. Uvidíte je?
10.07.2015
Foto: Město Bohumín
Popisek: Stěhování kostelních zvonů
Čtyřsetleté starobohumínské zvony, které se letos v dubnu po 73 letech vrátily z Německa domů do Bohumína, se už zase stěhovaly. Po dvouapůlměsíčním pobytu ve zdejším kostele Narození Panny Marie se ve čtvrtek 9. července přesunuly jen o pár desítek metrů dál, a to do vestibulu opraveného secesního Národního domu na náměstí Svobody.
Momentálně se v něm dodělávají poslední úpravy před kolaudací. Národní dům se pro veřejnost po opravě slavnostně otevře už 6. září, kdy proběhne den otevřených dveří s komentovanými prohlídkami.
Ve vestibulu Národního domu, kde bude fungovat infocentrum, budou kostelní zvony Adam (1200 kg) s Josefem (650 kg) vystaven asi pět let. A to do doby, než se budou moci vrátit zpět do kostelní věže. „Ve zvonici máme nové zvony, ale do pěti let bychom chtěli sehnat peníze a staticky prověřit, zda by ty původní mohly být umístěny ve zvonici u těch současných. Dočasně proto zvony našly po dohodě s městem místo ve vestibulu secesního Národního domu," uvedl zdejší farář Kalikst Jan Mryka.
Sloužily přes tři sta let a pak...
Historie zvonů sahá až do roku 1620, kdy je zhotovil opavský mistr Hans Knauff. Zvony sloužily ve Starém Bohumíně až do března 1942. Za války je však zkonfiskovali nacisté. Stáří a hodnota zvonů je ale naštěstí uchránily před roztavením a využitím materiálu k vojenským účelům.
Starobohumínské artefakty skončily na čas na hřbitově zvonů. Pak sloužily ve zvonicích německých kostelů v Remscheidu a Wuppertalu, kde zvonily plných 62 let. Českýá strana usilovala roky o jejich navrácení. Po řadě jednání se celý proces podařilo loni dotáhnout do úspěšného konce. Německo zvony vrátilo české straně na své náklady už v polovině prosince.
Ty ale nejprve putovaly do zvonařské dílny v Brodku u Přerova, kde prošly očistou a restaurátorskými pracemi. Město na lázeňskou kúru přispělo částkou 140 tisíc korun. V dubnu pak proběhlo jejich oficiální slavnostní předání ve starobohumínském kostele za účasti německé i české strany.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš