Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Strážnický Spajk má jako jediný pes v Česku tři služební atesty. Zvládne mimo jiné slaňování v popruzích ze skal

05.05.2015
Strážnický Spajk má jako jediný pes v Česku tři služební atesty. Zvládne mimo jiné slaňování v popruzích ze skal

Autor: frydekmistek.cz

Popisek: Čtyřnohý Spajk má výjimečné schopnosti.

Městská policie ve Frýdku-Místku má ve svých řadách čtyřnohého kolegu Spajka, který má výjimečné schopnosti. Jako jediný služební pes v České republice získal tři atesty – pro výkon hlídkové služby, pro plošné vyhledávání pohřešovaných osob a mezinárodní atest pro vyhledávání osob v sutinách.

Spolu s psovodem Danielem Machem mohou být nasazeni do pátracích nebo záchranných akcí v rámci celé republiky, ale mohou se účastnit i zahraničních misí. 

Zázračný pes, co zachrání nejen dítě v sutinách

V Česku je zhruba třicet služebních psů, kteří mají atest na plošné vyhledávání osob nebo vyhledávání v sutinách. Jen šest z nich je držitelem obou atestů a patří mezi ně i německý ovčák Spajk z Frýdku-Místku, který je zároveň jediným psem v republice, který k těmto dvěma atestům má ještě jeden, a to na hlídkovou činnost.

„Výkony Spajka jsou nadprůměrné. Na jedné straně je součástí pochůzkových hlídek v ulicích a je nasazován do kontrolních nebo sportovně vypjatých akcí, kdy projevuje svůj temperament důrazným štěkáním a musí mít náhubek a být na vodítku, a na straně druhé umí projevit svou mírnou stránku, kdy bez náhubku a vodítka vyhledá osobu zavalenou v sutinách nebo dítě, které se ztratilo v lese. Navíc musí zvládnout i slaňování v popruzích ze skal nebo let vrtulníkem, je to výjimečný pes,“ zhodnotil Spajkovy výkony jeho majitel, psovod Daniel Mach.   

Kolegové mají uznání 

„Našeho kolegu, psovoda Dana, který je schopen se Spajkem přispět k záchraně lidských životů, v této činnosti podporujeme, protože se jedná o činnost záslužnou a ne každý je schopen ji vykonávat. Zajišťujeme a hradíme alespoň veškeré výlohy spojené s výcvikem a atestací, která se musí co dva roky obhajovat,“ doplnil ředitel strážníků Milan Sněhota.

Ve Frýdku-Místku jsou nyní dva psovodi, kteří přispívají k posílení bezpečnosti strážníků v ulicích a navíc vykonávají i osvětovou činnost, kdy navštěvují mateřské a základní školy, kde v rámci prevence kriminality seznamují děti se svou prací.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace