Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z dětí udělali sprejery, naštěstí nemalovaly na zakázané zdi. Ve Frýdku-Místku mají autobusy s hrbem a za jízdu nikdo neplatí

19.04.2015
Z dětí udělali sprejery, naštěstí nemalovaly na zakázané zdi. Ve Frýdku-Místku mají autobusy s hrbem a za jízdu nikdo neplatí

Foto: Frýdek-Místek

Popisek: Děti malují na autobus a nikdo neví, co vznikne...

FOTO Přeprava městskou hromadnou dopravou, která je ve Frýdku-Místku ZDARMA, bude ještě komfortnější a ekologičtější. Do konce dubna bude na linky MHD postupně nasazeno deset zcela nových autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn.

Jejich provoz přispěje k výraznému snížení emisí z dopravy, zejména oxidu dusíku, a to až o několik tun ročně. V porovnání s naftovými autobusy jsou nejen ekologičtější, ale také ekonomičtější a mnohem méně hlučné.

Informace vstřebají i lidé s horším zrakem

Nové autobusy v zelenobílých barvách jsou odlišné na první pohled. Na střeše mají tzv. hrb, ve kterém jsou umístěny nádrže na zemní plyn. Také vnitřní vybavení částečně nízkopodlažních třídveřových autobusů nabízí novinky. Ve střední části se nachází místo pro kočárek nebo invalidní vozík a vedle něj podél oken je k dispozici šest sklopných sedaček, což usnadňuje pohyb cestujících v této části autobusu.

O průjezdu jednotlivými zastávkami jsou cestující informováni prostřednictvím elektronických informačních panelů vně i uvnitř autobusu a také prostřednictvím akustického zařízení. Samozřejmostí je manuálně výklopná plošina pro bezbariérový nástup a výstup. 

Primátor se podivuje, že děti nepotřebovaly šablony

„Jeden z těchto nových autobusů je pak opravdu výjimečný, a to tím, že jeho karoserii do výšky oken pomalovaly děti z místních základních škol. Použily k tomu speciální fixy, které by měly zhruba jeden rok odolat slunci, větru i dešti. Dětmi pomalovaný autobus bude zařazen do běžného provozu a bude zpestřením vozového parku,“ řekl primátor Michal Pobucký s tím, že děti při malování nepoužívaly žádné předtištěné šablony, ale podle vlastních představ a schopností vytvářely na autobus obrázky zaměřené na ekologii - zelené  autobusy a čisté ovzduší. Nápad vyzdobit autobus dětmi vzešel od dopravce ČSAD Frýdek-Místek, který autobusy pořídil.

Autobusy pořídila společnost ČSAD Frýdek-Místek, která pro město zajišťuje a provozuje městskou hromadnou dopravu. „Náklady na pořízení nových autobusů, ale také na vybudování plnicí stanice v areálu ČSAD Frýdek-Místek činí 86 milionů korun. Téměř 64 milionů z této částky jsme získali zpět formou dotace z prostředků Evropské unie, z Operačního programu Životní prostředí,“ řekl generální ředitel společnosti Tomáš Vavřík s tím, že nové autobusy s pohonem na CNG přispějí ke snížení zátěže životního prostředí o 2,7 tuny emisních látek NOx ročně.

Je to namístě, město trpí znečištěným ovzduším

„Pořízení autobusů, produkujících co nejméně škodlivých výfukových plynů, je pro město, trpící kvůli chybějícímu obchvatu a přetížené osobní dopravě znečištěným ovzduším, velmi důležitý a zásadní faktor. Proto se významným způsobem podílíme na obnově vozového parku společnosti, která zajišťuje městskou hromadnou dopravu,“ uzavřel Karel Deutscher. 

Letos město Frýdek-Místek přispěje na obnovu vozového parku částkou přesahující 21 milionů korun, a to v rámci úhrady prokazatelné ztráty. V roce 2013 byly pořízeny pro MHD tři nové autobusy, v roce 2014 to byly dva autobusy a letos to je deset nových autobusů. Obnovu vozového parku bude podnik podporovat i v dalších letech, přičemž při nákupu nových autobusů se bude i nadále přihlížet k co možná nejnižším emisím a co možná nejvyšší bezpečnosti a pohodlí pro cestující.

Statutární město Frýdek-Místek realizuje od roku 2011 ojedinělý projekt v České republice „MHD zdarma“, který již zahrnuje spojení s šestnácti okolními obcemi. Nejdříve se zapojily Staré Město, Sviadnov a Řepiště. V roce 2012 se připojily Hukvaldy a Visalaje a následovaly obce Staříč, Paskov, Žabeň, Baška, Janovice, Palkovice, Kozlovice, Metylovice, Fryčovice, Pržno, Brušperk. Autobusy zajíždějí i na točnu v Nové Bělé. Celkem město Frýdek-Místek nabízí zdarma spojení se sedmnácti mimoměstskými lokalitami. Cestující musí udělat jediné, vyřídit si speciální čipovou kartu na MHD zdarma, v opačném případě zaplatí u řidiče jednotné jízdné ve výši 10 korun, což je ve srovnání s ostatními autobusovými spoji vůbec nejnižší částka. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš