Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Z dětí udělali sprejery, naštěstí nemalovaly na zakázané zdi. Ve Frýdku-Místku mají autobusy s hrbem a za jízdu nikdo neplatí

19.04.2015
Z dětí udělali sprejery, naštěstí nemalovaly na zakázané zdi. Ve Frýdku-Místku mají autobusy s hrbem a za jízdu nikdo neplatí

Autor: Frýdek-Místek

Popisek: Děti malují na autobus a nikdo neví, co vznikne...

FOTO Přeprava městskou hromadnou dopravou, která je ve Frýdku-Místku ZDARMA, bude ještě komfortnější a ekologičtější. Do konce dubna bude na linky MHD postupně nasazeno deset zcela nových autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn.

Jejich provoz přispěje k výraznému snížení emisí z dopravy, zejména oxidu dusíku, a to až o několik tun ročně. V porovnání s naftovými autobusy jsou nejen ekologičtější, ale také ekonomičtější a mnohem méně hlučné.

Informace vstřebají i lidé s horším zrakem

Nové autobusy v zelenobílých barvách jsou odlišné na první pohled. Na střeše mají tzv. hrb, ve kterém jsou umístěny nádrže na zemní plyn. Také vnitřní vybavení částečně nízkopodlažních třídveřových autobusů nabízí novinky. Ve střední části se nachází místo pro kočárek nebo invalidní vozík a vedle něj podél oken je k dispozici šest sklopných sedaček, což usnadňuje pohyb cestujících v této části autobusu.

O průjezdu jednotlivými zastávkami jsou cestující informováni prostřednictvím elektronických informačních panelů vně i uvnitř autobusu a také prostřednictvím akustického zařízení. Samozřejmostí je manuálně výklopná plošina pro bezbariérový nástup a výstup. 

Primátor se podivuje, že děti nepotřebovaly šablony

„Jeden z těchto nových autobusů je pak opravdu výjimečný, a to tím, že jeho karoserii do výšky oken pomalovaly děti z místních základních škol. Použily k tomu speciální fixy, které by měly zhruba jeden rok odolat slunci, větru i dešti. Dětmi pomalovaný autobus bude zařazen do běžného provozu a bude zpestřením vozového parku,“ řekl primátor Michal Pobucký s tím, že děti při malování nepoužívaly žádné předtištěné šablony, ale podle vlastních představ a schopností vytvářely na autobus obrázky zaměřené na ekologii - zelené  autobusy a čisté ovzduší. Nápad vyzdobit autobus dětmi vzešel od dopravce ČSAD Frýdek-Místek, který autobusy pořídil.

Autobusy pořídila společnost ČSAD Frýdek-Místek, která pro město zajišťuje a provozuje městskou hromadnou dopravu. „Náklady na pořízení nových autobusů, ale také na vybudování plnicí stanice v areálu ČSAD Frýdek-Místek činí 86 milionů korun. Téměř 64 milionů z této částky jsme získali zpět formou dotace z prostředků Evropské unie, z Operačního programu Životní prostředí,“ řekl generální ředitel společnosti Tomáš Vavřík s tím, že nové autobusy s pohonem na CNG přispějí ke snížení zátěže životního prostředí o 2,7 tuny emisních látek NOx ročně.

Je to namístě, město trpí znečištěným ovzduším

„Pořízení autobusů, produkujících co nejméně škodlivých výfukových plynů, je pro město, trpící kvůli chybějícímu obchvatu a přetížené osobní dopravě znečištěným ovzduším, velmi důležitý a zásadní faktor. Proto se významným způsobem podílíme na obnově vozového parku společnosti, která zajišťuje městskou hromadnou dopravu,“ uzavřel Karel Deutscher. 

Letos město Frýdek-Místek přispěje na obnovu vozového parku částkou přesahující 21 milionů korun, a to v rámci úhrady prokazatelné ztráty. V roce 2013 byly pořízeny pro MHD tři nové autobusy, v roce 2014 to byly dva autobusy a letos to je deset nových autobusů. Obnovu vozového parku bude podnik podporovat i v dalších letech, přičemž při nákupu nových autobusů se bude i nadále přihlížet k co možná nejnižším emisím a co možná nejvyšší bezpečnosti a pohodlí pro cestující.

Statutární město Frýdek-Místek realizuje od roku 2011 ojedinělý projekt v České republice „MHD zdarma“, který již zahrnuje spojení s šestnácti okolními obcemi. Nejdříve se zapojily Staré Město, Sviadnov a Řepiště. V roce 2012 se připojily Hukvaldy a Visalaje a následovaly obce Staříč, Paskov, Žabeň, Baška, Janovice, Palkovice, Kozlovice, Metylovice, Fryčovice, Pržno, Brušperk. Autobusy zajíždějí i na točnu v Nové Bělé. Celkem město Frýdek-Místek nabízí zdarma spojení se sedmnácti mimoměstskými lokalitami. Cestující musí udělat jediné, vyřídit si speciální čipovou kartu na MHD zdarma, v opačném případě zaplatí u řidiče jednotné jízdné ve výši 10 korun, což je ve srovnání s ostatními autobusovými spoji vůbec nejnižší částka. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace