Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vládnoucí ČSSD chce ve Frýdku-Místku novou halu. Navzdory všem

04.04.2013
Vládnoucí ČSSD chce ve Frýdku-Místku novou halu. Navzdory všem

Autor: frydekmistek.cz

Popisek: Polárka, Frýdek-Místek

Výstavbu nové víceúčelové sportovní haly Polárka, která by měla v budoucnu plnit funkci kulturního zařízení, schválili i přes ostrý nesouhlas opozice, odborníků i části veřejnosti a zastupitelé Frýdku-Místku za ČSSD. Nové hale dali zelenou i přesto, že stávající sportovní hala, kterou město prodalo developerovi, ještě stojí a město zatím ani nemá peníze na halu novou.

Podle opozičního poslance Rafaela Kučíka z ODS mělo město se započetím stavby čtyři měsíce počkat, protože developer má čas začít s bouracími pracemi do srpna letošního roku a není jisté, zda od smlouvy neodstoupí úplně. V tom případě by pak město mělo haly dvě. Primátor Michal Pobucký (ČSSD) však chce stavět za každou cenu a to přesto, že město ještě nezískalo úvěr. „Chceme si půjčit 150 milionů korun, pokud úvěr nezískáme, omezíme jiné investiční akce, tak abychom Polárku mohli postavit,“ prohlásil Pobucký.

Pro výstavbu haly Polárka hlasovalo 26 ze 40 přítomných zastupitelů. Proti tomuto záměru zvedlo ruku osm zástupců ODS. Tři členové TOP 09, dva Nezávislí a jeden člen KSČM se hlasování zdrželi. Nic na rozhodnutí zastupitelů nezměnila ani petice za zachování staré haly, kterou podepsalo už na 3500 občanů Frýdku-Místku. Vniveč vyšla také iniciativa České komory architektů, která v minulosti vyvinula velkou snahu prohlásit starou halu za kulturní památku. Budova staré haly totiž posbírala několik architektonických cen.

Nová hala Polárka bude mít kruhový půdorys

Nová hala Polárka má vyrůst v centru Frýdku-Místku severovýchodně od haly staré. Bude mít kruhový půdorys, jedno podzemní a čtyři nadzemní podlaží. Dvě protilehlé tribuny pojmou dva a půl tisíce diváků. Kapacitně tedy bude odpovídat prvoligové hokejové návštěvnosti.

„Polárka nabídne kromě ledové plochy také kurty pro badminton, stolní tenis a samostatně přístupnou střelnici. Samozřejmostí bude moderní zázemí jak pro sportovce a účinkující, tak i návštěvníky a zaměstnance. Chybět nebude restaurace s výhledem na ledovou plochu ani šatna pro veřejné bruslení s půjčovnou bruslí,“ uvedl pro Krajskélisty.cz primátor Michal Pobucký. Podle jeho slov moderní bude také technologické a technické vybavení, které bude zahrnovat klimatizaci, odvětrávání, vysoušení, regulované osvětlení, zvukovou režii i moderní časomíru s LED obrazovkou, umožňující zobrazování výsledného skóre i filmových a informačních klipů.

Elektronickou aukcí město ušetří 100 milionů korun

„Náklady na výstavbu Polárky byly podle projektové dokumentace vyčísleny na 386 milionů korun. V elektronické aukci se nám ale podařilo vysoutěžit cenu o více jak 100 milionů nižší,“ hájil záměr města primátor s tím, že rekonstrukce staré haly byla podle projektové dokumentace vyčíslena na téměř 476 milionů korun. „Hala by ale stále nebyla víceúčelová. Byla pouze zrekonstruovaná, nenabídla by multifunkční možnosti jako hala nová, náklady na její provoz by byly vyšší než náklady na provoz menší Polárky," prohlásil Pobucký.

Město na poskytnutí úvěru vyhlásilo výběrové řízení, do kterého se však přihlásil jen jeden zájemce. Proto muselo být výběrové řízení s ohledem na novelu zákona o veřejných zakázkách zrušeno.

„Financování stavby bude zpočátku zajištěno využitím volných prostředků revolvingového úvěru, a to ve výši 130 milionů korun. Chybějící prostředky budou poskytnuty společnosti Sportplex Frýdek-Místek s.r.o. po vypsání nového výběrového řízení a provedení výběru poskytovatele úvěru statutárnímu městu Frýdek-Místek,“ upřesnil primátor.

Z milionových dluhů si primátor nic nedělá

Zadluženost města činila na začátku volebního období 433 570 000 korun. „Pokud město bude čerpat nový úvěr ve výši 150 milionů korun, očekáváme, že zadluženost města bude činit na konci volebního období 415 605 000 korun. To znamená, že bude nižší o 18 milionů korun, než na začátku volebního období a město bude mít novou halu Polárka,“ uzavřel primátor Michal Pobucký.

Anna Makowická

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace