Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Radnice je na neplatiče hodnější. Snižuje sankce za neuhrazené poplatky za odpad. Doufá, že jí to lidé „vrátí“

02.03.2015
Radnice je na neplatiče hodnější. Snižuje sankce za neuhrazené poplatky za odpad. Doufá, že jí to lidé „vrátí“

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Peníze, ilustrační foto

Občanům Frýdku-Místku, kteří v tomto roce neuhradí včas poplatek za odpad, budou stanoveny mnohem nižší sankce než v minulosti. Nedoplatky budou proti původnímu dvojnásobku navýšeny jen o 0,25násobek. Uvádí se to ve vyhlášce města, která nabyla účinnosti počátkem roku. Město eviduje dluhy v závratné výši, přesahující 35 milionů korun. Nejste na černé listině?

„Máme za to, že snížení sankcí povede k lepšímu výběru nedoplatků. V minulosti činila sankce téměř jeden tisíc korun, nyní je to něco málo přes sto korun. Lidé už nebudou muset kvůli včas nezaplacenému poplatku za odpad sahat hluboko do kapsy, což je může motivovat k tomu, aby dlužnou částku uhradili, a vyhnuli se tak vymáhání nedoplatků exekučně,“ řekl primátor Michal Pobucký. Snížená sankce se vztahuje na nedoplatky až od roku 2015.

Sedmdesátníci mají úlevu

Poplatek za odpad se nemění, činí 492 koruny za osobu a rok. Lidé starší sedmdesáti let zaplatí ročně 252 koruny. „Výše poplatku za svoz a likvidaci odpadu je již několik let stejná. V souladu se zákonem jsme mohli poplatek navýšit až na 668 korun, ale neudělali jsme to. Nechceme zatěžovat peněženky občanů,“ doplnil primátor Pobucký.

Poplatek za odpad je ve městě povinen platit každý, kdo v něm má trvalý pobyt. Splatný je do konce května příslušného roku. V případě, že poplatek není uhrazen ve správné výši a ke dni splatnosti, je v souladu s městskou vyhláškou navýšen o sankce, které byly do konce roku 2014 stanoveny na dvojnásobek poplatku, od roku 2015 jsou stanoveny na 0,25násobek. V případě nedoplatku za starší období je správce poplatku – tedy město – podle zákona povinen každou platbu posunout na tento nejstarší nedoplatek.

Dluh v závratné výši

V roce 2014 činil dluh na poplatku za odpad 35 033 000 korun. Evidováno bylo 7764 neplatičů. Nejvyšší dlužná částka včetně penále u jednotlivce činí zhruba 9000 korun.

Poplatek za odpad stejně jako poplatek ze psů lze zaplatit poštovní poukázkou prostřednictvím pošty, převodem na bankovní účet města, v hotovosti přímo v budově magistrátu ve Frýdku, v ul. Radniční – oddělení místních daní a poplatků – pondělí a středa od 8 do 16:30 hodin a ve čtvrtek od 8 do 14:30 hodin. Poplatky lze hradit také prostřednictvím SIPO. Zájemce v tomto případě vyplní u správce poplatku tiskopis, kde uvede spojovací číslo SIPO, a správce poplatku již zajistí vše potřebné prostřednictvím České pošty.

Ověřte si, zda nejste na černé listině

Město loni zavedlo také novou službu, a to zasílání informací, spojených s úhradou poplatku za odpad, prostřednictvím e-mailů. Zatím tuto službu, která je zdarma, využilo na šedesát občanů. Zájemci přitom musí udělat minimum – vyplnit tiskopis s kontaktními údaji, osobně jej doručit a po předložení občanského průkazu podepsat před úředníky z odboru správy obecního majetku v přízemí budovy magistrátu ve Frýdku.

V případě, že zájemce o tuto službu nemůže tiskopis doručit osobně, může tak za něj učinit jiná osoba nebo jej může zaslat poštou, ovšem na vyplněném tiskopiseu musí být úředně ověřen jeho podpis. Důvodem tohoto postupu je skutečnost, že na e-mailovou adresu budou rozesílány osobní údaje.

Tiskopis je k dispozici na webu města v sekci Orgány obce – Odbor správy obecního majetku – Tiskopisy – č. 2.21, a také na informacích v budovách magistrátu města v ulici Radniční ve Frýdku i Palackého v Místku. Zájemci jej mohou podávat v průběhu celého roku, a to v úřední dny, tedy v pondělí a středu od 8 do 17 hodin a ve čtvrtek od 8 do 15 hodin.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš