Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konec spolupráce ČSSD a ANO! Ve Frýdku-Místku, kde někteří čelí obžalobě, se rozpadla koalice. Výpověď dali oranžoví

16.01.2015
Konec spolupráce ČSSD a ANO! Ve Frýdku-Místku, kde někteří čelí obžalobě, se rozpadla koalice. Výpověď dali oranžoví

Foto: Hans Štembera

Popisek: Koaliční partneři po sobě střílejí ostrými... Na vládní úroveň to ale prý vliv nebude.

Koalice ANO a ČSSD, která od listopadu vedla Frýdek-Místek, se rozpadla. Koaliční smlouvu vypověděla ČSSD, podle níž hnutí ANO nejde o blaho občanů, ale jen o blaho některých členů. Podle zástupců ANO naopak koaliční partner od počátku zneužíval jejich důvěry a nedostatku zkušeností. Zástupci ČSSD a ANO to uvádějí ve svých prohlášeních.

Sociální demokraté uvedli, že neustále ustupovali požadavkům ANO. Vadí jim, že ANO dosazuje do vedení městských společností své stranické funkcionáře. Posledním impulzem, který je vedl k vypovězení smlouvy, bylo podle sociálních demokratů jednání radního za ANO, který podle nich pozměnil smlouvu a následně se ji pokusil vyměnit za originální dokument.

Nyní začnou vyjednávat, všichni se všemi

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se neobává toho, že by podobné regionální problémy mohly dopadat i na vládní koalici ČSSD, ANO a lidovců. „Já si myslím, že není možné se domnívat, že pokud se rozpadne koalice ve Frýdku-Místku nebo jiném městě či obci, že to znamená, že se rozpadne i koalice na vládní úrovni,“ řekl s tím, že se nechce plést tamním sociálním demokratům do rozhodování. Věří, že měli dostatečně silné argumenty.

Podle náměstka primátora Michala Pobuckého se na vypovězení smlouvy shodlo všech 12 zastupitelů ČSSD. „Dostali jsme se do stavu po volbách. To znamená, že nyní začnou vyjednávat, předpokládám, všichni se všemi. Může se stát, a s tou variantou i my počítáme, že nakonec zde vůbec nebudeme v koalici a budeme v opozičních lavicích,“ řekl Pobucký. Sociální demokraté jsou podle něj připraveni vyjednávat s kýmkoliv, včetně hnutí ANO, pokud nebude dělat kroky, které ČSSD kritizuje.

„Nemůžeme souhlasit s personální politikou hnutí ANO, kdy se rozhodlo postupně zaměstnávat své stranické funkcionáře,“ píšou sociální demokraté v prohlášení. Radního, který se podle nich pokusil vyměnit pozměněný materiál za originální dokument, vyzvala ČSSD k rezignaci. Podle sociálních demokratů se dopustil etického podvodu.

Dali jsme jim do rukou veškeré střelivo

ANO tvrzení ČSSD odmítá. Radní Milan Vlach podle ANO ve společnosti Distep podepsal smlouvu, jež teprve měla jít ke schválení. Primátor Radim Vrbata (ANO) řekl, že stejně ale učinil i zástupce ČSSD Jiří Vzientek. Škodu podle něj žádnou nezpůsobili a svá pochybení přiznali.

„Svou naivitou jsme dali ČSSD do ruky veškeré střelivo, nechali jsme se zmanipulovat k mnoha chybám,“ uvádí ANO. Napětí v koalici podle hnutí vzniklo od chvíle, kdy začali tyto chyby rovnat. „Dnes už víme, že mnohé rady ze strany zkušených politiků sociální demokracie měly vést pouze k diskreditaci hnutí ANO v koalici a jeho oslabení jako případné budoucí opozice,“ píše se v prohlášení.

Zastupitelstvo až v březnu?

Na fungování města se fakticky nic nezmění až do jednání zastupitelstva. Nejbližší řádné zasedání bude 9. března. Vrbata ale řekl, že svolá mimořádné zastupitelstvo.

ANO je podle něj připraveno jít do opozice. Vrbata se domnívá, že ČSSD už má nějakou variantu připravenou. Hnutí ANO podle něj společnou cestu s ČSSD asi nenajde. Řekl, že pokud by ale hnutí znovu bylo v koalici, on sám už by se o funkci primátora neucházel a dal by prostor dalším členům. „Uznávám své pochybení, nechtěl bych nikdy poškodit značku ANO,“ řekl.

ANO získalo ve volbách v zastupitelstvu 15 mandátů

Jiří Kajzar z opozičního Našeho města F-M řekl, že je rozpad koalice překvapil, ale že se nediví. „Styl, jaký předvádí hnutí ANO, podle nás nemá nic společného s principem komunální politiky. Řídí město jako firmu, nepotřebují hledat kompromis,“ řekl. Naše město podle Kajzara kritizovalo vznik štědře placených "trafik“. Variant nového uspořádání je podle Kajzara více, ale ANO pro něj není důvěryhodným partnerem. „Nejspravedlivější by byly nové volby,“ řekl.

Lidovci jsou překvapeni

Libor Koval z KDU-ČSL řekl, že rozpad koalice je pro lidovce velkým překvapením. Žádnou nabídku k vyjednávání zatím nedostali. „Máme jasnou představu, s kým bychom do koalice nešli, a to s komunistickou stranou. Jinak jsme všem jednáním otevřeni,“ řekl Koval.

Vítězné hnutí ANO se loni po volbách domluvilo na spolupráci s lidovci a uskupením Naše město F-M. Nakonec ale podepsalo koaliční dohodu s ČSSD. Dvojkoalice má ve třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu 27 křesel. V radě má ANO šest zástupců, ČSSD pět.

ANO získalo ve volbách v zastupitelstvu 15 mandátů. ČSSD má 12 křesel, po šesti mají KSČM a Naše město F-M a čtyři zástupce lidovci. Sociální demokraté, kteří město do loňska vedli, oproti minulým volbám přišli v zastupitelstvu o třetinu mandátů. Policie několik lidí z bývalého vedení města obvinila například ze zneužití pravomoci úřední osoby. Obžalobě čelí i bývalý primátor a současný náměstek primátora Pobucký.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš