Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konec spolupráce ČSSD a ANO! Ve Frýdku-Místku, kde někteří čelí obžalobě, se rozpadla koalice. Výpověď dali oranžoví

16.01.2015
Konec spolupráce ČSSD a ANO! Ve Frýdku-Místku, kde někteří čelí obžalobě, se rozpadla koalice. Výpověď dali oranžoví

Autor: Hans Štembera

Popisek: Koaliční partneři po sobě střílejí ostrými... Na vládní úroveň to ale prý vliv nebude.

Koalice ANO a ČSSD, která od listopadu vedla Frýdek-Místek, se rozpadla. Koaliční smlouvu vypověděla ČSSD, podle níž hnutí ANO nejde o blaho občanů, ale jen o blaho některých členů. Podle zástupců ANO naopak koaliční partner od počátku zneužíval jejich důvěry a nedostatku zkušeností. Zástupci ČSSD a ANO to uvádějí ve svých prohlášeních.

Sociální demokraté uvedli, že neustále ustupovali požadavkům ANO. Vadí jim, že ANO dosazuje do vedení městských společností své stranické funkcionáře. Posledním impulzem, který je vedl k vypovězení smlouvy, bylo podle sociálních demokratů jednání radního za ANO, který podle nich pozměnil smlouvu a následně se ji pokusil vyměnit za originální dokument.

Nyní začnou vyjednávat, všichni se všemi

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se neobává toho, že by podobné regionální problémy mohly dopadat i na vládní koalici ČSSD, ANO a lidovců. „Já si myslím, že není možné se domnívat, že pokud se rozpadne koalice ve Frýdku-Místku nebo jiném městě či obci, že to znamená, že se rozpadne i koalice na vládní úrovni,“ řekl s tím, že se nechce plést tamním sociálním demokratům do rozhodování. Věří, že měli dostatečně silné argumenty.

Podle náměstka primátora Michala Pobuckého se na vypovězení smlouvy shodlo všech 12 zastupitelů ČSSD. „Dostali jsme se do stavu po volbách. To znamená, že nyní začnou vyjednávat, předpokládám, všichni se všemi. Může se stát, a s tou variantou i my počítáme, že nakonec zde vůbec nebudeme v koalici a budeme v opozičních lavicích,“ řekl Pobucký. Sociální demokraté jsou podle něj připraveni vyjednávat s kýmkoliv, včetně hnutí ANO, pokud nebude dělat kroky, které ČSSD kritizuje.

„Nemůžeme souhlasit s personální politikou hnutí ANO, kdy se rozhodlo postupně zaměstnávat své stranické funkcionáře,“ píšou sociální demokraté v prohlášení. Radního, který se podle nich pokusil vyměnit pozměněný materiál za originální dokument, vyzvala ČSSD k rezignaci. Podle sociálních demokratů se dopustil etického podvodu.

Dali jsme jim do rukou veškeré střelivo

ANO tvrzení ČSSD odmítá. Radní Milan Vlach podle ANO ve společnosti Distep podepsal smlouvu, jež teprve měla jít ke schválení. Primátor Radim Vrbata (ANO) řekl, že stejně ale učinil i zástupce ČSSD Jiří Vzientek. Škodu podle něj žádnou nezpůsobili a svá pochybení přiznali.

„Svou naivitou jsme dali ČSSD do ruky veškeré střelivo, nechali jsme se zmanipulovat k mnoha chybám,“ uvádí ANO. Napětí v koalici podle hnutí vzniklo od chvíle, kdy začali tyto chyby rovnat. „Dnes už víme, že mnohé rady ze strany zkušených politiků sociální demokracie měly vést pouze k diskreditaci hnutí ANO v koalici a jeho oslabení jako případné budoucí opozice,“ píše se v prohlášení.

Zastupitelstvo až v březnu?

Na fungování města se fakticky nic nezmění až do jednání zastupitelstva. Nejbližší řádné zasedání bude 9. března. Vrbata ale řekl, že svolá mimořádné zastupitelstvo.

ANO je podle něj připraveno jít do opozice. Vrbata se domnívá, že ČSSD už má nějakou variantu připravenou. Hnutí ANO podle něj společnou cestu s ČSSD asi nenajde. Řekl, že pokud by ale hnutí znovu bylo v koalici, on sám už by se o funkci primátora neucházel a dal by prostor dalším členům. „Uznávám své pochybení, nechtěl bych nikdy poškodit značku ANO,“ řekl.

ANO získalo ve volbách v zastupitelstvu 15 mandátů

Jiří Kajzar z opozičního Našeho města F-M řekl, že je rozpad koalice překvapil, ale že se nediví. „Styl, jaký předvádí hnutí ANO, podle nás nemá nic společného s principem komunální politiky. Řídí město jako firmu, nepotřebují hledat kompromis,“ řekl. Naše město podle Kajzara kritizovalo vznik štědře placených "trafik“. Variant nového uspořádání je podle Kajzara více, ale ANO pro něj není důvěryhodným partnerem. „Nejspravedlivější by byly nové volby,“ řekl.

Lidovci jsou překvapeni

Libor Koval z KDU-ČSL řekl, že rozpad koalice je pro lidovce velkým překvapením. Žádnou nabídku k vyjednávání zatím nedostali. „Máme jasnou představu, s kým bychom do koalice nešli, a to s komunistickou stranou. Jinak jsme všem jednáním otevřeni,“ řekl Koval.

Vítězné hnutí ANO se loni po volbách domluvilo na spolupráci s lidovci a uskupením Naše město F-M. Nakonec ale podepsalo koaliční dohodu s ČSSD. Dvojkoalice má ve třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu 27 křesel. V radě má ANO šest zástupců, ČSSD pět.

ANO získalo ve volbách v zastupitelstvu 15 mandátů. ČSSD má 12 křesel, po šesti mají KSČM a Naše město F-M a čtyři zástupce lidovci. Sociální demokraté, kteří město do loňska vedli, oproti minulým volbám přišli v zastupitelstvu o třetinu mandátů. Policie několik lidí z bývalého vedení města obvinila například ze zneužití pravomoci úřední osoby. Obžalobě čelí i bývalý primátor a současný náměstek primátora Pobucký.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace