Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ženy vnímají svět jinak než muži, tvrdí úspěšná starostka. Pozitivní informací podle ní ale není stejný podíl mužů a žen

05.12.2014
Ženy vnímají svět jinak než muži, tvrdí úspěšná starostka. Pozitivní informací podle ní ale není stejný podíl mužů a žen

Foto: Archiv HP

Popisek: Starostka Frýdlantu nad Ostravicí RNDr. Helena Pešatová (BPP)

ROZHOVOR Bezpochyby jednou z nejúspěšnějších kandidátek letošních komunálních voleb byla Helena Pešatová (BPP), která se svým hnutím Pro Frýdlant získala bezmála pětačtyřicet procent hlasů. Čemu přičítá svůj úspěch a jak chce využít převahu hnutí v zastupitelstvu? Nejen s tím se svěřila KrajskýmListům.cz.

Hnutí Pro Frýdlant, které jste vedla do voleb, získalo bezmála pětačtyřicet procent hlasů a v jednadvacetičlenném zastupitelstvu obsadí dvanáct mandátů. Očekávala jste takový výsledek? Čemu jej přičítáte?

Upřímně, tento výrazný výsledek jsem neočekávala a myslím, že nikdo z našeho hnutí. I když nás příjemně překvapil, velmi silně si uvědomujeme, že je to zároveň velký závazek a zodpovědnost. V uplynulém volebním období se pro město udělalo mnoho. Je třeba dál komunikovat s občany, pečlivě jim naslouchat a konstruktivně plánovat rozvoj města. Jsem přesvědčená, že právě tato práce a vize stojí za současným výsledkem voleb.

Starostkou nyní budete druhé volební období. Před čtyřmi lety jste byla ale zvolena za ODS. Proč ta změna?

Musím připomenout, že za ODS jsem kandidovala jako nestraník. Navržena jsem byla jako člověk s jistými cíli a zkušenostmi, lidmi, kteří mou činnost chtěli podpořit. S podobnou nabídkou přišly i další politické subjekty. Ve světle tohoto faktu tedy o žádnou změnu nejde. Práce pro lidi by neměla být chápána jako politická záležitost. I to bylo signálem k založení vlastního „apolitického“ hnutí.

Jste historicky první starostkou města. Počet žen v komunální politice po posledních volbách vzrostl o jedno procento, na současných 27. Vnímáte to jako pozitivní signál?

Historicky první starostkou města byla v letech 1994 až 1998 Mgr. Marie Kusá, s níž mám stále velmi dobré vztahy. Pozitivní informací není stejný podíl mužů a žen, ale výsledek jejich práce. Jestli dané procento znamená, že se o stejný poměr zlepšila i kvalita vedení měst, bude to zajisté velmi dobrý signál a trend. Vítám přítomnost žen ve veřejném životě. Na rozdíl od mužů mají jistě odlišné vnímání světa a pohled na řešení problémů. Jejich přítomnost v této oblasti je tím, co by mělo vést k harmonické cestě vpřed.

Česká republika znovu klesla v žebříčku hodnocení rovnoprávnosti žen ve společnosti a v pořadí 142 zemí obsadila podprůměrnou 96. příčku. Vyplývá to ze zprávy Global Gender Gap Report 2014, kterou nedávno zveřejnilo Světové ekonomické fórum. Za Českou republikou skončily v podstatě pouze rozvojové země, převážně muslimské. Proč máme v tomto ohledu podle vás tak špatné výsledky? Vnímáte je i vy osobně?

Do jisté míry mi jsou známy informace z této studie. Nicméně pokud nás někdo zařadí mezi země, kde je nerovnoprávnost takto prokázána, částečně bych pochybovala o její vypovídací hodnotě. V každém případě, i kdyby došlo k určitému zkreslení výsledků, je toto umístění alarmující. V české společnosti i politice je naopak velmi mnoho výrazných a oblíbených žen. Stejně jako v osobním životě by mělo záležet vždy na charakteru dané osoby, nikoli na pohlaví.

Jak byste hodnotila průběh povolebních vyjednávání?

Štěstí Frýdlantu nad Ostravicí spočívá ve skutečně dobrých a charakterních lidech. To platilo i o setkáních, která jsme po volbách měli. To, že proběhla i stížnost na zneplatnění voleb, beru pozitivně jako součást demokratického procesu. Krajský soud tuto stížnost nakonec zamítl a dokázal, že je vše v pořádku.

Jaké jsou vaše hlavní priority pro následující volební období?

Protože vstupujeme do nového dotačního období let 2014 až 2020, je třeba zaměřit se na využití dotačních příležitostí a čerpání finančních prostředků z EU i různých operačních programů. Naší prioritou je zvýšení bezpečnosti našich občanů, pokud možno ve všech oblastech. Z hlediska dopravní bezpečnosti jde o řešení problémových křižovatek, řešení nepříznivé situace v blízkosti našich škol, kamerový systém, opravy komunikací i chodníků, z hlediska volnočasových aktivit jde o vybudování dětských hřišť, podporu kulturních i sportovních aktivit. Nezbytná je péče o majetek města, který není zrovna v nejlepším stavu. Ze všeho uvádím nákladnou rekonstrukci bývalého kláštera, který své služby poskytuje našim seniorům. Významnou pozornost musíme věnovat zvýšení počtu parkovacích míst, započít s výstavbou vodovodu v části Nová Dědina a podobně.

S čím začnete? Jaké téma je pro město zásadní?

Tím nejdůležitějším a nejzákladnějším je vypracování Strategického plánu rozvoje města Frýdlantu nad Ostravicí a současně pokračování v tvorbě nového územního plánu. Na těchto dvou dokumentech budou podle jejich zájmu zainteresováni všichni zastupitelé, odborníci z města i z řad veřejnosti.

Od konce října nově promítá moderní kinosál v rekonstruovaném Kulturním centru a na nezájem diváků si nemůže stěžovat. Navštívila jste jej již i vy? A jakým dalším způsobem budete chtít podpořit kulturní život ve městě?

Samozřejmě jsem si tuto příležitost nemohla nechat ujít. Ještě před jeho předáním do užívání jsem se chtěla přesvědčit, že kino tady opravdu bude fungovat. Usedla jsem tedy do sálu a byla jsem nadšena, ohromena i dojata tím, že se nám to skutečně povedlo a kino se po šesti letech opět otevřelo široké veřejnosti. Za necelý měsíc po otevření se již stalo přirozenou součástí města. Nabízené služby Kulturního centra, které se stále doplňují a zkvalitňují, nám již citelně scházely.

Naše hnutí není politické. Jsme lidé, kteří kulturou a sportem žili dlouhá léta před volbami. Kultuře i sportu doposud chyběly prostředky, prostor a propagace. Přesně to jsou kroky, které hodláme řešit. Mnohé si slibujeme od nově vzniklé pozice ředitelky Kulturního centra, která má za úkol s kulturou a sportem systematicky pracovat, vtáhnout občany všech věkových kategorií do aktivní činnosti, nabídnout jim  další nové formy společenského vyžití, scházet se při různých činnostech, bavit se, umožnit jim hrát amatérské divadlo a podobně, a vytvořit tak v našem městě příjemnou atmosféru, kde lidé budou šťastni a bude se jim zde dobře žít.

Kateřina Synková

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš