Hlavně rychle. Úspěšnost léčby úzce souvisí s včasnou diagnostikou, říkají lékařky z Frýdku-Místku
15.09.2022
Foto: Lenka Hatlapatková (stejně jako snímky v článku)
Popisek: MUDr. Jana Jurkovičová (vlevo) a MUDr. Daniela Matúš (vpravo)
ROZHOVORY NA OKRAJI Novinkou Beskydského očního centra nemocnice Frýdek-Místek, které jako jediné zařízení v kraji zajišťuje odbornou pohotovostní péči 24 hodin denně po celý rok, je dětská oční ambulance. Tu od začátku dubna naleznete v nově zrekonstruovaných prostorách budovy „O“ nemocnice ve Frýdku-Místku. O jejím vzniku, poskytovaných službách i nejčastějších očních onemocnění u dětí jsme si povídali s vedoucí lékařkou této ambulance MUDr. Janou Jurkovičovou a lékařkou MUDr. Danielou Matúš, která zde ordinuje jedenkrát v týdnu.
Co vedlo ke vzniku dětské oční ambulance v nemocnici Frýdek-Místek?
J. Jurkovičová: „Specializovaných dětských očních ambulancí je v kraji opravdu málo. Lidé nejčastěji jezdí s malými dětmi do Fakultní nemocnice v Ostravě, do Nového Jičína nebo Havířova. Velká část běžných očních ambulancí buď už vůbec nepřijímá nové pacienty nebo dětské pacienty nevyšetřuje. Jsou samozřejmě oční ambulance pro děti i dospělé, které stále přijímají pacienty, těch je ale jako šafránu. Úspěšnost léčby nejčastějších očních vad u dětí však úzce souvisí s včasným zahájením léčby. Chceme proto, aby tato léčby byla pro rodiče s malými dětmi dostupnější. Do naší nově otevřené ambulance mohou přicházet rodiče na doporučení pediatrického lékaře, očního lékaře, ale i zcela bez doporučení, a to s dětmi od narození až do 18 let.“
Liší se vybavení dětské oční ambulance od těch pro dospělé?
J. Jurkovičová: „Určitě. Už jen tím, že zde máme spoustu barev, obrázků a hraček, abychom děti zaujali a ony pak byly u vyšetření klidnější. I v čekárně máme hernu pro děti. Celá ambulance je nadstandardně vybavená, vše je nové, krásné a máme zde také nejmodernější přístrojové vybavení, s nímž můžeme provádět komplexní vyšetření dětského pacienta. To znamená, že na rozdíl od běžných ambulancí zde máme například některé přístroje mobilní a můžeme s nimi vyšetřovat nejmenší děti i vleže. Jde třeba o ruční autorefraktometr, který navíc hraje písničku, takže dítě zpozorní a my tak máme lepší možnost dítě vyšetřit. Skvělým pomocníkem je i LCD optotyp přizpůsobený pro nejmenší děti s obrázky, který pro lepší koncentraci dítěte hraje dokonce pohádku.“
D. Matúš: „LCD Optotypy pro vyšetření ostrosti zraku se širokou škálou vyšetřovacích testů zde máme hned dva, dále zde máme synoptofor – přístroj pro diagnostické a terapeutické účely u poruch prostorového vidění, tupozrakosti a šilhání, fokometr – přístroj na měření dioptrické hodnoty brýlových skel a komplexní univerzální vyšetřovací jednotku se štěrbinovou lampou pro oftalmologickou diagnostiku s polohovacím křeslem pro komfortní vyšetření dětského pacienta. U dětí máme na vyšetření opravdu málo času, nevydrží v klidu. Pokud je dostatečně nezaujmeme nebo jsou v nepohodě, je vše komplikovanější.“
V ambulanci nechybí ani speciální polohovací křeslo pro děti.
Jak probíhala rekonstrukce ambulance a o jak velkou investici šlo?
J. Jurkovičová: „Prostory v přízemí budovy O se předělávaly na dětskou oční ambulanci přibližně dva měsíce, další zhruba měsíc trvala úprava interiérů. Nemocnice investovala do nových prostorů dětské oční ambulance 1,18 milionu korun, za což jsme velmi rádi. Nyní tak máme opravdu komfortní prostředí, skvělé zázemí i potřebné přístrojové vybavení pro komplexní vyšetření dětí.“
S jakými očními problémy za vámi rodiče s dětmi mohou přicházet?
J. Jurkovičová: „S čímkoli, co se jim na zraku jejich dítěte nezdá. Osobně jsem přesvědčena, že vyšetření zraku u malého dítěte není nikdy zbytečné a myslím si, že by dokonce v předškolním věku mělo být povinné nebo doporučené, stejně jako je vyšetření sluchu. Pokud oční vadu u předškolního dítěte nezachytí rodiče ani pediatr při preventivní prohlídce, může se leccos zanedbat. Například tupozrakost u dětí lze léčit jen do určitého věku. Když přijdou rodiče s devítiletým dítětem s tupozrakostí, už moc nezmůžeme. U předškolního dítěte však máme ještě spoustu možností nápravy.“
D. Matúš: „Často k nám chodí rodiče s novorozenci, kterým slzí očka. Maminky většinou edukujeme, jak slzné kanálky masírovat, aby dítěti pomohly nebo zde děláme i průplachy těchto kanálků. Přicházejí i rodiče, kteří mají v rodině oční vadu a chtějí vědět, zda dítě vadu nezdědilo. To kvitujeme, protože oční vady se často dědí z pokolení na pokolení a považujeme za nezodpovědné, když rodiče mají oční vadu a nenechají své dítě preventivně vyšetřit. To se pak může zbytečně trápit. Zvlášť školní děti, které nevidí na tabuli, bolí je hlava z toho, jak se neustále snaží zaostřit, nebo nedokážou správně přečíst text jen proto, že mají oční vadu, na kterou nikdo nepřišel. Hodně dětí k nám přichází na doporučení pediatrů po pětileté nebo sedmileté preventivní prohlídce. Doporučujeme proto rodičům hlavně předškolních dětí, aby sledovali své děti, jestli nechodí k televizi příliš blízko, jestli vidí na obrázky v knihách, jestli nepřivírají oči, nenatáčejí se jinak, než by měly. Pokud se jim cokoli nebude zdát, je vždy lepší dítě preventivně vyšetřit než přijít na oční vadu pozdě. K nám mohou rodiče přicházet s dětmi i bez doporučení.“
Moderně vybavena je i sesterna této ambulance.
Věnujete se tedy jen konzervativní léčbě nebo i operativní?
D. Matúš: „Diagnostikujeme a léčíme hlavně konzervativně. Z těch invazivních zákroků děláme průplachy slzných kanálků a odstraňujeme kožní výrůstky. Složitější operace slzných cest, šilhání nebo jiných onemocnění posíláme na specializovaná pracoviště do FN Ostrava nebo do Brna či Prahy.“
J. Jurkovičová: „K ambulantnímu vyšetření dítěte patří i rozkapání očí. Rodiče jsou jim často zneklidnění. Vysvětlujeme jim, že je to nejlepší a nepřesnější cesta, jak dítě komplexně vyšetřit. Kapeme opravdu jen nezbytně nutné množství, abychom dítě příliš nezatížili. Větší děti rozklapáváme zde v ordinaci, časově samotné rozkapání trvá přibližně hodinu, ti menší děti můžou rozkapat maminky doma kapkami od nás, děti pak nejsou rozladěné dlouhým čekáním v čekárně. Vždy se ale rozhodujeme individuálně.“
MUDr. Jana Jurkovičová při vyšetření dětského pacienta
Plánujete rozšíření nebo změny v této ambulanci?
D. Matúš: „Zatím jsme zde dvě lékařky, optometristka a zdravotní sestra a ordinujeme tři dny v týdnu, a to v úterý od 7 do 15.30, ve středu a ve čtvrtek od 7.30 do 11.30. V současnosti jsme na tři měsíce dopředu plní, samozřejmě si necháváme i prostor na nové pacienty. Do budoucna však určitě plánujeme mírné personální rozšíření, abychom mohli ordinační dobu rozšířit na všechny dny v týdnu. Co nám zde ještě chybí, je ortoptická cvičebna pro děti léčící se s šilhavostí a tupozrakostí. Nyní je posíláme většinou do FN v Ostravě, v budoucnu by však cvičebna mohla být i u nás. Prostory na to máme.“
J. Jurkovičová: „Co bychom si však hodně přáli, je, aby oční péče o dětského pacienta byla dostupnější a rodiče nemuseli čekat na vyšetření i několik měsíců. Aby o dětského pacienta uměla pečovat většina očních lékařů, ale aby uměli kvalitně ošetřit dětského pacienta i v obvodních očních ambulancích. Plánujeme proto zapojit naše mladší kolegy z Beskydského očního centra a umožnit jim stáž v této dětské oční ambulanci.“
Dětská oční ambulance v nemocnici Frýdek-Místek se věnuje diagnostice a konzervativní léčbě vrozené neprůchodnosti slzných cest, veškerých dioptrických vad, tupozrakosti a šilhání již od narození dítěte. Měsíčně zde vyšetří přibližně 120 dětských pacientů. Objednávat se do ambulance můžete na čísle 558 415 573.
Beskydské oční centrum je vlastníkem akreditace nejvyššího, III. typu v oboru oftalmologie a má statut aplikačního sítnicového centra. Ambulantní část centra je umístěna v zrekonstruované části hlavní budovy v 1. podzemním podlaží (vchod „A“) nemocnice ve Frýdku-Místku. Kromě toho má centrum dvě detašovaná ambulantní pracoviště v Novém Jičíně a v Třinci.
|
Lenka Hatlapatková
Vložil: Anička Vančová