Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bestie přišla z východu, dostala jméno Sibiřský medvěd. V neděli by měly mrazy polevit, ale...

03.03.2018
Bestie přišla z východu, dostala jméno Sibiřský medvěd. V neděli by měly mrazy polevit, ale...

Autor: Facebook

Popisek: Zima má svou krásu. Nejlépe se na ní ale kouká z okna vytopeného pokoje

Bestie z východu nebo Sibiřský medvěd. Tak se začalo říkat nebývalé vlně mrazů, která sužuje celou Evropu poslední týden. Výhled je optimistický, zítra se začne oteplovat a v pátek už má být krásných jarních 12 °C. Ale jaké vystavil mráz účty celé Evropě? Ve Velké Británii dochází plyn, v Polsku umrzlo nejméně 21 lidí, svou oběť má i Španělsko nebo Francie. U nás zatím skončil počet obětí na čísle devět. Mezi nimi i starší manželé, kteří se vraceli z rodinné oslavy.

Vědci mluví o alarmujícím stavu počasí. Ve středu, kdy většina evropských meteostanic hlásila nízké teplotní rekordy, bylo na Severním pólu 6 °C. Šokující je, že Severní pól je teď ponořený do dlouhé polární noci. Teplota 6 °C se v tamních oblastech dá naměřit jen v období polárního dne. Zároveň meteorologové tvrdí, že nelze vyvozovat závěry z jedné anomálie. Internetový magazín Britské listy informoval, že teplota tak, oproti měřenému průměru, stoupla v Arktidě až o 34 °C.

Manželský pár na Frýdecko-Místecku

Televize Nova přinesla informace o umrzlém manželském páru na Frýdecko-Místecku. Oba navštívili rodinnou oslavu. Manžel se zvedl dříve a šel domů pěšky. U domu pak zjistil, že si zapomněl klíče, sedl si na verandu s tím, že počká na manželku. Při čekání umrzl. Manželku odvezli automobilem, vystoupila nedaleko domu. Ráno ji našli nedaleko manžela také umrzlou. Můžeme se jen dohadovat, jak mohla umrznout i manželka. Snad, když spatřila manžela, rozhodla se ke stejnému osudu.

Naprosto kuriózní nálož zimy

V centru Říma, kde o sněhu slyšeli tak maximálně z pohádek, napadal sníh. V Alpách zasněžily i lanovky, lidé byli v horách uvězněni, protože silnice byly dokonale ucpané náloží sněhu. V noci ze čtvrtka na pátek naměřilo 13 meteostanic v České republice teplotní rekord. Nejvíce klesl teploměr na Jizerce a to k -26,6 °C. Na Slovensku padlo za oběť mrazům celkem sedm lidí. Podle BBC si mrazy v Evropě vyžádaly celkem 55 životů.

Co stojí za vlnou mrazů

Podle vědců stojí za nebývalou zimou proud teplého vzduchu, který se dostal nad Arktidu. Což je podle vědců alarmující, protože nad Arktidou jinak vládne tak zvaný polární vortex, který udržuje Arktidu v mrazu tím, že odráží jiný vzduch. Nyní se teplá vlna dokázala přes polární vortex dostat a vytlačit ho nad Evropu. Vědci na věc hledí velmi pesimisticky. Může to být naplnění toho nejhoršího scénáře globálního oteplování. Ač jsou vědci stále opatrní na vydání pevného stanoviska, přeci jenom se může jednat jen o anomálii, přesto bijí na poplach. Pokud by se totiž stala anomálie pravidlem, může roztát polární led a vypustit tak do atmosféry v ledu uvězněný metan. Což je plyn, který by tragicky rozjel ničení ozónové vrstvy.

Mráz jako spouštěč soucitu

V České republice se s nástupem mrazivé vlny rozjel i soucit s lidmi bez domova. Charitativní organizace Armáda spásy nabízí možnost pomoci lidem bez domova tím, že jim může každý z nás zakoupit tak zvanou nocleženku. Za jednu stokorunu koupit bezdomovcovi na jednu noc místo v ubytovnách Armády spásy. Jen za poslední mrazivý týden Češi koupili 18 000 nocleženek. Armáda spásy informovala, že počet koupených nocleženek neustále stoupá. Kolik jsme tím zachránili životů? Ano, pomáhat je lidské. A měli bychom na pomoc myslet, i když republiku nebičují extrémy počasí.  

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace