Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jeden si říká, zda se nepomátli, nebo se tomu dítěti nemstí... Hostivít, Aiden, Odolen, Lesana, Roslin, Isla. ´Rodičovská tvořivost´

28.01.2018
Jeden si říká, zda se nepomátli, nebo se tomu dítěti nemstí... Hostivít, Aiden, Odolen, Lesana, Roslin, Isla. ´Rodičovská tvořivost´

Foto: Pixabay.com

Popisek: Čím neobvyklejší jméno volíme, tím pečlivěji je třeba jeho výběr zvažovat. Ilustrační foto

Vybrat dobré křestní jméno je jedna z nejdůležitějších věcí, které rodiče svému dítěti dávají do vínku. Na rozdíl od chodítka nebo slintáčku s ním totiž bude celý život. Jméno se podle některých vědců může stát i sebenaplňujícím proroctvím. Pokud zní inteligentně, úspěšně a přitažlivě, je prý pravděpodobnější, že se tak budete snažit i chovat. Jaká jména volili rodiče ve Frýdku-Místku?

Někteří rodiče upřednostňují jméno ryze české jako Bohunka, Jitka či Božena, Vavřinec, nebo Vojtěch, jiní třeba převzaté Iveta nebo zcela cizí kupříkladu Beatris či Annabelle. Dost často popustí uzdu své fantazii a klidně zariskují, že se dítě se svým jménem nesžije. Může se stát, že se dostane například do ostrého kontrastu s realitou jako u stokilové Světlušky, nebo budoucímu drsňákovi bude vadit jméno Květoslav. Introvertní dušička na sebe nebude chtít nejspíš poutat pozornost jménem příliš excentrickým jako Vladivojna.

Odlišnosti provokují

Díky jménu může být člověk lépe zapamatovatelný, nebo naopak splynout s davem. O co z toho ale bude nyní mimčo jednou stát? Je asi nesporné, že například jméno Adolf může chtě nechtě připomínat nacistického diktátora.  Je dobré si uvědomit i fakt, jak dokáže být dětský kolektiv krutý a odlišnosti ho provokují. Když plachý chlapec ponese jméno Kašpar, posměváčkům to bude jen nahrávat. I některá spojení jmen s příjmením mohou působit provokativně. Třeba spojení jmen jako Esmeralda Cihlářová, Egmont Hlaváček, či Štědroň Lakomý...

Svoboda, nebo anarchie?

Zákon výběr jména zčásti reguluje, ale nijak drasticky. Neexistují žádná předem povolená nebo nepovolená křestní jména, zákonodárcům šlo pouze o to, aby někteří nepříliš zodpovědní rodiče nedávali svým dětem jména jako Čtvrtek, nebo různá označení věcí. Zápis jmen zkomolených, zdrobnělých nebo domáckých je také nepřípustný. Stejně tak není možné dát dítěti mužského pohlaví jméno ženské a naopak. Vyloučeno je i jméno, které má žijící sourozenec. Zákon pro české občany umožňuje do matriky zapsat dvě jména, pouze nesmí být stejná.

Nejoblíbenější holčičí jména ve Frýdku-Místku

Mezi neoblíbenější dívčí jména tu v loňském roce patřila Eliška, varianta jména Alžběta. Jde o jméno původem hebrejské, které znamená můj Bůh je přísaha a nosí jej přes 40 tisíc obyvatelek naší republiky. Na dalších místech se u frýdeckomísteckých umístila křestní jména v pořadí Tereza, Adéla, Viktorie, Julie, Sofie a Natálie.

Jakub spadl na čtvrtou pozici

Pro chlapce volili frýdeckomístečtí nejčastěji jméno Ondřej, pocházející z řeckého Andreas. Má předurčovat mužnost, statečnost a odvahu. Zatím toto jméno ve Frýdku-Místku má 902 nositelů a dosud patřilo až mezi 31. nejrozšířenější. Na dalších medailových pozicích se umístil Jan, mimochodem celorepublikově každý 36. obyvatel ČR a Viktor.  Jakub, který byl ve vedení od roku 2014, spadl na čtvrtou pozici.  V pořadí následují ještě Matyáš, David a Dominik.

Jména vpravdě pozoruhodná

Některé děti ve Frýdku-Místku dostaly neobvyklá jména. Mezi chlapci se tak bude vyjímat jménem například Hostivít, nositelů tohoto jména žilo dosud v České republice pouhých šest.  Jméno Aiden zřejmě potomkům dávají fanynky seriálu Sex ve městě, do současnosti ho u nás mělo naštěstí pouze 6 dětí. K dalším nezvyklým jménům patří Odolen a mezi děvčaty Lesana, jejíž jméno zatím v naší republice nosilo pouze 12 žen, dále Roslin, Isla nebo Ria. Možnost dát svým dětem hned dvě jména, využili rodiče u 26 dětí. Co je při volbě jména, milí rodičové, nejdůležitější?  Jak říká dr. Miloslava Knappová, česká jazykovědkyně. „Čím výjimečnější a neobvyklejší jméno volíme, tím pečlivěji je tedy třeba jeho výběr zvažovat, abychom potomkovi neuškodili, ale vhodným způsobem prospěli.“

Rodí se více dětí

S čím mohou být ve Frýdku-Místku určitě spokojeni, je porodnost, která utěšeně roste. V minulém roce přišlo s křikem na svět 1 122 dětí, což je v porovnání s rokem 2016 o 78 dětí více. Počet chlapců a děvčat byl poměrně vyrovnaný. Chlapců se narodilo 560 a dívek jen o dvě více. Ve třech případech porodníci loni pomáhali na svět dvojčatům.

Vložil: Jana Maisnerová