Před smrtí vážila sotva 10 kilo a hrozně trpěla... Lauru zastřelil bezcitný pytlák. Zanechala dvě rysátka, která nejspíš nepřežijí
12.01.2018
Foto: Hnutí Duha
Popisek: Rysice Laura byla upytlačena. Zanechala po sobě dvě koťata
Už je to jisté. Mrtvá rysice, která byla v říjnu nalezena poblíž Ostravice pod Lysou horou a byla identifikovaná jako Laura, zahynula na střelné zranění. I když ji střela pytláka rovnou nezabila, bylo to pro ni ještě horší. Rána na noze po zásahu zhnisala a zemřela, jak vyplývá z z pitevního protokolu, na celkovou otravu organismu.
„V době nálezu vážila Laura sotva deset kilogramů. Podle odborníků musela po zranění od střelné zbraně velmi trpět. Nebyla schopna ulovit kořist ani se postarat o svá mláďata. „Její smrt je pro beskydskou populaci velkou ztrátou i proto, že její mláďata byla po dlouhé době první koťata, která byla v okolí Lysé hory zaznamenána,“ uvádí Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc. Není také vůbec jisté, zda se jim podaří přežít zimu, protože ještě nejsou ve věku, kdy jsou sama schopna ulovit větší kořist. Ochránci přírody bohužel nemají žádné věrohodné aktuální informace, že se mláďata v širším okolí Lysé hory stále ještě vůbec pohybují. Pokud je upytlačena matka, koťata často zahynou během pár dní. Odchytit divoké zvíře se povede jen ve zlomku případů. Zatím poslední zdokumentovaní rysí sirotci nepřežili. Jedno kotě zakousnul pes a druhé bylo tak zesláblé a malé, že po odchytu uhynulo.
Rysí populaci ohrožují hlavně pytláci
Rys nachodí měsíčně i stovky kilometrů - ať už kvůli lovu potravy nebo kvůli hledání vhodného protějšku. Když se mu ale postaví do cesty pytlák nebo frekventovaná silnice, často nemá šanci přežít. Smrt Laury je velmi citelnou ztrátou pro beskydskou populaci rysa ostrovida. Jde už o druhou rysici v jednom roce, která vodila nebo mohla porodit mláďata. Tělo březí rysice Lenky bylo v dubnu loňského roku nalezeno v kolejišti železniční trati v Mořkově. Přestože přímou příčinou smrti nebylo v tomto případě střelné zranění, v podkožním tuku byly nalezeny drobné úlomky olova svědčící o střelbě v minulosti.
Trestní oznámení na neznámého pachatele
V celé České republice žije nyní kolem 70–80 rysů. „V Beskydech jich žije pouze kolem deseti, a tak je ztráta každého zvířete, zejména samice, opravdu citelná. Rys ostrovid je kriticky ohroženým druhem a za jeho zastřelení hrozí citelný postih. Podáváme proto trestní oznámení na neznámého pachatele a požádáme policii, aby nás informovala o průběhu vyšetřování. Pokud se podaří střelce dopadnout, bude to působit na ostatní pytláky jako výstraha,“ věří Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. „Z dosavadních zkušeností v Beskydech je zřejmé, že pytláctví na vzácných šelmách stále pokračuje. V dnešní době je opravdu nepochopitelné, že někdo střelí takové krásné a chráněné zvíře a navíc matku mláďat,” dodává.
Rysi žijí v neustálém ohrožení. Je zákon bezzubý?
Rys ostrovid ke svému životu nepotřebuje divokou přírodu. I na malých ostrůvcích divočiny nachází denní úkryt, běžně se pohybuje v hospodářských lesích a kulturní krajině, která je také jeho domovem. Nelegální lov chráněných šelem je bohužel stále aktuální téma. Najít viníka se dosud nikdy nepodařilo a lovci tak křehkou skupinu rysů ohrožují. Podle zákona o ochraně přírody a krajiny hrozí fyzické osobě za usmrcení zvláště chráněného živočicha pokuta až 100 000 Kč. Mohlo by se ale jednat také o trestný čin podle trestního zákoníku, kde může být trest až tři roky odnětí svobody. I přesto, že je rys takto zákonem chráněný, je neustále ohrožován pytláky.
Myslivci, lovící rysice, nejsou myslivci, ale pytláci
Podle vědeckých odhadů u nás pytláci za posledních 20 let zabili nejméně 500 rysů. V anonymním dotazníku odborníků z Akademie věd se k nelegálnímu zástřelu rysa přiznalo 20 z 204 myslivců. „Střílet na rysa, potažmo na rysici s mláďaty, je nejen proti zákonu o myslivosti, ale především proti morálce a etice myslivce. Právě myslivecká etika, morálka a úcta ke zvěři je to, co dělá z pouhého lovce myslivce. Pokud opravdu někdo na rysici střílel, nemůže být považován za myslivce, nýbrž za pytláka, říká Martin Mati, myslivec a lektor okresního mysliveckého spolku ve Frýdku-Místku.
Nejhorší jsou předsudky a obavy
Skrytým důvodem ilegálního pronásledování rysů jsou často předsudky a neodůvodněné obavy. Rys má pověst tajemného, nebezpečného lesního lovce. Ačkoli podle odborníků není žádný věrohodný důkaz, že by za poslední století velké šelmy v Evropě smrtelně či vážně zranily člověka, právě strach je jedním z hlavních důvodů, proč se někteří lidé velkých šelem včetně rysa obávají. Určitou překážkou, proč někteří lidí nechtějí přijmout velké šelmy i v kulturní krajině, je také přesvědčení, že pro tak velké šelmy už u nás není vhodné prostředí.
Pomoc v dobrovolnických hlídkách
Jejich smyslem je neustálý monitoring území, kde se velké šelmy a jejich potenciální pytláci vyskytují. Svým neustálým pohybem v terénu dobrovolníci odrazují lovce od střelby na chráněné šelmy a zjišťují pokusy o nelegální lov. Pokud vás myšlenka hlídek oslovila a chcete se zapojit do ochrany velkých šelem, strávit pár dnů (nebo týdnů) v zimě v malebném prostředí našich hor, poznat nové kamarády s podobnými zájmy, pak můžete napsat a domluvit se na termínu, kdy přijet do Beskyd na adrese: nebo Další informace k tématu dostanete od . Nebo od dalších ochránců přírody , či .
Vložil: Jana Maisnerová