Téměř jsem se rozklepal, pak jsem se pomodlil a rozbrečel… Kostel v Třinci-Gutech nejspíš zapálili dva žháři
03.08.2017
Foto: ČT / repro
Popisek: Ohořelé trosky kostela Božího těla
Tak tohle asi nikdo nečekal. Za požárem, který v úterý zcela zničil unikátní dřevěný kostel Božího těla ze 16. století v Třinci-Gutech, zřejmě stojí žháři, jenž významnou stavbu zapálili úmyslně. Tuto skutečnost naznačil ve čtvrtek na tiskové konferenci v Ostravě ředitel krajského ředitelství Tomáš Kužel.
Kužel také sdělil, že policie zadržela dvě podezřelé osoby české národnosti a podezřívá je ze žhářství. Obvinění nejen z úmyslného zapálení kostela, ale také pravděpodobně z obecného ohrožení vyšetřovatelé zřejmě vznesou již brzy.
Už nebylo pomoci
Kostel zachvátily plameny v úterý kolem půlnoci a na místo vyjelo deset hasičských jednotek, kterým se podařilo oheň zlikvidovat zhruba za jednu hodinu. „Volali mi asi 6 minut po 12,“ uvedl farář Kazimier Plachta, který se na místo okamžitě vydal. Když však přijel, poznal okamžitě, že je pozdě a kostelu už není pomoci. Ničivé plameny konaly své dílo zkázy.
„Když přijeli na místo, kostel už celý plápolal,“ řekl mluvčí zasahujících požárníků Petr Kůdela. Spolu s kostelem bylo zničeno také vybavení nacházející se uvnitř, které pocházelo stejně jako kostel ze 16. století.
Pro místní obyvatele je to silný šok. „Téměř jsem se rozklepal, pak jsem se pomodlil a rozbrečel, nic víc nemůžu dělat,“ popsal Jan Mirdacz, co prožíval, když ohořelé dřevěné pahýly uviděl. Na místě požáru zůstal jako smutné memento stát pouze neponičený dřevěný kříž. Je pro lidi však jen slabou útěchou.
Nic takového už mít nebudeme
Ovšem zástupci města Třinec v čele se starostkou Věrou Palkovskou se nechtějí se smutnou situací smířit. „Připravujeme vyhlášení veřejné sbírky a chceme také uspořádat koncert,“ uvedla otřesená starostka. Město chce vybudovat nový kostel, část peněz by měla jít s pojistky a chce se zapojit také ministerstvo kultury. „Mohu garantovat, že uděláme všechno, abychom pomohli s obnovou kostela,“ uvedl Vlastimil Ouroda, náměstek ministra kultury. „Už to ale nebude nikdy ta úžasná historická památka, na kterou jsme byli hrdí a pyšní,“ sdělila starostka Věra Palkovská. „Jsme zžití s tímto kostelíkem a nic takového už tady mít nebudeme,“ posteskla si. Možné žhářství je pro starostku Třince jen těžko uvěřitelným činem. „Ještě bych se dokázala smířit s bleskem, technickou závadou nebo něčím podobným. Ale úmyslný čin? S tím se nelze srovnat. Stovky let tady kostel stojí. A teď...,“ řekla pro iDnes.cz.
Měli jsme k němu silné citové pouto
K obnově kostela chce připojit také město Český Těšín. „Jednali jsme s biskupstvím o tom, jakou formou by město nebo občané mohli podpořit nápad obnovy této kulturní památky. Naši občané jsou zkázou velice rozesmutněni. Ne všichni však chodí do kostela a proto by přivítali informace o společné veřejné sbírce či akcích na podporu této záslužné myšlenky,“ uvedl starosta města Vít Slováček.
K informaci, že policie podezírá dva lidi ze žhářského útoku, doplnil: „Pokud se ukáže, že to byl cíleně založený požár, pak je to o to smutnější, že někdo dovede tak pohrdat kulturním dědictvím náš všech, cíleně zničit nejstarší dřevěný kostel na Těšínském Slezsku, ke kterému měli všichni, nezávisle na tom, zda byli katolíky nebo ne, silné citové pouto.“
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lenka Sloupová