Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Taková škoda. Při požáru byl kompletně zničen nádherný dřevěný kostel ze 16. století v Třinci-Gutech. Případ už šetří policie

02.08.2017
Taková škoda. Při požáru byl kompletně zničen nádherný dřevěný kostel ze 16. století v Třinci-Gutech. Případ už šetří policie

Autor: http://www.hzscr.cz

Popisek: Oheň zcela pohltil kostel Božího těla v Třinci-Gutech

Velké noční drama, které po sobě zanechalo zkázu, se odehrálo v Třinci-Gutech. Kolem půlnoci tu deset jednotek hasičů zasahovalo u požáru kostela Božího těla. Cenná dřevěná stavba zmizela v ničivých plamenech a spolu s ní i vnitřní původní vybavení včetně cenných obrazů.

Významná historická památka ze 16. století byla při požáru úplně zničena, zbyl jen popel. Hrubý předběžný odhad škody napáchané požárem je několik desítek milionů korun. Ovšem historická škoda je prakticky nevyčíslitelná.

K požáru ihned vyjely tři jednotky

Operační středisko hasičů bylo o tom, že kostel zachvátily plameny, informováno krátce po úterní půlnoci. „Do Gutů ihned vyjely - tedy už ve středu - tři jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, a to ze stanic Třinec, Frýdek-Místek a Ostrava-Zábřeh. Společně s nimi sedm jednotek dobrovolných hasičů – Třinec-Guty, Jablunkov, Návsí, Bystřice, Hnojník, Řeka a Dobratice,“ uvedl mluvčí zasahujících požárníků Petr Kůdela. Oheň poškodil i kříž před kostelem.

Při příjezdu hasičských jednotek už kostel silně hořel. „Oheň dostali hasiči pod kontrolu za necelou hodinu, do středečního rána pokračovalo dohašování, když u požářiště zůstala místní jednotka Třinec-Guty,“ řekl Kůdela. O tom, co se v noci stalo, byla informována také starostka Třince Věry Pavlásková.

Úmyslné zapálení, nebo nedbalost?

Celou událost už se začala zabývat také policie. „V tuto chvíli probíhá střežení místa, po jeho úplném vychladnutí zahájíme ohledání místa činu, kterého se bude účastnit také psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání akcelerantů,“ sdělila policejní mluvčí Lenka Sikorová.

Policie v tuto chvíli provádí úkony, které jsou nezbytné, aby bylo zjištěno, jak požár vznikl. „Jelikož jsme na samém začátku prověřování, nemůžeme vyloučit úmyslné zapálení, nedbalostní jednání, pracujeme také s verzí technické závady,“ osvětlila současný stav vyšetřování Sikorová.

Nejprve protestanti, pak katolíci

Kostel Božího těla v Gutech před několika lety prošel nákladnou rekonstrukcí za několik milionů korun. Stavba se řadila k významným památkám církevní architektury v regionu. Kostel byl pravděpodobně postaven v roce 1563, jak se usuzovalo podle letopočtu, který byl vytesaný v portálu. Stavba byla zrealizována díky snaze místních evangelíků, v jejichž rukou byla necelé století. V rámci rekatolizace v 17. století jim byl kostel odebrán a následně vysvěcen biskupem Petrem VII. Gembickým.

Zajímavostí z novější doby je krádež zvonu v roce 2001. Ten byl nalezen několik kilometrů od místa zanechaný v příkopu bez srdce.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lenka Sloupová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace