Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Frýdeckomístečtí chtějí více kamer a radarů v ulicích

14.06.2013
Frýdeckomístečtí chtějí více kamer a radarů v ulicích

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Městský kamerový systém, ilustrační foto

Odbor bezpečnostních rizik a prevence kriminality frýdecko-místeckého magistrátu provedl mezi obyvateli dotazníkové šetření týkající se bezpečnosti ve městě. Cílem bylo zjistit, čeho a koho se občané nejvíce obávají.

Podle toho by pak mělo město Frýdek-Místek co nejefektivněji připravovat a realizovat projekty prevence kriminality, které by měly následně vést jednak ke zvýšení bezpečnosti ve městě, ale také k pocitu většího bezpečí u občanů.

Stali jste se obětí zločinu?

„Dotazník obsahoval soubor otázek rozdělených do sedmi okruhů. Jejich prostřednictvím jsme mapovali místa, kde dochází podle respondentů k trestné činnosti, obavy z různých forem trestné činnosti i z jednotlivých skupin obyvatel. Zjišťovali jsme, zda se občané stali obětí trestného činu a skutek nahlásili na policii, zda jsou spokojeni s prací městské i státní policie, ale i to, co by se mělo ve městě v rámci bezpečnosti zlepšit,“ řekl primátor Michal Pobucký (ČSSD).

Sběr dat trval měsíc a půl, zahájen byl 1. března a ukončen 15. dubna. Dotazníkové šetření bylo realizováno prostřednictvím proškolených tazatelů, jimiž byli studenti Střední zdravotnické školy a Gymnázia a SOŠ na Cihelní ulici. Dotazník měli předat k vyplnění svým rodičům či prarodičům. Zapojit se samozřejmě mohli i ostatní občané. Dotazníky byly k dispozici na služebně městské policie, v recepci Policie ČR, na informacích v obou budovách magistrátu města a také ve zpravodaji města. Celkem se dotazníkového šetření zúčastnilo 657 respondentů.

Téměř tři čtvrtiny dotázaných chtějí ve městě více kamer

„Šetření ukázalo, že mezi respondenty je nejvyšší obava ze sexuálních agresorů, drogově závislých a agresivních řidičů. Nejobávanější formou trestné činnosti je loupežné přepadení, následované fyzickým napadením. Při zjišťování obavy z jednotlivých národností či etnik se projevil dlouhodobý postoj nedůvěry vůči romskému etniku. Za obávané lokality respondenti označili převážně ulice Míru, ČSA a Slezská, ale také cyklostezku kolem řeky a lokalitu u zimního stadionu,“ vyjmenoval vedoucí odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality Petr Lessy, kterého překvapilo zjištění, že lidé se nejvíce vyhýbají ulici Míru, ačkoliv je tam minimální kriminalita, a naopak se vůbec nebojí na ulici Revoluční, kde je zaznamenána nejvyšší kriminalita ve městě.

„Překvapující je také zjištění, že přes 70% respondentů by chtělo ve městě rozšířit kamerový systém a téměř 62% respondentů by přivítalo častější kontroly maximální povolené rychlosti v ulicích města,“ doplnil primátor Pobucký.

Výsledky dotazníkového šetření ukázaly, jakým směrem se budou ubírat projekty prevence kriminality.  „Podařilo se nám již prosadit projekt asistent prevence kriminality a domovník, který má změnit postoj majority vůči romské minoritě, především na ulici Míru. Dále budeme iniciovat, podle finančních možností, prosvětlení podchodů a prořezání vegetace v parcích i na sídlištích a budeme usilovat o rozšíření městského kamerového systému a zakoupení dalších stacionárních radarů k měření rychlosti,“ uzavřel vedoucí odboru bezpečnostních rizik a prevence kriminality Petr Lessy.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace