Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Ve Frýdku-Místku se uskuteční bezplatné anonymní testování na HIV protilátky. Nechte se pro bezpečí svých blízkých i své otestovat, výsledek rychlotestu se dozvíte za dvacet minut

31.08.2016
Ve Frýdku-Místku se uskuteční bezplatné anonymní testování na HIV protilátky. Nechte se pro bezpečí svých blízkých i své otestovat, výsledek rychlotestu se dozvíte za dvacet minut

Autor: aids-pomoc.cz

Popisek: Mobilní ambulance pro bezplatné testování na HIV protilátky

V pondělí 5. září od 16 do 18:30 hodin zastaví u polikliniky v Místku mobilní ambulance a nabídne zájemcům anonymní a bezplatné testování na HIV protilátky. Výsledek rychlotestu je znám do 20 minut.

Testování je zajišťováno ve sterilním prostředí mobilní ambulance (sanitky) odbornými pracovníky, kteří zájemcům odeberou krev z prstu a přidělí číselný kód, který bude opravňovat k získání výsledku testu. Projekt je realizován Českou společností AIDS pomoc a je podporován Ministerstvem zdravotnictví ČR

K nejčastějším důvodům, které člověka vedou k provedení testu na HIV protilátky patří:

  • Trvale rizikové chování. V rámci poradenství lze alespoň doporučit, jak riziko snížit.
  • Nahodilé rizikové chování. Vhodné je provedení HIV testu za tři měsíce po rizikovém chování. Po tu dobu je potřeba chovat se bezpečně (sexuální styk pouze s kondomem nebo abstinence).
  • Před vytvořením nového partnerského vztahu. Partneři by měli podstoupit vyšetření společně (pokud ten druhý není bez sexuálních zkušeností) a musí si být jisti, že se alespoň dva měsíce před testem chovali bezpečně.
  • Všechny pohlavní choroby, a zejména pak infekce s vředovitými projevy (herpes, ulcerace na genitálu, gonokokové infekce, syfilis, chlamydie, mykoplazmata) velmi zvyšují riziko přenosu HIV infekce mezi sexuálními partnery

Testování AIDS

Rychlé testy umožňují detekci protilátek (někdy i antigenu p24) z kapilární krve a výsledek je znám v krátké době (několik desítek minut). Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky týkající se testování:

Jak mám být na test připraven, kdy budu mít výsledky a jak zjistím svůj výsledek?

Testování je bezplatné a anonymní. Nemusíte být nalačno. V naší sanitce provádíme testování formou rychlotestů z kapilární krve, to znamená, že vám zdravotní pracovník odebere krev z prstu. Bude vám přidělen číselný kód, podle kterého vám poté výsledek sdělíme. Výsledek je u rychlotestů znám do 30 minut, řiďte se pokyny poradců.

Co všechno zahrnuje poradenství?

V rámci předtestového poradenství, které je součástí každého testování, odborníci zjišťují, kdy a jaké jste měl riziko, zdali to bylo s cizincem, byl použit kondom, nebo také užíváte-li injekčně drogy, jestli byl u vás proveden test na HIV někdy v minulosti a celková motivace k testu na HIV.
Potestový pohovor v případě negativního výsledku znamená především připomenout jeho správnou interpretaci (například že negativita neznamená negativitu partnerů a že k nákaze nedošlo před ¨dvěma až třemi měsíci).

Co s číselným kódem po testu?

Číselný kód si uschovejte a použijte ho znovu, pokud půjdete na testování například do Domu světla. Budeme vás tak mít zaevidované jako opakovaný test a nikoli jako nového klienta.

A když mi test zareaguje, co to znamená?

Reaktivní výsledek neznamená pozitivní výsledek. Pokud test zareaguje, je nutné vám odebrat krev a tu odeslat do Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS ke konfirmačnímu, neboli potvrzujícímu výsledku. Pouze na základě konfirmačního testu lze určit diagnózu.

Máte další dotazy? Obraťte se na bezplatnou telefonní linku AIDS pomoci s nepřetržitým provozem 800 800 980. Detailní informace o testování naleznete na webu www.hiv-testovani.cz.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace