Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Další křesťanští uprchlíci z Iráku přiletí již v neděli 20. března. Jejich novými domovy se stanou Praha a severomoravské Smilovice

18.03.2016
Další křesťanští uprchlíci z Iráku přiletí již v neděli 20. března. Jejich novými domovy se stanou Praha a severomoravské Smilovice

Autor: cdn.cz

Popisek: Křesťané v Iráku - ilustrační foto

Další skupina křesťanských uprchlíků z Iráku přiletí do Prahy v neděli 20. března. Jedná se o třiadvacet lidí, z toho sedm mužů, šest žen a deset dětí a mladistvých do sedmnácti let. Jejich dočasným novým domovem se stanou Praha a Smilovice.

Praha a Smilovice se stanou novým domovem pro další skupinu křesťanských uprchlíků z Iráku, jejichž přesídlení do České republiky schválila na základě žádosti nadace Generace 21 v polovině prosince česká vláda. Celkem 23 uprchlíků by mělo do Česka z Iráku přiletět v neděli 20. března, stejně jako v předešlých případech přes Istanbul, spojem nízkonákladových aerolinií Pegasus Airlines ve 14.30 hodin. V prvních dvou měsících bude patnáct osob bydlet v hotelu Monica v pražském Braníku, zbylých osm doplní skupinu v obci Smilovice. Pokud vše proběhne podle plánu, bude tak v ČR již 91 z celkového plánovaného počtu 153 uprchlíků.

Jak vše bude probíhat?

Stejně jako předchozí skupiny čeká i nově příchozí ve společných zařízeních intenzivní proces seznamování s českou kulturou, společností a jazykem. Zhruba po dvou měsících se jednotlivé rodiny přestěhují do klasických bytů a budou procházet intenzivním integračním procesem další čtyři měsíce. „Během této doby by měli získat azyl. Po zhruba půlroce jim začneme hledat práci, za kterou se mohou přestěhovat kamkoliv v České republice. Práci budeme vybírat z nabídek, které shromažďujeme od soukromých podnikatelů a firem. Zároveň budeme vybírat místa, kde mezi sebe uprchlíky přijmou místní věřící,“ řekl Jan Talafant, ředitel Nadačního fondu Generace 21. I po osamostatnění bude nejméně dalších šest měsíců uprchlíkům poskytovat potřebnou asistenci Nadační fond a jeho partneři v jednotlivých místech, většinou lidé, sdružení ve farnostech a náboženských spolcích. Projekt jde napříč různými křesťanskými církvemi a tomu odpovídá také složení uprchlíků. Jsou mezi nimi katolíci, pravoslavní i protestanté. Po dobu prvních šesti měsíců budou komplexní péči o uprchlíky zajišťovat odborné organizace, které se mimo jiné zabývají integrací cizinců. V Praze to bude Armáda spásy, ve Smilovicích pak Slezská diakonie.

Lidé, které Nadační fond Generace 21 pro přesídlení do Česka vybral, již před odletem do České republiky prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb a pohovory s českými státními orgány. „Tito lidé přicházejí z prostředí, které jim jasně dává najevo, že v něm nejsou vítáni. Přišli o své domovy, byli pronásledováni a stejně jako většině křesťanů v této oblasti jim hrozilo nebezpečí smrti. V České republice chtějí najít bezpečí a šanci na nový život,“ přiblížil motivaci uprchlíků Talafant, podle nějž uprchlíci absolvovali také předodjezdové lékařské prohlídky a dalšími projdou po příletu na naše území.

Financování projektu

Celý projekt organizuje a financuje Nadační fond Generace 21 výhradně z prostředků českých soukromých podporovatelů z řad jednotlivců i různých církví a také díky podpoře britského charitativního Barnabas fondu. Nadační fond v prvním roce uhradí náklady na ubytování a životní potřeby iráckých křesťanů stejně jako integrační služby, k nimž patří výuka jazyka i seznámení s českou kulturou a společností.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace