Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další křesťanští uprchlíci z Iráku přiletí již v neděli 20. března. Jejich novými domovy se stanou Praha a severomoravské Smilovice

18.03.2016
Další křesťanští uprchlíci z Iráku přiletí již v neděli 20. března. Jejich novými domovy se stanou Praha a severomoravské Smilovice

Foto: cdn.cz

Popisek: Křesťané v Iráku - ilustrační foto

Další skupina křesťanských uprchlíků z Iráku přiletí do Prahy v neděli 20. března. Jedná se o třiadvacet lidí, z toho sedm mužů, šest žen a deset dětí a mladistvých do sedmnácti let. Jejich dočasným novým domovem se stanou Praha a Smilovice.

Praha a Smilovice se stanou novým domovem pro další skupinu křesťanských uprchlíků z Iráku, jejichž přesídlení do České republiky schválila na základě žádosti nadace Generace 21 v polovině prosince česká vláda. Celkem 23 uprchlíků by mělo do Česka z Iráku přiletět v neděli 20. března, stejně jako v předešlých případech přes Istanbul, spojem nízkonákladových aerolinií Pegasus Airlines ve 14.30 hodin. V prvních dvou měsících bude patnáct osob bydlet v hotelu Monica v pražském Braníku, zbylých osm doplní skupinu v obci Smilovice. Pokud vše proběhne podle plánu, bude tak v ČR již 91 z celkového plánovaného počtu 153 uprchlíků.

Jak vše bude probíhat?

Stejně jako předchozí skupiny čeká i nově příchozí ve společných zařízeních intenzivní proces seznamování s českou kulturou, společností a jazykem. Zhruba po dvou měsících se jednotlivé rodiny přestěhují do klasických bytů a budou procházet intenzivním integračním procesem další čtyři měsíce. „Během této doby by měli získat azyl. Po zhruba půlroce jim začneme hledat práci, za kterou se mohou přestěhovat kamkoliv v České republice. Práci budeme vybírat z nabídek, které shromažďujeme od soukromých podnikatelů a firem. Zároveň budeme vybírat místa, kde mezi sebe uprchlíky přijmou místní věřící,“ řekl Jan Talafant, ředitel Nadačního fondu Generace 21. I po osamostatnění bude nejméně dalších šest měsíců uprchlíkům poskytovat potřebnou asistenci Nadační fond a jeho partneři v jednotlivých místech, většinou lidé, sdružení ve farnostech a náboženských spolcích. Projekt jde napříč různými křesťanskými církvemi a tomu odpovídá také složení uprchlíků. Jsou mezi nimi katolíci, pravoslavní i protestanté. Po dobu prvních šesti měsíců budou komplexní péči o uprchlíky zajišťovat odborné organizace, které se mimo jiné zabývají integrací cizinců. V Praze to bude Armáda spásy, ve Smilovicích pak Slezská diakonie.

Lidé, které Nadační fond Generace 21 pro přesídlení do Česka vybral, již před odletem do České republiky prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb a pohovory s českými státními orgány. „Tito lidé přicházejí z prostředí, které jim jasně dává najevo, že v něm nejsou vítáni. Přišli o své domovy, byli pronásledováni a stejně jako většině křesťanů v této oblasti jim hrozilo nebezpečí smrti. V České republice chtějí najít bezpečí a šanci na nový život,“ přiblížil motivaci uprchlíků Talafant, podle nějž uprchlíci absolvovali také předodjezdové lékařské prohlídky a dalšími projdou po příletu na naše území.

Financování projektu

Celý projekt organizuje a financuje Nadační fond Generace 21 výhradně z prostředků českých soukromých podporovatelů z řad jednotlivců i různých církví a také díky podpoře britského charitativního Barnabas fondu. Nadační fond v prvním roce uhradí náklady na ubytování a životní potřeby iráckých křesťanů stejně jako integrační služby, k nimž patří výuka jazyka i seznámení s českou kulturou a společností.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL