Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další zachráněná: Odložená Žofinka z babyboxu bojuje s infekcí

17.05.2013
Další zachráněná: Odložená Žofinka z babyboxu bojuje s infekcí

Autor: Slavomír Kubeš / MAFRA /Profimedia.cz

Popisek: Babybox, ilustrační foto

Již druhé dítě skončilo v úterý ve frýdecko-místeckém babyboxu. Stalo se tak už podruhé v pětileté existenci babyboxu a opět se jednalo o holčičku. Poprvé se tak stalo v červenci před dvěma lety.

Alarm babyboxu zazvonil na novorozeneckém oddělení nemocnice Frýdek-Místek krátce po desáté dopoledne. Děvčátko bylo zabaleno do deky, ovšem zřejmě prochladlo při přenášení k areálu nemocnice. Po zdravotním vyšetření dětská lékařka konstatovala, že dítě je silně podchlazeno a proto rozhodla o převozu na jednotku intenzivní péče do ostravské fakultní nemocnice.

„Dítě bylo i po přijetí v naší nemocnici silně podchlazeno a nemělo ošetřený pupečník,“ prohlásil mluvčí fakultní nemocnice Tomáš Oborný, s tím, že lékaři dělali vše pro jeho záchranu. „Teplotně se našim specialistům podařilo dítě stabilizovat, ale bojuje s vrozenou infekcí,“ uvedl pro média ve středu mluvčí Oborný.

Zachráněných dětí už je 84

Podle Ludvíka Hesse, zakladatele českých babyboxů se jedná už o 84 zachráněné dítě pomocí klimatizovaných bedýnek v České republice. „Je mi z toho smutno snad ještě víc, než kdykoli předtím,“ uvádí na svých webových stránkách Ludvík Hess a děkuje iniciátorce zřízení frýdecko-místeckého bayboxu primářce dětského oddělení za záchranu dvou lidských životů.

„Druhé děťátko, osmdesáté čtvrté děťátko paní primářka pojmenovala neběžným jménem — Žofie. Má svátek sice až ve středu, ale úterní Bonifác se nehodil. Žofii donesli její nešťastní „dárci“ těsně po porodu zabalenou jen v dece. Chce se mi věřit, že udělali to nejslušnější, co mohli, že jim nic jiného nezbývalo,“ zamýšlí se Ludvík Hess.

V Moravskoslezském kraji je šest babyboxů

Frýdecko-místecký babybox byl otevřen v roce 2008 zároveň s ostravským v Městské nemocnici Ostrava a opavským v tamější nemocnici. V současné době jich v celé republice funguje 55, z toho 6 jich je v Moravskoslezském kraji a zachránili už celkem 11 dětí.

První české babyboxy byly v případě potřeby vytápěné schránky široké 100 centimetrů, vysoké 60 centimetrů a hluboké 50 centimetrů, vážící 150 kilogramů. Ten úplně první byl otevřen 1. června 2005 v pražském Hloubětíně. Druhá generace už klimatizovaných schránek, umísťovaných většinou v nemocnicích, je vyrobena z nerezového plechu, má dvoukřídlá dvířka otvírající se automaticky po stisknutí jediného zeleného tlačítka. Po vložení dítěte se dvířka opět samočinně zavřou. Český babybox je chráněn ochrannou známkou.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace