Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jsme tu jako ve vyhnanství. Ani obchod, nikdo tu nezametá, autobus nám přeplňují turisté... To si vyslechl primátor Frýdku-Místku

27.10.2015
Jsme tu jako ve vyhnanství. Ani obchod, nikdo tu nezametá, autobus nám přeplňují turisté... To si vyslechl primátor Frýdku-Místku

Foto: Frýdek-Místek

Popisek: Lidé si přišli stěžovat.

Jsme tu jako ve vyhnanství, kolonie Frýdku-Místku, není tu obchod, není pošta, málo laviček, u nás se nezametá, nehrabe listí, vše si musíme uklízet sami, máme tu „jen“ tu MHD zdarma… I na takové nespokojené názory museli reagovat zástupci frýdecko-místecké radnice v čele s náměstkem primátora Jiřím Kajzarem na setkání s občany.

Na oslavách byla nálada jiná... Osadní výbor dostane finanční alokaci

„Tady to vypadá, jako by ve Skalici nebylo nic pozitivního a všechno se dělalo špatně. Ale byl jsem tady na oslavách založení obce a tam byla nálada rozhodně jiná. Je skutečností, že lidé se do Skalice stěhují, staví se tu nové domy, takže to nebude zase až tak špatné. Samozřejmě radnice nepřinutí poštu, aby tady fungovala, když se jí to nevyplatí, nezařídí ani žádný obchod nebo službu, která se tady neuživí,“ reagoval náměstek primátora Jiří Kajzar, který.

Místním vysvětlil představu radnice o tom, jak by měly místní osadní výbory získat větší pravomoci při rozhodování o tom, kam budou v které okrajové části nasměrovány finance. „Osadní výbor je nejnižší článek v samosprávné demokracii, prostředek pro komunikaci se zvolenou samosprávou. Jednotlivým osadním výborům vyčleníme podle určitých kritérií finanční objem, o kterém si sami rozhodnou, kam jej nasměřují. Chceme plnit přání občanů a předpokládáme, že osadní výbor na svých jednáních, v přímém styku s místními obyvateli i třeba formou anket, bude schopen stanovit prioritní akce, které budeme realizovat,“ uvedl.

„Jde o to, aby občané rozhodovali o svém prostředí a více se s jednotlivými investičními akcemi ztotožňovali. Očekáváme větší pocit sounáležitosti, spokojenost s tím, že mohou ovlivňovat, co se u nich děje,“ říká primátor Michal Pobucký. 

Rozhodnete si třeba o opravě komunikace

„Větší investiční akce jsou samozřejmě obsaženy v zásobnících akcí i programovém prohlášení, které je průřezem programů nejsilnější politických stran v městských částech, ale nabízíme osadním výborům rozhodovat o těch menších částkách, například která komunikace u nich se má opravit prioritně a podobně,“ vysvětlil Libor Koval.

Mezi konkrétními podněty, které chtěli Skaličané na setkání probrat, byla například problematika zřízení přechodu pro chodce u kostela v návaznosti na úpravy prostranství před kostelem, za něž občané poděkovali. „Přechod pro chodce u kostela byl prověřován Policií ČR a právě proto, že je to místo nepřehledné, kde skutečně není vidět, přechod neschválila. Přechody vzbuzují falešné bezpečí, ale když jej řidič nevidí, nemůže plnit svou funkci. Souhlas policie je nutný a ta jej dává naopak na místech bezpečných,“ osvětlil vedoucí odboru dopravy Miroslav Hronovský s tím, že schůdnější je značka informující o zvýšeném pohybu chodců nebo dětí.

Dále si místní stěžovali, že „o víkendu Skalicí projíždí osmnáctka, kdy není šance vůbec nastoupit, protože autobus je plný turistů na Visalaje“. „O tom problému víme, hledáme způsoby, jak to vyřešit. Budeme se snažit, aby doprava byla o víkendu dostupná a pro místní to nebyla loterie, jestli se do autobusu dostanou nebo ne. K 13. 12. se mění jízdní řády, dříve s tím nic nenaděláme, musíme změny dělat v celorepublikových termínech,“ reagoval Miroslav Hronovský.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš