Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Olympiáda v Koreji

Olympiáda v Koreji

Přibývají medaile, odehrávají se tu dramata,a to nejen sportovní.

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Jsme tu jako ve vyhnanství. Ani obchod, nikdo tu nezametá, autobus nám přeplňují turisté... To si vyslechl primátor Frýdku-Místku

27.10.2015
Jsme tu jako ve vyhnanství. Ani obchod, nikdo tu nezametá, autobus nám přeplňují turisté... To si vyslechl primátor Frýdku-Místku

Autor: Frýdek-Místek

Popisek: Lidé si přišli stěžovat.

Jsme tu jako ve vyhnanství, kolonie Frýdku-Místku, není tu obchod, není pošta, málo laviček, u nás se nezametá, nehrabe listí, vše si musíme uklízet sami, máme tu „jen“ tu MHD zdarma… I na takové nespokojené názory museli reagovat zástupci frýdecko-místecké radnice v čele s náměstkem primátora Jiřím Kajzarem na setkání s občany.

Na oslavách byla nálada jiná... Osadní výbor dostane finanční alokaci

„Tady to vypadá, jako by ve Skalici nebylo nic pozitivního a všechno se dělalo špatně. Ale byl jsem tady na oslavách založení obce a tam byla nálada rozhodně jiná. Je skutečností, že lidé se do Skalice stěhují, staví se tu nové domy, takže to nebude zase až tak špatné. Samozřejmě radnice nepřinutí poštu, aby tady fungovala, když se jí to nevyplatí, nezařídí ani žádný obchod nebo službu, která se tady neuživí,“ reagoval náměstek primátora Jiří Kajzar, který.

Místním vysvětlil představu radnice o tom, jak by měly místní osadní výbory získat větší pravomoci při rozhodování o tom, kam budou v které okrajové části nasměrovány finance. „Osadní výbor je nejnižší článek v samosprávné demokracii, prostředek pro komunikaci se zvolenou samosprávou. Jednotlivým osadním výborům vyčleníme podle určitých kritérií finanční objem, o kterém si sami rozhodnou, kam jej nasměřují. Chceme plnit přání občanů a předpokládáme, že osadní výbor na svých jednáních, v přímém styku s místními obyvateli i třeba formou anket, bude schopen stanovit prioritní akce, které budeme realizovat,“ uvedl.

„Jde o to, aby občané rozhodovali o svém prostředí a více se s jednotlivými investičními akcemi ztotožňovali. Očekáváme větší pocit sounáležitosti, spokojenost s tím, že mohou ovlivňovat, co se u nich děje,“ říká primátor Michal Pobucký. 

Rozhodnete si třeba o opravě komunikace

„Větší investiční akce jsou samozřejmě obsaženy v zásobnících akcí i programovém prohlášení, které je průřezem programů nejsilnější politických stran v městských částech, ale nabízíme osadním výborům rozhodovat o těch menších částkách, například která komunikace u nich se má opravit prioritně a podobně,“ vysvětlil Libor Koval.

Mezi konkrétními podněty, které chtěli Skaličané na setkání probrat, byla například problematika zřízení přechodu pro chodce u kostela v návaznosti na úpravy prostranství před kostelem, za něž občané poděkovali. „Přechod pro chodce u kostela byl prověřován Policií ČR a právě proto, že je to místo nepřehledné, kde skutečně není vidět, přechod neschválila. Přechody vzbuzují falešné bezpečí, ale když jej řidič nevidí, nemůže plnit svou funkci. Souhlas policie je nutný a ta jej dává naopak na místech bezpečných,“ osvětlil vedoucí odboru dopravy Miroslav Hronovský s tím, že schůdnější je značka informující o zvýšeném pohybu chodců nebo dětí.

Dále si místní stěžovali, že „o víkendu Skalicí projíždí osmnáctka, kdy není šance vůbec nastoupit, protože autobus je plný turistů na Visalaje“. „O tom problému víme, hledáme způsoby, jak to vyřešit. Budeme se snažit, aby doprava byla o víkendu dostupná a pro místní to nebyla loterie, jestli se do autobusu dostanou nebo ne. K 13. 12. se mění jízdní řády, dříve s tím nic nenaděláme, musíme změny dělat v celorepublikových termínech,“ reagoval Miroslav Hronovský.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace