Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poslanec z Frýdecko-Místecka: Z Vyšních Lhot se line zápach ministerského diletantsví. Nechtěli mě pustit. V táboře je 90 uprchlíků, ze Sýrie, Pákistánu….

15.08.2015
Poslanec z Frýdecko-Místecka: Z Vyšních Lhot se line zápach ministerského diletantsví. Nechtěli mě pustit. V táboře je 90 uprchlíků, ze Sýrie, Pákistánu….

Foto: Petr Kupka

Popisek: Pohled srze plot na jednu z budov areálu ve Vyšních Lhotách, kde má být obnoven uprchlický tábor

Kolem detenčního tábora ve Vyšních Lhotách, který se měl otevřít od 1. října, proti čemuž se tamní bouří, se už napsalo hodně. Novinkou je, že do detenčního zařízení ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku, které začalo fungovat v pátek, dorazilo už 90 migrantů.

"Sběr" ze Zastávky a Bělé

Jde výhradně o muže. Od jejich příjezdů nenastaly žádné problémy, všechno funguje tak, jak má, řekl vedoucí zařízení Emil Pochylý. Uprchlíci jsou do Vyšních Lhot převáženi ze zařízení v Zastávce u Brna a Bělé pod Bezdězem. Jedná se o ty běžence, které na českém území zadržela policie z důvodu jejich nelegálního pobytu.

Zařízení má kapacitu 220 lůžek, kdy bude kapacita naplněna, se ještě neví, může to být za dva týdny. Do tábora jsou umístěni muži především ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku či Pákistánu. Cizinci tam budou čekat buď na správní vyhoštění, předání v rámci dublinského nařízení, nebo předání do jiné země v rámci readmise.

Zařízení už sice funguje, ale v plném provozu bude až od 1. září. Do té doby je ještě potřeba některé věci dodělat, například čtyřmetrový plot kolem vycházkového prostoru, zakončený žiletkovým drátem. Také kuchyně zatím nefunguje a jídlo se do tábora dováží.

Dříve zkušenost s krádežemi, nyní zatím klid

Řada místních obyvatel vyjadřovala obavy o svou bezpečnost. Zařízení má být prý ale dostatečně zabezpečeno, aby z něj migranti nemohli utéci. Služby v okolí tábora posílila Police ČR, policisté tam hlídkují ve dne i v noci.

Areál ve Vyšních Lhotách má rozlohu 75 000 metrů čtverečních a jako zařízení pro uprchlíky už fungoval. Tábor ve Vyšních Lhotách fungoval do roku 2009, kdy tu byli ubytováni Čečenci, podle místních docházelo v obci často ke krádežím. Kapacitu měl 580 lůžek.

Na místě je prozatím relativní klid, areál hlídá bezpečnostní agentura. Podle České televize místní mají z běženců strach, zatím ale nedochází ani k protestům, ani k demonstracím.

Bude přibývat kontejnerů?

Uprchlíci v některých detenčních táborech obývají takzvané obytné moduly nebo kontejnery. Technický ředitel firmy Touax, která moduly vyrábí, České televizi potvrdil, že společnost zaznamenala zvýšený počet zakázek. V Bělé-Jezové mají podle všeho pomoci navýšit kapacitu detenčního zařízení.

Firma však dodává především pro Německo, podle Vašíčka český stát prozatím o zakázku firmu nepožádal. Pokud pro Čechy něco vyráběli, vždy to bylo pro soukromé subjekty. Obytné moduly jsou ocelovou konstrukcí, uvnitř lamino či sádrokarton. Jedna jednotka vyjde na 190 000 korun, do Německa jsou dodávány jednotky o standardních rozměrech 6x3 metry. Moduly se však dají stavět i do patra, případně samozřejmě upravovat jejich velikost.

„Samozřejmostí je připojení na elektřinu, vodu, odpady, je možná i montáž elektrotechniky,“ uvedl Vašíček s tím, že výroba od zahájení projektové dokumentace po samotnou stavbu na místě trvá 10 až 12 týdnů.

Nebýt poslaneckého průkazu…

Červencové besedy s občany Vyšních Lhot, která předcházela „zabydlování“ uprchlíků, se zúčastnil poslanec za Úsvit Karel Fiedler. „Jako jediný poslanec Sněmovny - jsem z daného okresu Frýdek-Místek. Tam bylo zástupci Ministerstva vnitra sděleno, že detenční tábor ve Vyšních Lhotách bude otevřen od 1. 10. A dnes se již otvírá, nikoliv proto, že na vnitru mají jiné kalendáře nebo že tak dobře pracovali, ty důvody jsou úplně jiné. Tábor měl být otevřen od 1.1 0. a od 1. 9. měl probíhat nábor zaměstnanců a potřebných osob. Mimochodem tehdy vůbec poprvé jsem musel vytáhnout svůj poslanecký průkaz, jinak bych do sálu nejspíš nebyl vpuštěn, protože nejsem přímo z dané obce!“ kroutí hlavou poslanec.

Politik je rozhořčen, že nejsou plněny sliby obyvatel. Nelíbilo se mu chybějící monitorovací systém, nedostatečné osvětlení dvora a podobně.

A co tuberkulóza? Buď nám Bůh milostiv

Velmi neuspokojivé byly podle něj i odpovědi o počtu civilních zaměstnanců i příslušníků Cizinecké policie v den nástupu prvních běženců. „Dá se na ně spolehnout asi jako na předpověď počasí - tedy ´s jistotou jsou nejisté´. Doslova perlou v odpovědích na dotazy přítomných a místních občanů bylo to, zda ve zdravotním centru tábora bude rentgen, když migranti, jak známo, trpí tuberkulózou ve zvýšené míře. Zřejmě proto, aby si občané našeho okresu Frýdek-Místek s předstihem zvykali na přítomnost takzvaných migrantů, je údajně domluveno, že budou na rentgen jezdit mezi ostatní občany do nemocnice ve Frýdku-Místku,“ dodává poslanec.

Podle něj vnitro takto bude dbát o rychlejší rozšíření tuberkulózy a jiných chorob mezi běžné civilní občany. Ale nejen mezi ně. „Ministerští úředníci vůbec nepokládají za nutné, aby civilní pracovníci, kteří s migranty přijdou do styku, byli proti těmto chorobám očkováni jako například naši vojáci, působící v zahraničních misích,“ dodává Fiedler.

Fiedler říká, že plně souhlasí s občany, kteří tvrdí, že je vláda podvedla. „Pokud tato vláda bude řešit problém migrantů stejně rychle, jako řeší to, kdo je odpovědný za výbuchy ve Vrběticích, buď nám Bůh milostiv - a to nejsem žádný pánbíčkář. Raději si občané příště zvolte jinak, jen se obávám, aby to nebylo již s křížkem po funuse… Vládní koalice má zjevně jiné priority, jako například další podporu biopaliv, elektronickou evidenci tržeb, jak přepadnout ERÚ a další,“ uzavírá poslanec Fiedler a dodává: Neschopnost řešit problémy a řešit je liknavě a se zpožděním, když na ně ukazuje drtivá většina asi 90 procent občanů, společnosti i řada politiků, nazývám diletantstvím."

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš