Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Občané brojí proti azylovému zařízení přesto, že by v něm mohli získat práci. Více stojí o klid a bezpečí... Tento týden proběhne diskuse o uprchlickém táboře

13.07.2015
Občané brojí proti azylovému zařízení přesto, že by v něm mohli získat práci. Více stojí o klid a bezpečí... Tento týden proběhne diskuse o uprchlickém táboře

Foto: Petr Kupka

Popisek: Pohled srze plot na jednu z budov areálu ve Vyšních Lhotách, kde má být obnoven uprchlický tábor.

O situaci ve Vyšných Lhotách, kde se plánuje utečenecký tábor, jsme již přinesli reportáž. Téma se dostalo před pár dny i na půdu sněmovny. Tento týden se bude debatovat přímo v obci.

Před poslanci choulostivé téma, spojené s obavami z uprchlíků, vytáhla poslankyně z Moravskoslezského kraje za hnutí Úsvit přímé demokracie Olga Havlová. Především obyvatelé okolních obcí se podle jejích slov velmi obávají problémů s imigranty. „Převedení areálu věznice z Ministerstva spravedlnosti do působení Ministerstva vnitra, aby zde mohl utečenecký tábor vzniknout, je skoro symbolické: Spravedlnost obce opouští, kriminalita se dá očekávat," podotkla s mírnou ironií.

Psali jsme:

My tady uprchlíky nechceme, strašně se nám to vrátí. Dřív nám brali cigarety a pivo. Vypravili jsme se mezi lidi v obci, kde Praha nařídila umístit běžence

Ani informace, že se bude jednat o tábor detenční, tedy uzavřený, názor místních nijak nemění. Vždyť v sousedním Maďarsku se běženci bouří, že jsou zavíráni a bourají ploty okolo tábora často jen proto, že jsou přesvědčeni, že mají nárok na dvě teplá jídla denně," argumentuje politička.

Ani za příslib práce to nestojí

Proti umístění azylového zařízení protestují občané Vyšných Lhot i peticí na internetu. „A to i přesto, že by mohli někteří z nich získat v tomto komplexu pracovní místa. Je tedy naprosto zřejmé, že obava před bezpečnostními, ale také zdravotními riziky, prostě převažuje a obyvatelé okolních obcí mají především zájem o klidný život svůj i svých rodin," vyzdvihuje Havlová. Zvláště v kraji s vysokou nezaměstnaností má takový postoj mnohem větší váhu.

Otázkou také zůstává, jestli se naplní celá bývalá kapacita zařízení, tedy 580 míst, výjimečně tam může být umístěno i tisíc lidí. Nebo dokonce dojde k navýšení celkové kapacity a je otázkou, o kolik. Bojím se, aby se nakonec nenaplnila má nejhorší obava, že malá obec s celkovým počtem zhruba 800 obyvatel bude mít v nejbližším okolí invazní armádu mladých mužů, jejichž počet může obyvatele možná i převyšovat," porovnává poslankyně.

Kam ta frustrace může vést?

Tito mladí muži přicházejí do naší vlasti sice nechtěně, protože jejich cílovou zemí je Německá spolková republika, a o to více pak mohou být podle jejího mínění frustrováni, když se dostanou do země, kam nechtěli, a budou zavřeni na jednom místě v uzavřeném prostoru bez možnosti odchodu. Nedovedu si představit, kam taková frustrace může vést, když ji mohou podněcovat bojovníci Islámského státu, kteří se vůbec netají tím, že do Evropy posílají své vojáky," dodává.

Vláda na mimořádné schůzi deklarovala ústy premiéra, že nepřijme povinné kvóty, a tak vlastně i pdole Havlové obelhala nejen tuto Sněmovnu, ale především občany a své voliče. Vláda tím také odepřela petici s více než 180 tisíci podpisy pořádanou Blokem proti islámu proti přerozdělování nelegální imigrantů!" považuje za alaramující a doplňuje: Jako poslankyně občanů kraje, kterému hrozí takové riziko, chci znát jasné odpovědi, zda je vláda připravena čelit tak závažným rizikům a azylové zařízení ve Vyšných Lhotách skutečně otevře."

Zároveň chce, aby vláda jasně sdělila, kde ještě otevře další zařízení a o kolik zvýší kapacity těch současných. Jak zajistíte, aby to byli opravdu lidé potřební a ne ti, co přinesou do naší země nebezpečí terorismu a poté i vynucování si zákonu šarija, jak to vidíme v řadě francouzských či německých měst? A znovu se odvolávám na usnesení 642, které bylo schváleno i vámi, a to 12. února 2015, kde je jasně dáno, že nás má vláda informovat o těchto věcech," uzavřela důrazně svou řeč.

V úterý se bude diskutovat přímo na místě

Obyvatelé Vyšních Lhot na Frýdecko-Místecku, kde by měl vzniknout uprchlický tábor, budou v úterý o problematice debatovat se zástupci Ministerstva vnitra a Správy uprchlických zařízení. Uvedla to dnes starostka Dana Nováková, která setkání iniciovala.

„Jednání jsem svolala proto, že mi občané už kladli některé dotazy, na které neumím přesně kompetentně odpovědět, takže jsem požádala zástupce Ministerstva vnitra i Správy uprchlických zařízení, aby přijeli. Očekávám, že všichni naši občané dostanou možnost říct svůj názor nebo položit své dotazy tak, aby alespoň částečně byly rozptýleny jejich obavy,“ uvedla Nováková.

Zájem bude velký

Setkání je svoláno na 17 hodin do sálu restaurace Maryčka. Jeho kapacita je 150 míst a přednostně do něj podle starostky budou vpuštěni právě obyvatelé obce. Podle Novákové byli lidé o setkání informováni prostřednictvím místního zpravodaje. Očekává, že zájem bude značný. „Máme 750 dospělých, takže předpokládám, že zájem bude dost značný a že bude spíše problém, abychom tam všechny umístili. To téma je přeci jenom velmi ožehavé a aktuální, takže nepředpokládám, že by občané neměli zájem se přijít zeptat,“ doplnila starostka.

Areál ve Vyšních Lhotách má rozlohu 75 000 metrů čtverečních a jako zařízení pro uprchlíky se využíval už dříve, žili v něm například lidé z Čečenska, Kosova i Asie. Otevřen byl v polovině 90. let, měl kapacitu 580 lůžek. Jeho součástí jsou ubytovací a administrativní objekty i skladovací prostory.

Objekt se pro ubytování uprchlíků nevyužívá od prosince 2009. V červenci 2011 ho Správa uprchlických zařízení prohlásila za nepotřebný. Ministerstvo jej proto nabídlo dalším složkám státu a státním organizacím. Loni v lednu o areál projevila zájem vězeňská služba, která spadá pod Ministerstvo spravedlnosti.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš