Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Řád maltézských rytířů, který v Čechách přetrval až do dnešní doby, si nárokuje od pozemkového úřadu nemovitosti. Jakou pravdu prozradily archivy?

23.03.2015
Řád maltézských rytířů, který v Čechách přetrval až do dnešní doby, si nárokuje od pozemkového úřadu nemovitosti. Jakou pravdu prozradily archivy?

Foto: Archiv

Popisek: Řád Maltézkých rytířů pořád za své hlavní sídlo považuje i ostrov Maltu.

Státní pozemkový úřad rozhodl o vydání části zemědělských nemovitostí v Moravskoslezském kraji, které si v rámci majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi nárokovalo České velkopřevorství Suverénního řádu Maltézských rytířů. Jde o duchovní řád, který působil v historii na Maltě, na ostrově Rhodos a dnes má sídlo v Římě.

Býval to jeden z největších křesťanských rytířských řádů ve středověku. Maltézští rytíři mají v České republice své zástupce i dnes. Jak zjišťují pracovníci pozemkového úřadu, měl tu tento řád, který existuje od 11. století, rozsáhlý majetek. 

Podle údajů Wikipedie byla úlohou řádu zprvu zejména péče o nemocné poutníky do Svaté země, se vzrůstajícím nebezpečím turecké expanze pak stále víc i ochrana posvátných křesťanských míst v Jeruzalémě a poutních cest, především jejich vojenská obrana proti Seldžukům. Členové řádu se dělili do třídy bojových rytířů, kněží a bratří ošetřovatelů. Po rozpuštění řádu templářů (1312) byla velká část majetku a pozemků tohoto řádu v evropských zemích věnována řádu johanitů - později pak maltézskému řádu, ne vždy se však dostala do jeho rukou.

Krajský pozemkový úřad pro Moravskoslezský kraj nyní vydal rozhodnutí o vydání sedmnácti pozemků o celkové výměře přibližně 30 hektarů v katastrálním území Hlinka na Bruntálsku Českému velkopřevorství Suverénního řádu Maltézských rytířů.

Archivy odkryly pravdu 

Tyto pozemky byly požadovány ve výzvách, podaných v únoru 2013 Státnímu pozemkovému úřadu. Krajský pozemkový úřad pro Moravskoslezský kraj po přezkoumání všech podkladů a historických údajů dospěl k závěru, že byly splněny podmínky pro vydání majetku, stanovené zákonem č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. „Oprávněnost byla dohledávána i prostřednictvím historických rešerší, které byly zadány institucím, jež spravují archivní fondy," dodala mluvčí Státního pozemkového úřadu Monika Machtová.

Zjistilo se, že majetek přešel na stát na základě zákona č. 142/1947 Sb. o revizi první pozemkové reformy. Na základě první pozemkové reformy v roce 1919 podléhaly pozemky záboru, kdy došlo k omezení dispozičních práv vlastníka, ale vlastnictví zůstalo zachováno.

Kde vznikla majetková křivda

V roce 1926 byly tyto pozemky ze záboru propuštěny. Přechod majetku podle zákona o revizi první pozemkové reformy je jednou ze skutečností, která vedla k majetkové křivdě podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

O přechodu majetku na stát byly pořizovány zápisy, kde byly jako data faktického převzetí majetku do vlastnictví státu uvedeny 15. září 1948 a 1. a 8. říjen 1948, čímž byly splněny podmínky rozhodného období pro přechod majetku na stát (25. únor 1948 až 1. leden 1990)," uvedla podrobnosti k případu Suverénního řádu Maltézských rytířů. O poskytnutí náhrady za zabraný majetek nebyly dohledány žádné doklady o úhradě.

Je to mravenčí práce 

Českých maltézských rytířů je dnes kolem sto čtyřiceti. Řád se mezinárodně dělí do velkopřevorství, převorství a podpřevorství. Jeho dnešní činnost je převážně charitativního charakteru. V Česku bylo velkopřevorství zřízeno ve 12. století a funguje nepřetržitě dodnes, přestože za dob Protektorátu Čechy a Morava a později komunismu téměř nefungovalo. 

Krajské pozemkové úřady prověřují veškeré nárokované nemovitosti jednotlivě a rozhodnutí o vydání či nevydání předmětných zemědělských nemovitostí se týká výhradně majetku ve výše uvedených výzvách. Informace o dalších rozhodnutích, která budou na základě jednotlivých návrhů tomuto řádu postupně vydávána, budou zveřejněny na webových stránkách Státního pozemkového úřadu

 Velvyslanectví řádu Maltézských rytířů v ČR

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš