Řád maltézských rytířů, který v Čechách přetrval až do dnešní doby, si nárokuje od pozemkového úřadu nemovitosti. Jakou pravdu prozradily archivy?
23.03.2015
Foto: Archiv
Popisek: Řád Maltézkých rytířů pořád za své hlavní sídlo považuje i ostrov Maltu.
Státní pozemkový úřad rozhodl o vydání části zemědělských nemovitostí v Moravskoslezském kraji, které si v rámci majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi nárokovalo České velkopřevorství Suverénního řádu Maltézských rytířů. Jde o duchovní řád, který působil v historii na Maltě, na ostrově Rhodos a dnes má sídlo v Římě.
Býval to jeden z největších křesťanských rytířských řádů ve středověku. Maltézští rytíři mají v České republice své zástupce i dnes. Jak zjišťují pracovníci pozemkového úřadu, měl tu tento řád, který existuje od 11. století, rozsáhlý majetek.
Podle údajů Wikipedie byla úlohou řádu zprvu zejména péče o nemocné poutníky do Svaté země, se vzrůstajícím nebezpečím turecké expanze pak stále víc i ochrana posvátných křesťanských míst v Jeruzalémě a poutních cest, především jejich vojenská obrana proti Seldžukům. Členové řádu se dělili do třídy bojových rytířů, kněží a bratří ošetřovatelů. Po rozpuštění řádu templářů (1312) byla velká část majetku a pozemků tohoto řádu v evropských zemích věnována řádu johanitů - později pak maltézskému řádu, ne vždy se však dostala do jeho rukou.
Krajský pozemkový úřad pro Moravskoslezský kraj nyní vydal rozhodnutí o vydání sedmnácti pozemků o celkové výměře přibližně 30 hektarů v katastrálním území Hlinka na Bruntálsku Českému velkopřevorství Suverénního řádu Maltézských rytířů.
Archivy odkryly pravdu
Tyto pozemky byly požadovány ve výzvách, podaných v únoru 2013 Státnímu pozemkovému úřadu. Krajský pozemkový úřad pro Moravskoslezský kraj po přezkoumání všech podkladů a historických údajů dospěl k závěru, že byly splněny podmínky pro vydání majetku, stanovené zákonem č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. „Oprávněnost byla dohledávána i prostřednictvím historických rešerší, které byly zadány institucím, jež spravují archivní fondy," dodala mluvčí Státního pozemkového úřadu Monika Machtová.
Zjistilo se, že majetek přešel na stát na základě zákona č. 142/1947 Sb. o revizi první pozemkové reformy. Na základě první pozemkové reformy v roce 1919 podléhaly pozemky záboru, kdy došlo k omezení dispozičních práv vlastníka, ale vlastnictví zůstalo zachováno.
Kde vznikla majetková křivda
V roce 1926 byly tyto pozemky ze záboru propuštěny. Přechod majetku podle zákona o revizi první pozemkové reformy je jednou ze skutečností, která vedla k majetkové křivdě podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.
„O přechodu majetku na stát byly pořizovány zápisy, kde byly jako data faktického převzetí majetku do vlastnictví státu uvedeny 15. září 1948 a 1. a 8. říjen 1948, čímž byly splněny podmínky rozhodného období pro přechod majetku na stát (25. únor 1948 až 1. leden 1990)," uvedla podrobnosti k případu Suverénního řádu Maltézských rytířů. O poskytnutí náhrady za zabraný majetek nebyly dohledány žádné doklady o úhradě.
Je to mravenčí práce
Českých maltézských rytířů je dnes kolem sto čtyřiceti. Řád se mezinárodně dělí do velkopřevorství, převorství a podpřevorství. Jeho dnešní činnost je převážně charitativního charakteru. V Česku bylo velkopřevorství zřízeno ve 12. století a funguje nepřetržitě dodnes, přestože za dob Protektorátu Čechy a Morava a později komunismu téměř nefungovalo.
Krajské pozemkové úřady prověřují veškeré nárokované nemovitosti jednotlivě a rozhodnutí o vydání či nevydání předmětných zemědělských nemovitostí se týká výhradně majetku ve výše uvedených výzvách. Informace o dalších rozhodnutích, která budou na základě jednotlivých návrhů tomuto řádu postupně vydávána, budou zveřejněny na webových stránkách Státního pozemkového úřadu.
Velvyslanectví řádu Maltézských rytířů v ČR
Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .
Vložil: Lucie Bartoš