Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nakradl 310 milionů, soud ho pustil. Teď chce dalších 200 mega odškodného. Má v tomto státě navrch spravedlnost, nebo „šikovnost“?

29.06.2014
Nakradl 310 milionů, soud ho pustil. Teď chce dalších 200 mega odškodného. Má v tomto státě navrch spravedlnost, nebo „šikovnost“?

Foto: archiv

Popisek: Získaných 310 milionnů korun bývalému generálnímu řediteli Kovohutí Břiličná (vpředu) nestačí, teď ještě chce dalších 200 mega od státu jako odškodné. Zaplatíme to všichni ze státní kasy.

Bývalý generální Ondřej Hradil vydělal na Kovohutích Břidličná miliony. Firma zkrachovala stejně jako důkazy před soudem. Teď chce ještě dalších 200 milionů od státu, který mu prý znemožnil vyšetřováním další podnikání.

Arogance podnikatelů, kteří se díky své ‚šikovnosti‘ stali milionáři, zřejmě nezná hranic a český právní řád je proti nim bezzubý. Jako odškodné za několikaleté stíhání v kauze údajně nezákonného ovládnutí společnosti Kovohutě Břidličná požaduje nyní podnikatel Ondřej Hradil po ministerstvu spravedlnosti více než 200 miliónů korun.

Ryba smrdí od hlavy

Když v obchodě ukradnete pár rohlíků, v tu ránu si ponesete cejch zloděje. Když však budete šikovně přelévat sem a tam miliony z majetku, který vám do správy svěřil stát, a pár desítek či stovek mega se přitom jakoby zázrakem přestěhuje do vaší vlastní firmy, už se zřejmě nejedná o krádež ani podvod, ale o šikovnost. O této ‚pravdě‘ běžné občany stále dokola utvrzují výroky soudů ve velkých hospodářských kauzách, které se navzdory všem klackům, naházeným pod nohy, podařilo policii dostrkat až do soudní síně.

Zkrátka pokud chcete v České republice krást, musíte ve velkém. Před časem dokonce funkčnost této úvahy veřejně potvrdil i kardinál Duka, když prohlásil, že pro katolickou církev nejsou čeští miliardáři zloději, ale šikovní podnikatelé. V očích veřejnosti tak dál snížil kredit katolické církve, který v zemi husitů, kteří byli s pánbíčkáři na kordy po staletí, rozhodně není nijak extrovní. Zřejmě ho to ale ani trochu netrápí, přinejmenším dokud budou tito ‚bohabojní občané‘ dál odvádět své desátky v zájmu udržení vzájemné podpory.

Právo, nebo peníze?

Z podobného způsobu myšlení občané podezřívají i leckteré představitele našeho soudnictví. Jenže jak prokázat faktickou skutečnost, když o pravdivosti rozhodují právě zástupci skupiny, která je z podobného chování podezřívána? Jedním z do očí bijících příkladů je právě kauza Kovohutí Břidličná. Již v polovině 90. let v ní byl obviněn jejich bývalý generální ředitel Ondřej Hradil společně s předlistopadovým ministrem energetiky Antonínem Krumniklem a podnikatelkou Marcelou Gajdovou. Obžaloba kladla trojici za vinu, že fingovala prodej části výrobního zařízení podniku a jeho zpětný odkup za značně nadhodnocenou sumu. Podle policie tak vznikla neexistující pohledávka, kterou využili k dalším operacím mezi navzájem provázanými firmami. Hradilova společnost Lombard získala touto transakcí bez vynaložení jediné koruny akcie v hodnotě 310 miliónů korun.

„Nikdo nezískal prospěch, transakce byly ve prospěch firmy,“ odmítl obžalobu v roce 2010 po jednom z osvobozujících rozsudků ostravský soudce Miloslav Studnička, o jehož výsledku při případné zkoušce z logiky a schopnosti analyzovat příčinné souvislosti lze vážně pochybovat. Ve zdůvodnění rozsudku by totiž býval měl podrobněji odpovědět na otázku, ve prospěch které firmy se tak stalo. Šlo přece o Kovohutě Břidličná, kterým rozhodně zmíněnou transakcí firemní účty nenabobtnaly. Logika se tudíž zřejmě smrskla pouze na tu část, že nějaké peníze někde přibyly, podobně jako tomu leckdy bývá i u církve, která po staletí měří oddanost bohu výší odvedených desátků. Našli jste snad v historii třeba představenou prosperujícího kláštera, která by byla dcerou chudého chalupníka?

Právo pláče hořké slzy

Hlavním iniciátorem obchodů v Kovohutích Břidličná měl být právě Hradil, který čelil obžalobě ze zneužívání informací v obchodním styku. Krumnikl a Gajdová se zpovídali z napomáhání k tomuto trestnému činu. Každému přitom hrozilo až dvanáctileté vězení. Soudní proces trval osm let – obžalovaní a jejich obhájci byli střídavě nemocní a neustále upozorňovali na údajné procesní chyby. V roce 2007 mohl být konečně vynesen rozsudek, ale předseda senátu jednání nakonec kvůli novým důkazům odročil, přestože už advokáti, žalobce i souzení přednesli své závěrečné návrhy.

Soud si nechal doplnit znalecký posudek a z výpovědi vyplynulo, že prováděné transakce KOB nepoškozovaly a z ekonomického hlediska tvořily logický celek. O nevinně obžalovaných rozhodlo podle soudce celkem 13 posudků. Jediným, kdo na celou kauzu doplatil, byly Kovohutě Břidličná. Proti Hradilovi a jeho kumpánům pak někdejší nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká podávala dovolání, které ovšem před dvěma lety smetl ze stolu i Nejvyšší soud.

Zaplatíme to všichni

Historie firmy v Břidličné se začala psát již v roce 1852, kdy započala výstavba továrny na zpracování lnu. V roce 1930 odstartovala éra výroby z neželezných kovů. Kdysi nejúspěšnější podnik v ekonomicky problematickém okrese Bruntál, největší producent válcovaného hliníku v ČR, skončil v roce 2000 v konkurzu. Lidé přišli o práci, zato pár ‚vyvolených‘ si zřejmě pořádně namastilo kapsy. Věřitelé uplatnili pohledávky za 3,5 miliardy korun a všechny stíhané soudy v roce 2012 definitivně osvobodily.

Ještě jako obviněný měl Hradil jako bývalý generální ředitel dnes již zkrachovalé společnosti obstavené její akcie, a právě kvůli tomu teď po státu požaduje vysoké odškodné. Tvrdí, že kvůli oficiální blokaci cenných papírů je nemohl prodat, i když na ně měl kupce. „Nemohl s nimi disponovat a kvůli tomu mu vznikla újma,“ řekl Právu jeho advokát Václav Vlk. Neobvyklý spor začal řešit tento týden Obvodní soud pro Prahu 2, kvůli doplnění důkazů bylo ale líčení odročeno na říjen.

Kvůli akciím chce stát žalovat o stejnou částku jako Hradil i hlavní svědek proti kontroverznímu lobbistovi Ivo Rittigovi v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik Vladimír Sitta, kterého úřady zároveň obvinily z údajného tunelování papírny Neograph, v níž měl poloviční podíl, ale státní zástupkyně mu zakázala kvůli stíhání hlasovat na valné hromadě. Přišel tak o více než čtyřicetiprocentní balík akcií. Jeho stíhání ovšem na rozdíl od Hradila stále trvá. Předvede náš soudní systém i v jeho případě svou bezmocnost?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská