Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jen holiny a moře pařezů... Masivní vymírání lesů je vidět hlavně v Jeseníkách. Nejvyšší čas začít něco dělat

06.04.2018
Jen holiny a moře pařezů... Masivní vymírání lesů je vidět hlavně v Jeseníkách. Nejvyšší čas začít něco dělat

Autor: NP Jeseníky

Popisek: Les v Jesenících? Spíš pařezov

VIDEO Předhůří Jeseníků v okolí Petrovic (mezi Zlatými Horami a Městem Albrechtice) bez lesů, místo zelených hor jen holiny a moře pařezů. Přesně takové záběry ukazují videa, na která upozornil Hnutí DUHA jeden z příznivců. Je na nich patrné rozsáhlé hynutí nevhodně vysazených smrkových monokultur v předhůří a nižších polohách Jeseníků. Přiložená videa v textu ukazují katastrofální stav Jesenických lesů.

Rozsah katastrofy potvrzuje varování, které ekologická organizace opakuje dlouhé roky, a považuje ji za alarmující. Hnutí DUHA zveřejňuje výzvu Zachraňme lesy se sedmi body pro zdravé lesy. Apeluje na poslance a vládu, zejména ministry zemědělství a životního prostředí, aby situaci řešili. Cílem výzvy je předejít kolapsu lesů v Česku.


Stav lesů se zhoršuje

Velmi nepříznivá situace v našich lesích je nejméně v šesti krajích České republiky, tedy kromě Moravskoslezského a Olomouckého ještě v severní části Zlínského kraje, situace se v druhém pololetí 2017 zhoršila na Vysočině a v Jihočeském a Plzeňském kraji. K příčinám rozsáhlého hynutí smrkových monokultur patří také důsledky klimatické změny a je jen mizivá pravděpodobnost, že se situace do budoucna změní. Spíše naopak. Jak dokládá studie vědců z Mendelovy univerzity, bude až 80 % ploch dnes osázených smrkem v následujících 40 letech naprosto nevhodných pro pěstování právě tohoto stromu. Živořící smrky tam následně napadají kůrovci a houba václavka. Určitý díl viny na eskalaci šíření kůrovce nese také způsob zadávání zakázek velkým těžařským firmám u státního podniku Lesy ČR.

Naděje na zlepšení? Mizivá. Smrková monokultura do naší krajiny prostě nepatří. Smrky se sází hlavně proto, že jejich výtěžnost je nejproduktivnější. A je potřeba, aby se stát postaral o regulaci jak těžebních postupů, tak zákonem nakázaného zalesňování po těžbě. Na současnou kritickou situaci lesů upozorňuje Národní akční plán adaptace na změnu klimatu a nedávno i zpráva ministra zemědělství Mariana Jurečky předložená vládě ČR dne 14. března tohoto roku.

Děje se to pomalu

Hynutí lesů na velké části území České republiky je pozvolný a nenápadný proces, který má ovšem již nyní především ve smrkových porostech výrazné dopady. Nejvíce na severní Moravě, kde probíhá největší katastrofa lesů za posledních 200 let. Ohrožené jsou i lesy na dalších místech, například na Vysočině, v Brdech a prakticky všude v nízkých a středních polohách. A je velmi špatným přístupem, pokud zavřeme oči a budeme čekat, až katastrofa bude nevratná. Už nyní má program na obnovu původních lesů a jejich různorodosti jet nejméně deset let.

Koordinátor kampaně Zachraňme lesy Jan Skalík k tomu uvedl: „Nechceme, aby byly za pár let všude holiny, a proto důrazně apelujeme na zavedení takového hospodaření, které povede ke zlepšení odolnosti lesů v celé republice. Masivní hynutí smrků na Jesenicku je jedno z posledních varování lesů, že musí dojít k rychlé změně. Vědci odhadují, že za zhruba 40 let bude 80 % míst, kde dnes rostou smrky, zcela nevhodné k jejich pěstování, a další úhyn lesů si nemůžeme dovolit. Žádáme všechny turisty, milovníky přírody, každého, komu není osud našich lesů lhostejný, aby se už dnes přidali k výzvě Zachraňme lesy.“

Na co čekáme?

Řítíme se do katastrofy. A namísto toho, abychom vyvinuli skutečný tlak na vládu a příslušná ministerstva, čekáme, až se těžařské firmy skutečně za cenu zničení naší přírody napakují, pak začneme plakat. Ovšem už jen nad rozlitým mlékem. Obnova lesů je v našich rukách, teď, tady, ne zítra, ne jinde. Veřejnost je pro to, aby ke změně zákonů stran hospodaření s lesy docházelo. V parlamentu se o této změně mluví už deset let. Deset let. Nebylo by do začátku donutit poslance, aby si uzákonili nějaké lhůty pro práci? Deset let je docela dlouhá doba, když vezmeme v potaz, že za tu dobu dostaly české lesy největší nálož těžařské chamtivosti. Kalamitní stavy lesů po posledních třech vichřicích jsou důsledkem váhavosti našich vlád.

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace