Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je historická textilka Karnola po požáru na demolici? A kdo a proč ji zapálil?

24.12.2017
Je historická textilka Karnola po požáru na demolici? A kdo a proč ji zapálil?

Foto: Facebook

Popisek: Požár Karnoly

Textilka Karnola měla jeden důležitý aspekt. V jejích zdech byly stovky archivních látek a vzorníků, které připomínaly sto padesátiletou historii podniku a potažmo i historii města Krnov, protože textil z Karnoly byl známý po celé Evropě. Má vůbec smysl zahájit opravy, když to, kvůli čemu byly naplánované, lehlo popelem?

Po požárů přišly spontánní nápady vyvolat veřejnou sbírku na opravu textilky. Podobně jako se to stalo s kostelem v Gutech, na jehož opravu se vybralo vlastně v rekordním čase. Ovšem má smysl dávat peníze do projektu, jehož hodnota už je vlastně jen v obvodových zdech? Jedinečnost budovy byla oceněná jako národní kulturní památka v roce 2010. A to hlavně z toho důvodu, že tkalcovské stroje, vzorkovníky i dílny byly v původním stavu tak, jak ji opustili dělníci v poslední den. Autenticita atmosféry posledního pracovního dne je požárem zničena. Rozsah škod po požáru je obrovský,“ řekl pro Týden Michal Zezula, ředitel Národního památkového ústavu.

Přesto jde něco zachránit

Budova byla zachována, podle Zezuly půjde tedy opravit s ohledem na původní stavební postupy a prvky.Také část vybavení dílny, tedy tkalcovské stavy a další stroje, mohou být restaurovány a zachránit snad bude možné alespoň část unikátních vzorníků," pokračoval Zezula pro Týden.

Tragédie pro celou republiku

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák k případu pro iDnes řekl: Ničivý požár je nejen pro Krnov a Moravskoslezský kraj, ale i pro celou Českou republiku tragédií. Oheň zásadně poškodil jednu z nejvýznamnějších součástí kulturního bohatství národa, památku, která svým významem přesahuje hranice kraje. Je mi to líto.“ O dalším postupu bude rozhodovat právě krajský úřad. Konkrétně obor státní památkové péče.

Byl mezi prvními, kteří viděli dopad požáru

Tajemník města Krnov Igor Kozelek byl mezi prvními, kteří vstoupili do budovy po požáru. Jeho náhled na věc byl velmi skeptický. „Pokud se z archivu látek něco zachovalo v takovém stavu, že to ještě má původní vypovídací hodnotu, je toho mizivé procento. Byl jsem tam s technikem, který mi vysvětloval, jak všechno prohořelo a propadlo. Nejdřív police a pak i stropy. To nejcennější, čím se mohl Krnov chlubit v rámci Evropy, je nenávratně pryč. Ty fragmenty už zřejmě nikdy nikdo nedokáže uspořádat,“ řekl pro Bruntálský deník.

Nejsme ministerstvem jen pro Prahu

Nový ministr kultury Ilja Šmíd první cestu po svém zvolení směřoval právě do Krnova. Několik hodin po požáru se smutkem konstatoval, že se jedná již o třetí požár památek v Moravskoslezském kraji. „Je to podnět, abychom se více zabývali protipožární ochranou památek a zajištěním proti vandalismu a vykrádání, aby občané ve vašem kraji viděli, že nejsme ministerstvem kultury jen v Praze, ale i v regionech,“ řekl pro Bruntálský deník.

Policie stále pátrá

Policie nechce příliš zveřejňovat fotografie. Doposud probíhá důkladné ohledání místa. Podezření, že za požárem stojí žhář, nevyvrátili, ale ani nepotvrdili. Hasiči a ani policie nestanovili doposud žádnou vyšetřovací verzi, která by objasňovala vznik požáru.

Pro teorii žháře hovoří, že místostarosta Krnova Michal Brunclík hned po požáru hovořil o důvodném podezření, že oheň nevznikl náhodně. Požár měl být zapálen dokonce hned na čtyřech místech. „Měli jsme zajištěné vstupní otvory, všechna okna zasklená. Je to budova určená k rekonstrukci, takže není v ideálním technickém stavu, ale na druhou stranu to nebylo o tom, že by tam bylo možné volně vstupovat a pohybovat se. Pokud tam někdo vnikl, to je zatím spekulace, ale bylo naznačeno, že to tak patrně bude, tak samozřejmě prostřednictvím nějakého násilí,“ uvedl místostarosta pro Blesk.cz.

Plány byly velké

Od nového roku měly začít práce na opravách. Za tři roky se pak rekonstruovaná textilka měla otevřít veřejnosti jako muzeum výroby textilu. Se vším všudy. „V památkově chráněné vzorkovně měli návštěvníci za tři roky obdivovat tkací stroje, snovadla či vzorníky látek. Některé kusy byly i přes sto let staré. Hlavním exponátem měla být dílna, v níž se navrhovaly vzory tkanin pro jednotlivé sezony. Už byl vybrán zhotovitel stavby," řekl pro iDnes místostarosta Krnova Jan Krkoška. Jaký bude osud Karnoly? To je zatím ve hvězdách.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb