Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je historická textilka Karnola po požáru na demolici? A kdo a proč ji zapálil?

24.12.2017
Je historická textilka Karnola po požáru na demolici? A kdo a proč ji zapálil?

Autor: Facebook

Popisek: Požár Karnoly

Textilka Karnola měla jeden důležitý aspekt. V jejích zdech byly stovky archivních látek a vzorníků, které připomínaly sto padesátiletou historii podniku a potažmo i historii města Krnov, protože textil z Karnoly byl známý po celé Evropě. Má vůbec smysl zahájit opravy, když to, kvůli čemu byly naplánované, lehlo popelem?

Po požárů přišly spontánní nápady vyvolat veřejnou sbírku na opravu textilky. Podobně jako se to stalo s kostelem v Gutech, na jehož opravu se vybralo vlastně v rekordním čase. Ovšem má smysl dávat peníze do projektu, jehož hodnota už je vlastně jen v obvodových zdech? Jedinečnost budovy byla oceněná jako národní kulturní památka v roce 2010. A to hlavně z toho důvodu, že tkalcovské stroje, vzorkovníky i dílny byly v původním stavu tak, jak ji opustili dělníci v poslední den. Autenticita atmosféry posledního pracovního dne je požárem zničena. Rozsah škod po požáru je obrovský,“ řekl pro Týden Michal Zezula, ředitel Národního památkového ústavu.

Přesto jde něco zachránit

Budova byla zachována, podle Zezuly půjde tedy opravit s ohledem na původní stavební postupy a prvky.Také část vybavení dílny, tedy tkalcovské stavy a další stroje, mohou být restaurovány a zachránit snad bude možné alespoň část unikátních vzorníků," pokračoval Zezula pro Týden.

Tragédie pro celou republiku

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák k případu pro iDnes řekl: Ničivý požár je nejen pro Krnov a Moravskoslezský kraj, ale i pro celou Českou republiku tragédií. Oheň zásadně poškodil jednu z nejvýznamnějších součástí kulturního bohatství národa, památku, která svým významem přesahuje hranice kraje. Je mi to líto.“ O dalším postupu bude rozhodovat právě krajský úřad. Konkrétně obor státní památkové péče.

Byl mezi prvními, kteří viděli dopad požáru

Tajemník města Krnov Igor Kozelek byl mezi prvními, kteří vstoupili do budovy po požáru. Jeho náhled na věc byl velmi skeptický. „Pokud se z archivu látek něco zachovalo v takovém stavu, že to ještě má původní vypovídací hodnotu, je toho mizivé procento. Byl jsem tam s technikem, který mi vysvětloval, jak všechno prohořelo a propadlo. Nejdřív police a pak i stropy. To nejcennější, čím se mohl Krnov chlubit v rámci Evropy, je nenávratně pryč. Ty fragmenty už zřejmě nikdy nikdo nedokáže uspořádat,“ řekl pro Bruntálský deník.

Nejsme ministerstvem jen pro Prahu

Nový ministr kultury Ilja Šmíd první cestu po svém zvolení směřoval právě do Krnova. Několik hodin po požáru se smutkem konstatoval, že se jedná již o třetí požár památek v Moravskoslezském kraji. „Je to podnět, abychom se více zabývali protipožární ochranou památek a zajištěním proti vandalismu a vykrádání, aby občané ve vašem kraji viděli, že nejsme ministerstvem kultury jen v Praze, ale i v regionech,“ řekl pro Bruntálský deník.

Policie stále pátrá

Policie nechce příliš zveřejňovat fotografie. Doposud probíhá důkladné ohledání místa. Podezření, že za požárem stojí žhář, nevyvrátili, ale ani nepotvrdili. Hasiči a ani policie nestanovili doposud žádnou vyšetřovací verzi, která by objasňovala vznik požáru.

Pro teorii žháře hovoří, že místostarosta Krnova Michal Brunclík hned po požáru hovořil o důvodném podezření, že oheň nevznikl náhodně. Požár měl být zapálen dokonce hned na čtyřech místech. „Měli jsme zajištěné vstupní otvory, všechna okna zasklená. Je to budova určená k rekonstrukci, takže není v ideálním technickém stavu, ale na druhou stranu to nebylo o tom, že by tam bylo možné volně vstupovat a pohybovat se. Pokud tam někdo vnikl, to je zatím spekulace, ale bylo naznačeno, že to tak patrně bude, tak samozřejmě prostřednictvím nějakého násilí,“ uvedl místostarosta pro Blesk.cz.

Plány byly velké

Od nového roku měly začít práce na opravách. Za tři roky se pak rekonstruovaná textilka měla otevřít veřejnosti jako muzeum výroby textilu. Se vším všudy. „V památkově chráněné vzorkovně měli návštěvníci za tři roky obdivovat tkací stroje, snovadla či vzorníky látek. Některé kusy byly i přes sto let staré. Hlavním exponátem měla být dílna, v níž se navrhovaly vzory tkanin pro jednotlivé sezony. Už byl vybrán zhotovitel stavby," řekl pro iDnes místostarosta Krnova Jan Krkoška. Jaký bude osud Karnoly? To je zatím ve hvězdách.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace