Je historická textilka Karnola po požáru na demolici? A kdo a proč ji zapálil?
24.12.2017
Foto: Facebook
Popisek: Požár Karnoly
Textilka Karnola měla jeden důležitý aspekt. V jejích zdech byly stovky archivních látek a vzorníků, které připomínaly sto padesátiletou historii podniku a potažmo i historii města Krnov, protože textil z Karnoly byl známý po celé Evropě. Má vůbec smysl zahájit opravy, když to, kvůli čemu byly naplánované, lehlo popelem?
Po požárů přišly spontánní nápady vyvolat veřejnou sbírku na opravu textilky. Podobně jako se to stalo s kostelem v Gutech, na jehož opravu se vybralo vlastně v rekordním čase. Ovšem má smysl dávat peníze do projektu, jehož hodnota už je vlastně jen v obvodových zdech? Jedinečnost budovy byla oceněná jako národní kulturní památka v roce 2010. A to hlavně z toho důvodu, že tkalcovské stroje, vzorkovníky i dílny byly v původním stavu tak, jak ji opustili dělníci v poslední den. „Autenticita atmosféry posledního pracovního dne je požárem zničena. Rozsah škod po požáru je obrovský,“ řekl pro Týden Michal Zezula, ředitel Národního památkového ústavu.
Přesto jde něco zachránit
Budova byla zachována, podle Zezuly půjde tedy opravit s ohledem na původní stavební postupy a prvky.„Také část vybavení dílny, tedy tkalcovské stavy a další stroje, mohou být restaurovány a zachránit snad bude možné alespoň část unikátních vzorníků," pokračoval Zezula pro Týden.
Tragédie pro celou republiku
Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák k případu pro iDnes řekl: „Ničivý požár je nejen pro Krnov a Moravskoslezský kraj, ale i pro celou Českou republiku tragédií. Oheň zásadně poškodil jednu z nejvýznamnějších součástí kulturního bohatství národa, památku, která svým významem přesahuje hranice kraje. Je mi to líto.“ O dalším postupu bude rozhodovat právě krajský úřad. Konkrétně obor státní památkové péče.
Byl mezi prvními, kteří viděli dopad požáru
Tajemník města Krnov Igor Kozelek byl mezi prvními, kteří vstoupili do budovy po požáru. Jeho náhled na věc byl velmi skeptický. „Pokud se z archivu látek něco zachovalo v takovém stavu, že to ještě má původní vypovídací hodnotu, je toho mizivé procento. Byl jsem tam s technikem, který mi vysvětloval, jak všechno prohořelo a propadlo. Nejdřív police a pak i stropy. To nejcennější, čím se mohl Krnov chlubit v rámci Evropy, je nenávratně pryč. Ty fragmenty už zřejmě nikdy nikdo nedokáže uspořádat,“ řekl pro Bruntálský deník.
Nejsme ministerstvem jen pro Prahu
Nový ministr kultury Ilja Šmíd první cestu po svém zvolení směřoval právě do Krnova. Několik hodin po požáru se smutkem konstatoval, že se jedná již o třetí požár památek v Moravskoslezském kraji. „Je to podnět, abychom se více zabývali protipožární ochranou památek a zajištěním proti vandalismu a vykrádání, aby občané ve vašem kraji viděli, že nejsme ministerstvem kultury jen v Praze, ale i v regionech,“ řekl pro Bruntálský deník.
Policie stále pátrá
Policie nechce příliš zveřejňovat fotografie. Doposud probíhá důkladné ohledání místa. Podezření, že za požárem stojí žhář, nevyvrátili, ale ani nepotvrdili. Hasiči a ani policie nestanovili doposud žádnou vyšetřovací verzi, která by objasňovala vznik požáru.
Pro teorii žháře hovoří, že místostarosta Krnova Michal Brunclík hned po požáru hovořil o důvodném podezření, že oheň nevznikl náhodně. Požár měl být zapálen dokonce hned na čtyřech místech. „Měli jsme zajištěné vstupní otvory, všechna okna zasklená. Je to budova určená k rekonstrukci, takže není v ideálním technickém stavu, ale na druhou stranu to nebylo o tom, že by tam bylo možné volně vstupovat a pohybovat se. Pokud tam někdo vnikl, to je zatím spekulace, ale bylo naznačeno, že to tak patrně bude, tak samozřejmě prostřednictvím nějakého násilí,“ uvedl místostarosta pro Blesk.cz.
Plány byly velké
Od nového roku měly začít práce na opravách. Za tři roky se pak rekonstruovaná textilka měla otevřít veřejnosti jako muzeum výroby textilu. Se vším všudy. „V památkově chráněné vzorkovně měli návštěvníci za tři roky obdivovat tkací stroje, snovadla či vzorníky látek. Některé kusy byly i přes sto let staré. Hlavním exponátem měla být dílna, v níž se navrhovaly vzory tkanin pro jednotlivé sezony. Už byl vybrán zhotovitel stavby," řekl pro iDnes místostarosta Krnova Jan Krkoška. Jaký bude osud Karnoly? To je zatím ve hvězdách.
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb