Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Děs a hrůza! Nad Krnovem řádilo tornádo

19.06.2013
Děs a hrůza! Nad Krnovem řádilo tornádo

Foto: hzscr.cz

Popisek: Tornádo v Krnově

Vyděšení a strach! To cítili obyvatelé Krnova. V úterý v podvečer se nad městem vytvořil vzdušný vír. Lidé z paniky zavírali okna a schovávali se doma. Tornádo strhávalo střechy, lámalo stromy a ničilo ploty. O zuřících přírodních silách informují server tn.cz a Český rozhlas.

„Podařilo se mi zachytit vznikající trychtýř připomínající tornádo, které se zvětšovalo až k zemi, a v zápětí hned mizelo. Snímek byl pořízený cca 18.6. v 17:30," napsal do redakce tn.cz Alexandr Suk.

Velké díky hasičům

Nejhorší situace byla v předměstské části Kostelec a v části Ježník. „Strhalo to střechy, ničilo obydlí, dokonce lámalo stromy a ploty," líčila po 19. hodině vyděšeně jedna z tamních obyvatelek.

Hasiči v Krnově v noci plachtami provizorně zajistili střechy poničené silným větrem. Tornádo poničilo střechy na více než 40 budovách. Osm lidí utrpělo lehká poranění. ČTK to dnes řekla starostka města Alena Krušinová. Meteorologové budou během dopoledne na místě zkoumat, zda ve městě opravdu řádilo tornádo.

„Musíme poděkovat hasičům. Tři desítky lidí pracovaly v noci na zajištění střech. Hasiči přivezli 130 plachet a 116 jich použili. V 05:00 byly všechny střechy přikryté. Byl to koncert," řekla starostka. Do nejvíce poničené části Kostelec město dopoledne přistaví kontejnery. Lidé začnou uklízet. Havarijní čety energetické společnosti už od rána na místě pracují na obnovení dodávek elektřiny.

Poškozeny jsou více než tři desítky domů

Večerní silná bouře devastovala Krnov. Vichr za sebou zanechal také široký zdevastovaný pás lesa směrem k polské hranici. To, co se městem prohnalo a ničilo vše, co stálo v cestě, bylo podle místních tornádo.

Hasiči v Krnově stále likvidují škody, které způsobila silná bouře. Na místě je jich asi 120 a další desítky policistů.  „Můžu potvrdit, že přes tři desítky domů jsou nějakým způsobem poškozeny, přišly o střechu větrem nebo na ně spadly stromy,“ potvrdila Radiožurnálu starostka Krnova Alena Krušinová. Dodala, že kvůli řádění tornáda se v Krnově schází krizový štáb.

Prioritou je zprovoznit osvětlení a zprovoznit dodávku proudu

Nejhorší situace je v krnovské části Kostelec, kde budou zřejmě škody nejvyšší. Kvůli poničenému elektrickému vedení je stále ještě řada míst bez proudu.

„Takže dnes je naše priorita zprovoznit osvětlení a zprovoznit dodávku proudu a pak přistavit občanům kontejnery a začít s úklidem,“ uvedla starostka.

Hasiči poškozené domy provizorně zakryli plachtami. „Chci poděkovat ostravským hasičům anebo panu Vlčkovi, který nám všechno zajistil. Opravdu velice operativně přivezli téměř 20 plachet, o které byl největší zájem mezi občany,“ řekla starostka.

Tornádo udeří jednou za deset let

Během noci na místě pracovalo 120 hasičů z jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z celého Moravskoslezského kraje. „Přírodní živel si vyžádal osm zraněných osob, především lehčího charakteru, zranění byla ošetřena na místě. Pouze dva muži z Kostelce skončili v nemocnici s podezřením na vážnější zranění rukou a hlavy," řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Tornádo je silně rotující vír se zhruba vertikální osou, který se alespoň jednou dotkne země a je dost silný, aby na ní mohl způsobit škody. Může se vyskytnout při silnějších i slabších bouřkách, při slabších mívá zpravidla menší ničivé účinky. Meteorologové přímo tornáda předpovídat neumí, dají se předpovídat jen bouřky.

Opravdu ničivé tornádo se nad českým územím vytvoří podle odborníků zhruba jednou za deset let. Poslední velmi silné tornádo bylo zaznamenáno v červnu 2011, kdy zpustošilo okrajovou část Pardubic Staré Čívice. Škody se vyšplhaly na desítky milionů korun. Podobnou zkušenost mají z června roku 2004 v Litovli na Olomoucku.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová