Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Děs a hrůza! Nad Krnovem řádilo tornádo

19.06.2013
Děs a hrůza! Nad Krnovem řádilo tornádo

Autor: hzscr.cz

Popisek: Tornádo v Krnově

Vyděšení a strach! To cítili obyvatelé Krnova. V úterý v podvečer se nad městem vytvořil vzdušný vír. Lidé z paniky zavírali okna a schovávali se doma. Tornádo strhávalo střechy, lámalo stromy a ničilo ploty. O zuřících přírodních silách informují server tn.cz a Český rozhlas.

„Podařilo se mi zachytit vznikající trychtýř připomínající tornádo, které se zvětšovalo až k zemi, a v zápětí hned mizelo. Snímek byl pořízený cca 18.6. v 17:30," napsal do redakce tn.cz Alexandr Suk.

Velké díky hasičům

Nejhorší situace byla v předměstské části Kostelec a v části Ježník. „Strhalo to střechy, ničilo obydlí, dokonce lámalo stromy a ploty," líčila po 19. hodině vyděšeně jedna z tamních obyvatelek.

Hasiči v Krnově v noci plachtami provizorně zajistili střechy poničené silným větrem. Tornádo poničilo střechy na více než 40 budovách. Osm lidí utrpělo lehká poranění. ČTK to dnes řekla starostka města Alena Krušinová. Meteorologové budou během dopoledne na místě zkoumat, zda ve městě opravdu řádilo tornádo.

„Musíme poděkovat hasičům. Tři desítky lidí pracovaly v noci na zajištění střech. Hasiči přivezli 130 plachet a 116 jich použili. V 05:00 byly všechny střechy přikryté. Byl to koncert," řekla starostka. Do nejvíce poničené části Kostelec město dopoledne přistaví kontejnery. Lidé začnou uklízet. Havarijní čety energetické společnosti už od rána na místě pracují na obnovení dodávek elektřiny.

Poškozeny jsou více než tři desítky domů

Večerní silná bouře devastovala Krnov. Vichr za sebou zanechal také široký zdevastovaný pás lesa směrem k polské hranici. To, co se městem prohnalo a ničilo vše, co stálo v cestě, bylo podle místních tornádo.

Hasiči v Krnově stále likvidují škody, které způsobila silná bouře. Na místě je jich asi 120 a další desítky policistů.  „Můžu potvrdit, že přes tři desítky domů jsou nějakým způsobem poškozeny, přišly o střechu větrem nebo na ně spadly stromy,“ potvrdila Radiožurnálu starostka Krnova Alena Krušinová. Dodala, že kvůli řádění tornáda se v Krnově schází krizový štáb.

Prioritou je zprovoznit osvětlení a zprovoznit dodávku proudu

Nejhorší situace je v krnovské části Kostelec, kde budou zřejmě škody nejvyšší. Kvůli poničenému elektrickému vedení je stále ještě řada míst bez proudu.

„Takže dnes je naše priorita zprovoznit osvětlení a zprovoznit dodávku proudu a pak přistavit občanům kontejnery a začít s úklidem,“ uvedla starostka.

Hasiči poškozené domy provizorně zakryli plachtami. „Chci poděkovat ostravským hasičům anebo panu Vlčkovi, který nám všechno zajistil. Opravdu velice operativně přivezli téměř 20 plachet, o které byl největší zájem mezi občany,“ řekla starostka.

Tornádo udeří jednou za deset let

Během noci na místě pracovalo 120 hasičů z jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z celého Moravskoslezského kraje. „Přírodní živel si vyžádal osm zraněných osob, především lehčího charakteru, zranění byla ošetřena na místě. Pouze dva muži z Kostelce skončili v nemocnici s podezřením na vážnější zranění rukou a hlavy," řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Tornádo je silně rotující vír se zhruba vertikální osou, který se alespoň jednou dotkne země a je dost silný, aby na ní mohl způsobit škody. Může se vyskytnout při silnějších i slabších bouřkách, při slabších mívá zpravidla menší ničivé účinky. Meteorologové přímo tornáda předpovídat neumí, dají se předpovídat jen bouřky.

Opravdu ničivé tornádo se nad českým územím vytvoří podle odborníků zhruba jednou za deset let. Poslední velmi silné tornádo bylo zaznamenáno v červnu 2011, kdy zpustošilo okrajovou část Pardubic Staré Čívice. Škody se vyšplhaly na desítky milionů korun. Podobnou zkušenost mají z června roku 2004 v Litovli na Olomoucku.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace