Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Při Dnech města Bruntálu vyvrcholí oslavy 800 let města

17.06.2013
Při Dnech města Bruntálu vyvrcholí oslavy 800 let města

Foto: bruntal.net

Popisek: Bruntál, ilustrační foto

Dny města Bruntálu budou od pátku 21. do neděle 23. června. Na obyvatele i návštěvníky čeká pestrý program zaměřený na historii města. V hudební části zahrají hvězdy českého muzikantského nebe.

V letošním roce se bude program odehrávat i v jiných lokalitách, než bylo v minulých letech obvyklé.

Hlavní program – hudební, taneční a pěvecký

V pátek 21. června ráno budou pro děti připraveny dopravní hry s možností zapůjčení kol i odrážedel v zadní části městského parku. Na Kobylím rybníce čekají na nejmenší vodní hrátky s projížďkami na loďkách a s vodníkem. Kobylí rybník se stane dějištěm barevné laserové show, která nahradí tradiční ohňostroj už v pátek ve 22.30 hodin. Na hladině rybníka a do instalované vodní stěny se budou promítat efekty připravované speciálně pro oslavy města.

Hlavní program – hudební, taneční a pěvecký, se bude soustředit na náměstí Míru. Tentokrát zde budou stát dvě podia, jedno na obvyklém místě a druhé opodál. Každý den oslav bude mít svou hlavní hudební hvězdu. V pátek večer to jsou známí rockoví klasici Turbo, v sobotu odpoledne kapela Buty. Závěrečný koncert, který završí jubilejní oslavy, bude patřit mimořádnému hostu, držitelům letošních Andělů pro skupinu a album roku, kapele Kryštof.

„Jsme nejstarší město, proto jsme část historického programu vybírali se zaměřením na různá období. Při zahájení slavností v sobotu dopoledne budou střílet z děla CK Dělostřelci Bruntál, na náměstí se objeví i generál Laudon s paní hraběnkou a vojenskou gardou. K našemu zámku, který má renesanční fasádu jsme vybrali program ze dvora krále Ferdinanda III s názvem Vivat Rex,“ uvedla Alena Pajkošová, vedoucí oddělení kultury.

Dlouholetou tradici má Mezinárodní večerní běh Bruntálem

V zámecké zahradě bude historický program po celé sobotní odpoledne až do večera a zahrnuje divadelní a šermířská vystoupení, vystoupení tanečníků, kouzelníka, žonglérů, fakíra, dobové tržiště, ukázky trestání nepoctivců a mnoho dalších atrakcí. Na své si přijdou i milovníci střelby – konkrétně z luků a kuší, což si budou moci vyzkoušet z replik anglických zbraní.

Důležitou a nedílnou součástí městských oslav jsou její tradiční akce. „Jednou z nich je velmi oblíbené představení Tanec je život, jehož letos sedmý ročník opět připravuje na páteční večer v divadle Taneční škola Dambra. Má podtitul Když bohyně tančí, takže se diváci mají na co těšit,“ řekla Alena Pajkošová.

Dlouholetou tradici má Mezinárodní večerní běh Bruntálem, který je mnoho let součástí Dnů města. Jeho letošní 41. ročník se poběží v páteční večer od 19 do 21 hodin na náměstí Míru. „Na startu hlavního závodu mužů a žen na 5 a 10 km očekáváme vedle předních českých závodníků také vynikající běžce z Keni, Polska, Ukrajiny a Maroka. Lidový Běh naděje na 1616 m bude mít start stejně jako všechny kategorie na náměstí Míru dvacet minut po osmé hodině večer a pak proběhne vyhlášení vítězů všech kategorií,“ uvedl za pořadatele běhu Jan Urban, předseda TJ Olympia.

Během tří dnů vystoupí na městských slavnostech přes pět padesát účinkujících

Hudební program má festivalový charakter. Žánrově bude k vidění v pátek především rocková muzika, v sobotu zazní nejrůznější žánry, dechovka, cimbálovka, soul, pop, reggae a večer se ponese v rytmu rockenrolu a show Rock and roll bandu Marcela Woodmana.

„Během tří dnů vystoupí na městských slavnostech přes pět padesát účinkujících. Mezi profesionálními zkušenými muzikanty jsou i začínající, ale zároveň známé tváře z televizních pořadů. Věříme, že si návštěvníci v programu určitě vyberou, co se jim líbí,“ uvedla Dita Dulovcová z oddělení kultury. Sobotní večer zakončí velká noční diskotéka.

Na sobotní odpoledne mezi jednotlivými koncerty kapel připravuje několik vystoupení Taneční škola Stonožka. Postupně od nejmenších dětí bude jejich vystoupení směřovat k vrcholu, společnému tanci více než stovky tanečníků Stonožky a hostů v půl osmé večer.

Oslavy bez hranic – 800 let města Bruntál

Projekt pod názvem „Oslavy bez hranic – 800 let města Bruntál“ je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Na slavnostech pořadatelé uvítají soubory z partnerského města Opole, v sobotu před polednem Folklórní soubor písní a tanců Velké Opole a v neděli zpěváky ze Studia piosenky Opole. V sobotu dopoledne a pak v neděli odpoledne na Uhlířském vrchu bude zpívat sbor Bal Canto z polských Gaszowicz.

Na podiu v zámecké zahradě uvidí diváci v neděli kromě dvou pohádek divadla Magnet a pohádkové babičky Dadly představení Vyšetřování ztráty třídní knihy v podání Cimrmanologů ze Světlé Hory. Do Bruntálu zavítají také delegace z partnerských měst Opole, Štúrova, Büdingenu, Plunge a Castellarana.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL