Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Olympiáda v Koreji

Olympiáda v Koreji

Přibývají medaile, odehrávají se tu dramata,a to nejen sportovní.

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Kvůli přehradě v Nových Heřminovech se zbourají první domy

13.06.2013
Kvůli přehradě v Nových Heřminovech se zbourají první domy

Autor: Profimedia.cz

Popisek: koupání, ilustrační foto

V rámci přípravy investičního záměru na stavbu přehrady v Nových Heřminovech pokračuje majetkové vypořádání nemovitostí dotčených stavbou přehrady. V současnosti se vyřizují demoliční výměry.

Po jejich vyřízení a výběru dodavatele prací budou pravděpodobně na přelomu letošního léta a podzimu stavby zbořeny. Jedná se přitom pouze o řešení konkrétních problémových staveb.

V letošním roce budou probíhat výkupy pozemků

V rámci přípravy investičního záměru „Opatření na horní Opavě“ pokračuje souběžně se zpracováním projektové dokumentace a příslušných etap stavebního řízení také majetkové vypořádání stavbou dotčených nemovitostí.

„Celé opatření je rozděleno na řadu samostatných staveb – opatření na tocích, revitalizace, suché nádrže, dopravní stavby a podobně – mezi něž patří také stavba přehrady v Nových Heřminovech. Zatímco v letech 2009 až 2011 probíhaly výkupy výhradně v území budoucí zátopy přehrady, od roku 2012 se oblast výkupů rozšířila i na další území pro řešení ostatních staveb,“ vysvětluje mluvčí státního podniku Povodí Odry Čestmír Vlček.

Zkreslené informace

V letošním roce budou probíhat výkupy zejména na území Zátora, kde se jedná o přípravu dvou staveb z kategorie opatření na tocích (stavby budou hrazeny z programu protipovodňové prevence – III. etapa) a současně smluvní řešení budoucích výkupů pro dvě revitalizace na území Zátora a Brantic (stavby budou hrazeny z Operačního programu Životní prostředí).

„Jelikož jsme se setkali v souvislosti s postupem majetkoprávní přípravy zejména na území Nových Heřminovech se zkreslenými informacemi, které se týkaly připravované demolice některých objektů, je nutné uvést skutečnost na pravou míru. Státní podnik Povodí Odry u vykupovaných nemovitostí v rámci přípravy stavby budoucí přehrady a dalších staveb uzavírá současně s kupní smlouvou také smlouvu o zřízení věcného břemene, na jejímž základě bývalí vlastníci mohou vykoupené nemovitosti i nadále užívat v nezměněné podobě do doby, než je podnik vyzve k vydání nemovitostí z důvodu zahájení stavebních prací v daném území, nebo do doby, kdy sami požádají o zrušení uvedeného věcného břemene. Tímto postupem je naplněno usnesení vlády v tom, že vlastníci prodaných nemovitostí mají k dispozici peníze a také dostatek času na pořízení nové, náhradní nemovitosti za nemovitost vykoupenou,“ objasňuje Čestmír Vlček.

Problémové stavby

„Ve třech konkrétních případech prodávající popsané věcné břemeno neměli zájem při prodeji nemovitostí uzavřít, neboť tyto nemovitosti neužívali ani před jejich prodejem, popř. toto věcné břemeno přesto, že bylo uzavřeno, nevyužívali a bylo tedy na základě vzájemné dohody zrušeno. Jelikož tyto objekty bez stálých uživatelů je obtížné uhlídat před nenechavci, a také proto, že všechny objekty jsou vykupovány s cílem jejich budoucí demolice, rozhodl se majitel v těchto případech přistoupit k demolici již nyní,“ dodal Čestmír Vlček.

V současnosti proto dochází k vyřizování demoličních výměrů a po jejich vyřízení a výběru dodavatele prací budou stavby s největší pravděpodobností na přelomu léta a podzimu zbořeny. Jde přitom o řešení konkrétních problémových staveb, nikoli o zahájení plošné asanace území, která by souvisela se zahájením samotné stavby přehrady.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace