Krnovská nemocnice má nové pracoviště ošetřovatelské péče. Tým do terénu bude ještě posílen. Čtěte, komu všemu může vyrazit na pomoc
11.10.2016
Foto: Nemocnice Krnov
Popisek: Krnovská nemocnice má nové pracoviště terénní ošetřovatelské péče.
Nové pracoviště Terénní ošetřovatelské péče (TOP) v říjnu uvedla do provozu krnovská nemocnice (Sdružené zdravotnické zařízení Krnov).
Defibrilátory, tlakoměry a další technika
Díky projektu vybudování TOP vzniklo nové technické zázemí pro terénní ošetřovatelskou péči v prostorách bývalého ředitelství krnovské nemocnice, terénní pracovníci získali nové dopravní prostředky, proběhla modernizace a obnova takového vybavení, jako jsou defibrilátory, tlakoměry a další malá technika.
Nemocnice investovala i do vzdělávání personálu a může tak do terénu posílat aktuálně tři ošetřovatelky s tím, že počítá ještě s dalším posílením terénního týmu. Ten je schopen v domácí péči pomáhat stomikům (pacientům s umělým vylučovacím vývodem), silným diabetikům, nechodícím a nesoběstačným pacientům a také jejich rodinám.
Mohou vyjíždět i mimo Krnov
„Pracoviště je zázemím zdravotníků, kteří vyjíždějí poskytovat do domácího prostředí péči o seniory, handicapované, znevýhodněné a nemocné ve vážném zdravotním stavu, abychom jim umožnili lépe zvládat nemoc v domácím prostředí,“ vysvětlil ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec. Podle náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Jiřího Martinka jde především o rozšíření žádané terénní péče krajské nemocnice. „Ode dneška mohou kvalifikovaní zdravotníci s touto významnou a potřebnou službou pravidelně vyjíždět i mimo Krnov,“ zdůraznil náměstek Martinek.
Celkové náklady na realizaci projektu jsou ve výši zhruba 1,4 milionu korun. Z toho je zhruba 1,2 milionu korun hrazeno z prostředků Programu švýcarsko-české spolupráce. Náklady nad rámec dotace platí ze svého rozpočtu krnovská nemocnice.
A k tomu resuscitační postele, infuzní stanice, plicní ventilátory pro ARO...
Vedle pracoviště TOP krnovská nemocnice zprovoznila také nové radiodiagnostické zařízení – takzvaný skiagrafický stabilní komplet pro radiologické oddělení. Cena tohoto přístroje činila celkem 4,5 milionu korun. Prostředky na úhradu poskytlo v rámci širší dotace Ministerstvo zdravotnictví ČR.
„Dotace byla ve výši 11 milionů korun a kromě radiodiagnostiky jsme za ni získali resuscitační postele, infuzní stanice, plicní ventilátory pro ARO a laparoskopické věže pro operační sály,“ upřesnil doktor Václavec. Také v tomto případě nemocnice uplatní i vlastní finance, zhruba 3,8 milionu korun, a v rámci velké investice doplní a modernizuje přístroje a vybavení napříč celou nemocnicí. Celá investiční akce tak bude dokončena do konce tohoto roku.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš