Odvážný cestovatel z Vrbna se chystá na survival, dlouhý 6000 kilometrů. Chce tím měnit život a zvednout životní úroveň alespoň několika rodinám
19.02.2016
Foto: archiv JK
Popisek: Budoucí cestovatel Jiří Kostrhoun
Pětadvacetiletý Jiří Kostrhoun z Vrbna pod Pradědem se chystá na survival trasu, dlouhou šest tisíc kilometrů. Zdolat ji chce pěšky a denně ho čeká okolo padesáti kilometrů. Projekt má pomoci nezaměstnaným v bruntálském regionu.
Vystudoval Střední školu automobilní, mechanizace a podnikání v Krnově a momentálně pracuje v lese jako dřevorubec. Je mu pětadvacet let, jmenuje se Jiří Kostrhoun a bydlí ve Vrbně pod Pradědem na Bruntálsku, kde vymyslel zajímavý projekt. Jaký? „Nápad vznikl po smrti mého táty v dubnu 2015. Byl skutečný profesionál ve svém oboru a nikdy jsem si nepřipustil, že by se mu mohlo něco stát. Bohužel, osud tomu chtěl jinak a já si uvědomil, že život je vrtkavý a nikdo nevíme, jak dlouho tady budeme. Proto jsem se rozhodl, že udělám něco 'bláznivého' a pokusím se něco změnit,“ přiblížil svůj začátek plánů.
Jiří Kostrhoun chce zvládnout trasu, dlouhou okolo šesti tisíc kilometrů, která povede přes Norsko, Finsko, Švédsko, Dánsko, Německo a Francii až do Španělska. „Mám na to 120 dní, respektive 113, abych stihl termín narozenin mého táty. Hodlám vyjít letos 10. června a dojít na jih Španělska do Tarifi chci do 28. září 2016, a tím vzdát hold svému tátovi,“ pokračoval Kostrhoun.
Evropané nepotřebují nahrazovat lidmi bez evropských hodnot
Trasa nebude o tom, že Jiří půjde od hotelu k hotelu, ale zaměří se na cestu, kde bude závislý sám na sobě. Bude muset lovit, sbírat potravu, rozdělávat oheň bez sirek nebo zapalovače, stavět provizorní přístřešky a řídit se kompasem a mapou. „Survivalů je strašná spousta, ale co vím, nikdo se nepokusil o tak dlouho cestu, spojenou ještě se sportovním výkonem, protože musím každý den ujít minimálně padesát kilometrů, abych splnil svůj termín. A upozorňuji, že jsem naprostý amatér a bude zajímavé sledovat, jak se s tímto úkolem poperu, jak budu snášet špatnou hygienu a podobně. Jako pojistku jsem si určil 1 USD na den. Každý den budu natáčet, takže videa bude dost a uvidíme, za jak dlouho se to podaří sestříhat,“ dodal.
„Chci ukázat, že morální a lidské hodnoty tady pořád jsou, že dokážeme i něco víc, než si jen stěžovat v hospodě, že se dokážeme zvednout z pohodlí našeho domova a nasadit vlastní život za druhé. Chci tou cestou motivovat lidi k rozšiřování vlastních hranic. Ukázat jim, že ať s nimi život jakkoliv zametá, vždy se najde cesta. Chci celému světu ukázat, že my Evropané jsme dostatečně silní a nepotřebujeme nahrazovat lidmi bez evropských hodnot, kteří považují ženy za pouhou věc a nám hrozí smrtí,“ zašel do politicko-společenských témat autor projektu Jiří Kostrhoun.
Nehledá pomoc, má svůj plán
Hlavním cílem je podpora zaměstnanosti v ČR. Jiří by rád pomohl všem, ale není to v jeho silách. Proto chce začít od lidí, se kterými se setkává denně. „Nehledám jednorázovou pomoc pro lidi, ale mám svůj plán a chci založit firmu, kde najdou práci lidé z mého okolí. Chci tím měnit životy a zvednout životní úroveň několika rodinám. Záleží na tom, kolik lidí mě bude podporovat. Čím více lidí mě podpoří, tím více lidí najde novou náplň života. Ta cesta se nemůže uskutečnit bez podpory lidí. Neměl bych za koho jít a byl bych jako herec bez publika….“ dodal.
Podle Jiřího je záměrem cesty získat peníze na rozjezd firmy, vydání videa a dar 10 000 dolarů rodině, která ho u sebe ubytuje v poslední den cesty. Cílovou částku má nastavenu na půl milionu dolarů, tedy na zhruba 12,5 milionu korun. „Samozřejmě čím víc by se nastřádalo, tím si můžu dovolit navýšit kapacity ve firmě a případné investice do dalšího projektu. Aby se cesta vůbec dala uskutečnit, potřebuji minimálně 50 000 dolarů – na oblečení, vybavení, dopravu tam, dar rodině, vydání videa a další,“ informoval.
Trénink si občas vybere svou daň
„Dávám si docela tvrdé tréninkové jednotky a omezuji stravu. Sem tam si to vybere svou daň a další den nejsem schopný v práci udělat svůj denní výkon. Je toho hodně na jednoho člověka, snažím se natáčet nějaká videa, komunikovat s lidmi, co mě sledují, atd. Kdyby se našel sponzor, který by mě podpořil, bylo by to jednodušší. Ale ten není, takže se připravuji tak, jak se připravuji,“ uzavřel Jiří Kostrhoun.
Jeho projekt lze podpořit již od částky 1 USD, tedy zhruba 25 korun nebo na www.coolnakupy.cz v sekci podpořte nás. Jiří Kostrhoun má nachystány i dárky pro podporovatele a sledovat ho můžete i na Facebooku.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Redaktor KL