Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Odvážný cestovatel z Vrbna se chystá na survival, dlouhý 6000 kilometrů. Chce tím měnit život a zvednout životní úroveň alespoň několika rodinám

19.02.2016
Odvážný cestovatel z Vrbna se chystá na survival, dlouhý 6000 kilometrů. Chce tím měnit život a zvednout životní úroveň alespoň několika rodinám

Foto: archiv JK

Popisek: Budoucí cestovatel Jiří Kostrhoun

Pětadvacetiletý Jiří Kostrhoun z Vrbna pod Pradědem se chystá na survival trasu, dlouhou šest tisíc kilometrů. Zdolat ji chce pěšky a denně ho čeká okolo padesáti kilometrů. Projekt má pomoci nezaměstnaným v bruntálském regionu.

Vystudoval Střední školu automobilní, mechanizace a podnikání v Krnově a momentálně pracuje v lese jako dřevorubec. Je mu pětadvacet let, jmenuje se Jiří Kostrhoun a bydlí ve Vrbně pod Pradědem na Bruntálsku, kde vymyslel zajímavý projekt. Jaký? „Nápad vznikl po smrti mého táty v dubnu 2015. Byl skutečný profesionál ve svém oboru a nikdy jsem si nepřipustil, že by se mu mohlo něco stát. Bohužel, osud tomu chtěl jinak a já si uvědomil, že život je vrtkavý a nikdo nevíme, jak dlouho tady budeme. Proto jsem se rozhodl, že udělám něco 'bláznivého' a pokusím se něco změnit,“ přiblížil svůj začátek plánů.

Jiří Kostrhoun chce zvládnout trasu, dlouhou okolo šesti tisíc kilometrů, která povede přes Norsko, Finsko, Švédsko, Dánsko, Německo a Francii až do Španělska. „Mám na to 120 dní, respektive 113, abych stihl termín narozenin mého táty. Hodlám vyjít letos 10. června a dojít na jih Španělska do Tarifi chci do 28. září 2016, a tím vzdát hold svému tátovi,“ pokračoval Kostrhoun.

Evropané nepotřebují nahrazovat lidmi bez evropských hodnot

Trasa nebude o tom, že Jiří půjde od hotelu k hotelu, ale zaměří se na cestu, kde bude závislý sám na sobě. Bude muset lovit, sbírat potravu, rozdělávat oheň bez sirek nebo zapalovače, stavět provizorní přístřešky a řídit se kompasem a mapou. „Survivalů je strašná spousta, ale co vím, nikdo se nepokusil o tak dlouho cestu, spojenou ještě se sportovním výkonem, protože musím každý den ujít minimálně padesát kilometrů, abych splnil svůj termín. A upozorňuji, že jsem naprostý amatér a bude zajímavé sledovat, jak se s tímto úkolem poperu, jak budu snášet špatnou hygienu a podobně. Jako pojistku jsem si určil 1 USD na den. Každý den budu natáčet, takže videa bude dost a uvidíme, za jak dlouho se to podaří sestříhat,“ dodal.

„Chci ukázat, že morální a lidské hodnoty tady pořád jsou, že dokážeme i něco víc, než si jen stěžovat v hospodě, že se dokážeme zvednout z pohodlí našeho domova a nasadit vlastní život za druhé. Chci tou cestou motivovat lidi k rozšiřování vlastních hranic. Ukázat jim, že ať s nimi život jakkoliv zametá, vždy se najde cesta. Chci celému světu ukázat, že my Evropané jsme dostatečně silní a nepotřebujeme nahrazovat lidmi bez evropských hodnot, kteří považují ženy za pouhou věc a nám hrozí smrtí,“ zašel do politicko-společenských témat autor projektu Jiří Kostrhoun.

Nehledá pomoc, má svůj plán

Hlavním cílem je podpora zaměstnanosti v ČR. Jiří by rád pomohl všem, ale není to v jeho silách. Proto chce začít od lidí, se kterými se setkává denně. „Nehledám jednorázovou pomoc pro lidi, ale mám svůj plán a chci založit firmu, kde najdou práci lidé z mého okolí. Chci tím měnit životy a zvednout životní úroveň několika rodinám. Záleží na tom, kolik lidí mě bude podporovat. Čím více lidí mě podpoří, tím více lidí najde novou náplň života. Ta cesta se nemůže uskutečnit bez podpory lidí. Neměl bych za koho jít a byl bych jako herec bez publika….“ dodal.

Podle Jiřího je záměrem cesty získat peníze na rozjezd firmy, vydání videa a dar 10 000 dolarů rodině, která ho u sebe ubytuje v poslední den cesty. Cílovou částku má nastavenu na půl milionu dolarů, tedy na zhruba 12,5 milionu korun. „Samozřejmě čím víc by se nastřádalo, tím si můžu dovolit navýšit kapacity ve firmě a případné investice do dalšího projektu. Aby se cesta vůbec dala uskutečnit, potřebuji minimálně 50 000 dolarů – na oblečení, vybavení, dopravu tam, dar rodině, vydání videa a další,“ informoval.

Trénink si občas vybere svou daň

„Dávám si docela tvrdé tréninkové jednotky a omezuji stravu. Sem tam si to vybere svou daň a další den nejsem schopný v práci udělat svůj denní výkon. Je toho hodně na jednoho člověka, snažím se natáčet nějaká videa, komunikovat s lidmi, co mě sledují, atd. Kdyby se našel sponzor, který by mě podpořil, bylo by to jednodušší. Ale ten není, takže se připravuji tak, jak se připravuji,“ uzavřel Jiří Kostrhoun.

Jeho projekt lze podpořit již od částky 1 USD, tedy zhruba 25 korun nebo na www.coolnakupy.cz v sekci podpořte nás. Jiří Kostrhoun má nachystány i dárky pro podporovatele a sledovat ho můžete i na Facebooku.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL