Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Státní úřad si převzal Dívčí Hrad na Bruntálsku od Ministerstva zdravotnictví. Zámek, který patřil maltézským rytířům, bude brzy na prodej

05.11.2015
Státní úřad si převzal Dívčí Hrad na Bruntálsku od Ministerstva zdravotnictví. Zámek, který patřil maltézským rytířům, bude brzy na prodej

Autor: ÚZSVM

Popisek: Zámek Dívčí hrad ve stejnojmenné obci na Bruntálsku.

Regionální pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v Opavě převzalo od Ministerstva zdravotnictví nemovitou kulturní památku – Zámek Dívčí Hrad. Dlouho se ale ani u tohoto úřadu neohřeje.

Maltézští rytíři zaváhali

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových totiž plánuje nemovitost, nacházející se v okrese Bruntál, v příštím roce nabídnout k prodeji prostřednictvím výběrového řízení.

Jedná se o bývalý církevní majetek Suverénního řádu Maltézských rytířů, který na něj neuplatnil nárok dle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. 

K zámku patří i park, kašny, most, sýpka...

Součástí areálu je budova zámku, přírodně krajinářský park s pozůstatky dvou kruhových kašen, kamenný most, ohradní zeď se třemi baštami, barokní sýpka, bývalá konírna a zděná patrová budova upravená na byt správce.

ÚZSVM získal celý komplex od ministerstva zdravotnictví na základě usnesení vlády České republiky, která rozhodla o změně příslušnosti hospodařit s tímto majetkem státu.

Historie začíná u biskupů ze 13. století

První zmínky v souvislosti s Dívčím Hradem se datují k roku 1267, kdy se zde nacházel letní hrad v držení olomouckých biskupů, kteří kolonizovali zdejší kraj. V roce 1474 byl hrad dobyt a vypálen uherským vojskem a až kolem roku 1573 byla zahájena obnova v renesančním duchu Hynkem Bruntálským z Vrbna.

Stavba byla dokončena v letech 1593 – 1597 za Sedlnických z Choltic. Po Bílé hoře ho v roce 1624 získal jako konfiskát Řád německých rytířů, od něhož jej převzali v roce 1768 johanité. Koncem 19. století prošel zásadnější rekonstrukcí.

Válka a pak...skladiště

Za druhé světové války v souvislosti s osvobozovacími akcemi ostravské operace byl zámek výrazně poškozen, shořely mu střechy, krovy a stropy nad 2. patrem budovy. V roce 1957 byl opraven, došlo ke vztyčení nového krovu a k výstavbě nové střechy, byly dostavěny i dvě věže (severní).

V průběhu 60. let 20. století bylo rozhodnuto z objektu vybudovat skladiště pro národní podnik Zdravotnické zásobování krizových stavů spadající pod Ministerstvo zdravotnictví, které mělo k tomuto majetku příslušnost hospodařit až do letošního roku. Objekt prošel zásadní rekonstrukcí tak, aby odpovídal požadavku skladovacích prostor.

V podzámčí

Obec Dívčí Hrad leží na území Moravskoslezského kraje 25 km severně od města Krnov mezi dvěma kopci v Osoblažském výběžku.Obec se rozkládá na 1202 ha, zemědělské půdy je 845,5 ha a lesů 234,3 ha. Nynější počet obyvatel je 280. Okolí nabízí dobře značenou síť cyklotras, Dívčím Hradem prochází trasa úzkokolejného vlaku ve směru Třemešná ve Slezsku – Osoblaha.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace