Státní úřad si převzal Dívčí Hrad na Bruntálsku od Ministerstva zdravotnictví. Zámek, který patřil maltézským rytířům, bude brzy na prodej
05.11.2015
Foto: ÚZSVM
Popisek: Zámek Dívčí hrad ve stejnojmenné obci na Bruntálsku.
Regionální pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v Opavě převzalo od Ministerstva zdravotnictví nemovitou kulturní památku – Zámek Dívčí Hrad. Dlouho se ale ani u tohoto úřadu neohřeje.
Maltézští rytíři zaváhali
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových totiž plánuje nemovitost, nacházející se v okrese Bruntál, v příštím roce nabídnout k prodeji prostřednictvím výběrového řízení.
Jedná se o bývalý církevní majetek Suverénního řádu Maltézských rytířů, který na něj neuplatnil nárok dle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.
K zámku patří i park, kašny, most, sýpka...
Součástí areálu je budova zámku, přírodně krajinářský park s pozůstatky dvou kruhových kašen, kamenný most, ohradní zeď se třemi baštami, barokní sýpka, bývalá konírna a zděná patrová budova upravená na byt správce.
ÚZSVM získal celý komplex od ministerstva zdravotnictví na základě usnesení vlády České republiky, která rozhodla o změně příslušnosti hospodařit s tímto majetkem státu.
Historie začíná u biskupů ze 13. století
První zmínky v souvislosti s Dívčím Hradem se datují k roku 1267, kdy se zde nacházel letní hrad v držení olomouckých biskupů, kteří kolonizovali zdejší kraj. V roce 1474 byl hrad dobyt a vypálen uherským vojskem a až kolem roku 1573 byla zahájena obnova v renesančním duchu Hynkem Bruntálským z Vrbna.
Stavba byla dokončena v letech 1593 – 1597 za Sedlnických z Choltic. Po Bílé hoře ho v roce 1624 získal jako konfiskát Řád německých rytířů, od něhož jej převzali v roce 1768 johanité. Koncem 19. století prošel zásadnější rekonstrukcí.
Válka a pak...skladiště
Za druhé světové války v souvislosti s osvobozovacími akcemi ostravské operace byl zámek výrazně poškozen, shořely mu střechy, krovy a stropy nad 2. patrem budovy. V roce 1957 byl opraven, došlo ke vztyčení nového krovu a k výstavbě nové střechy, byly dostavěny i dvě věže (severní).
V průběhu 60. let 20. století bylo rozhodnuto z objektu vybudovat skladiště pro národní podnik Zdravotnické zásobování krizových stavů spadající pod Ministerstvo zdravotnictví, které mělo k tomuto majetku příslušnost hospodařit až do letošního roku. Objekt prošel zásadní rekonstrukcí tak, aby odpovídal požadavku skladovacích prostor.
V podzámčí
Obec Dívčí Hrad leží na území Moravskoslezského kraje 25 km severně od města Krnov mezi dvěma kopci v Osoblažském výběžku.Obec se rozkládá na 1202 ha, zemědělské půdy je 845,5 ha a lesů 234,3 ha. Nynější počet obyvatel je 280. Okolí nabízí dobře značenou síť cyklotras, Dívčím Hradem prochází trasa úzkokolejného vlaku ve směru Třemešná ve Slezsku – Osoblaha.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš