Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Účastníky Handy cyklo maratonu čeká náročná horská časovka na Dlouhé stráně. Právě dnes!

29.07.2015
Účastníky Handy cyklo maratonu čeká náročná horská časovka na Dlouhé stráně. Právě dnes!

Autor: cez.cz

Popisek: Hendikepovaní závodníci měli za úkol překonat první úsek časovky.

Včera odstartoval z pražského Václavského náměstí třetí ročník unikátního závodu smíšených týmů zdravých a handicapovaných cyklistů. Na start Handy cyklo maratonu se letos postavilo rekordních 31 týmů, které musí během 111 hodin objet trasu dlouhou 2222 kilometrů napříč Českou a Slovenskou republikou. Zavítají i na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně, kde je čeká náročná vrchařská časovka.

Jednou z novinek letošního ročníku jsou totiž tři speciální prémie, které odvážným cyklistům zpestří jejich pětidenní putování. Nejočekávanější z nich je vrchařská časovka, která závodníky zavede až k horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně v Jeseníkách. Při stoupání, které si nezadá ani s horskými etapami Tour de France, si sáhnou na dno sil, odměnou jim ale bude návštěva jednoho ze sedmi divů Česka, který je zároveň zařazen mezi 24 povinných kontrolních bodů závodu.

První týmy překonávají téměř 15kilometrový úsek rozdělený na 4 části v noci a nad ránem právě dnes, ve středu 29. července. Poslední boje se odehrají kolem poledne téhož dne. Členové vítězného týmu sice neobléknou puntíkovaný dres pro nejlepší vrchaře, zato jim ale organizátoři odečtou 60 minut z celkového času.  

Ti, kdo se teprve učí s handicapem žít

Závod, který se jede za podpory Nadace ČEZ, pomáhá těm, jež se s handicapem teprve učí žít. Každý tým je patronem jednoho člověka krátce po úrazu nebo nemoci, která je upoutala na vozík. Kromě motivace a psychické podpory mu může tým vyhrát zajímavé ceny, ale hlavně mu zajistí účast na sportovním zážitkovém víkendu v přírodě. Na start závodu se kromě týmu Nadace ČEZ postaví i tým Skupiny ČEZ a tým EPP Pomáhej pohybem.

 V průběhu letošního ročníku náročného cyklo maratonu totiž mohou jeho účastníci, fanoušci i diváci pomoci čtyřem handicapovaným sportovcům nastoupit do příštího maratonu na vlastních kolech či zlepšit jejich zdravotní stav. „Stačí si stáhnout aplikaci EPP Pomáhej pohybem zdarma do mobilu a vyrazit na kolo, na procházku nebo si zaběhat. Po ukončení pohybové aktivity může každý věnovat vysportované body jednomu z handicapovaných sportovců a pomoci jim svým pohybem k vlastnímu stroji a svobodnému pohybu,“ vysvětlila Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ, která podpořeným sportovcům věnuje finanční příspěvek na sportovní vybavení.

Tomáš Kráčalík - jeden z hendikepovaných, kterého díky aplikaci EPP – Pomáhej pohybem 
podpoří Nadace ČEZ.

Na podporu amatérských i profi sportovců, ale i lenochů, kteří si aplikaci EPP zapnou třeba jen při cestě do práce či do obchodu, se těší i Tomáš Kráčalík z Ostravy. V dětství prodělal leukémii a poté několik operací spojených s odstraněním nádoru na mozku. Při operaci mu byl poškozen oční nerv a od dětství tak vidí zhruba na 10 %. V posledních letech jej naprosto pohltil sport, hlavně cyklistika.

Ze začátku zkoušel jezdit na normálním kole, později si pořídil tandemové kolo a našel si vodiče. Od té doby se snaží co nejvíce trénovat i závodit. V loni jel Handy cyklo maraton poprvé a letos jede znovu. V současné době řeší nákup nového tandemového kola. To staré není silniční a navíc je velmi těžké. Pokud mu lidé vysportují potřebný počet bodů, Nadace ČEZ mu na nové tandemové kolo přispěje částkou 50 tisíc korun.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace