Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dvě nemocnice, jeden ředitel. Moravskoslezský kraj chce šetřit

17.04.2013
Dvě nemocnice, jeden ředitel. Moravskoslezský kraj chce šetřit

Foto: Anna Makowická

Popisek: Hejtman Miroslav Novák z ČSSD

Dvě krajské nemocnice, jeden ředitel. Tak vypadá budoucnost nemocnic patřících Moravskoslezskému kraji. Na svém jednání v úterý schválili tuto změnu řízení nemocnic krajští radní.

V budoucnu budou tato zdravotnická zařízení fungovat v takzvaných personálních uniích. Rozhodnutí radních ovlivnilo nejen odborné posouzení a rozbory vývoje hospodaření v těchto příspěvkových organizacích ale také velmi dobré zkušenosti z již dva roky fungujícího modelu řízení nemocnic v Opavě a v Krnově.

Kraj tvrdí: Kvalita a dostupnost zdravotní péče zůstane

„K tomuto rozhodnutí nás také přiměl vývoj situace ve zdravotnictví v České republice. Dochází k výraznému propadu příjmů nemocnic a zároveň k růstu jejich nákladů. Novým organizačním uspořádáním zůstane zachována stávající dostupnost a kvalita zdravotní péče o občany, a zároveň dojde k úspoře nákladů na správu, nákup služeb, materiálu a dalších komodit,“ uvedl pro Krajskélisty.cz náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek (ČSSD).

Podle jeho slov je hlavním smyslem tohoto opatření zastavení negativního ekonomického vývoje a stabilizace krajských nemocnic. „Kvalita a dostupnost zdravotní péče bude zachována.  Pacienti ani zaměstnanci tak změnu přímo nijak nepocítí,“ tvrdí Martinek.

Personální unii, to znamená dvě nemocnice se samostatnými identifikačními čísly manažersky řízeny jedním ředitelem, nově vytvoří Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj s Nemocnicí s poliklinikou Havířov a Nemocnice ve Frýdku-Místku s Nemocnicí Třinec.

Kraj je dále zakladatelem a jediným akcionářem Bílovecké nemocnice, a. s. Nemocnice v Novém Jičíně. Tu sice kraj také vlastní, ale od 1. ledna loňského roku ji pronajal skupině AGEL.

Ředitelé ze tří nemocnic musí z kola ven

Kvůli tomuto organizačnímu kroku krajští radní v úterý odvolali z funkce stávající ředitele frýdecko-místecké nemocnice Miroslava Přádku, třinecké nemocnice Zdeňka Jiříčka, havířovské nemocnice Jana Ference a karvinské nemocnice Petra Kovaříka.

Šest nemocnic zřizovaných krajem hospodaří ročně s rozpočty v objemu zhruba 4,5 miliardy korun. „Z toho tržby od pojišťoven jsou v průměru zhruba 3,6 miliardy korun ročně. Většinu ztrát ale nemohou managementy zdravotnických zařízení ani kraj zvrátit, ani je nijak ovlivnit – především jde o nárůst DPH, cen léků, zdravotnického materiálu, vstupních nákladů a nárůst mezd z titulu memoranda uzavřeného mezi ministrem a lékařským odborovým svazem. Přitom příjmy od pojišťoven se nezvyšují, nekopírují navýšení nákladů. Nižší příjmy vyplývají také z nové restriktivní úhradové vyhlášky, kterou ministerstvo zdravotnictví i přes výhrady Asociace krajů vydalo. Krajské nemocnice se jí musejí řídit, i když to zároveň znamená snížení příjmů nemocnic o 5 až 6 procent,“ vysvětlil Jiří Martinek.  Organizační změny jsou podle jeho slov nutné i proto, aby se pokryl rozdíl mezi příjmy a náklady krajských nemocnic, a zároveň byly zachovány rozsah a kvalita péče o pacienta.

Model jednotného manažerského řízení (personální unie) se podle jeho slov osvědčil v krnovské a opavské nemocnici. „Již po prvním období se projevily přínosy a synergické efekty, a to jak v ekonomické, personální, logistické oblasti, a v dlouhodobějším časovém horizontu také v oblasti poskytované zdravotní péče. Úspěch jsme měli i při nedávném vyjednávání se zástupci zdravotních pojišťoven při optimalizaci lůžkové péče, neboť při „ústupku“ pro jednu nemocnici byla případně získána „výhoda“ pro druhou, geograficky dostupnou nemocnici,“ tvrdí ředitel Slezské nemocnice v Opavě a Sdruženého zdravotnického zařízení Krnov Ladislav Václavec. Obě zdravotnická zařízení vykazují podle něj pozitivní trend hospodaření. „Opava se dostala z červených čísel a Krnov se díky personální unii výrazně vylepšil,“ uvedl Václavec.

Martínek: Je to politicky schůdné a levné řešení

„Pro řízení formou personální unie jsme se rozhodli proto, že jde o politicky schůdné, jednoduché, rychlé a levné řešení, které nevyvolá žádné více náklady, sociální napětí - nedojde k propouštění - a přinese žádanou stabilizaci ekonomik krajských nemocnic,“ přiznal náměstek Martinek.

Krajští radní v úterý zároveň rozhodli, že karvinskou a havířovskou nemocnici povede Petr Kovařík, řízení frýdecko-místecké a třinecké nemocnice se ujme Tomáš Stejskal, který v úterý odpoledne rezignoval na post ředitele Bílovecké nemocnice. Ve funkci ho nahradí Kamil Mašík, dosavadní ekonomicko-personální náměstek této nemocnice. V nemocnicích v Opavě a Krnově zůstává Ladislav Václavec.

V Moravskoslezském kraji po posledních volbách vládne ČSSD s KSČM, v jedenáctičlenné radě jsou čtyři komunisté a sedm členů ČSSD, která obsadila také post hejtmana.

Anna Makowická

Vložil: Anička Vančová