Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pozůstalí si stěžovali, ohledávání těl se nedělo podle jejich představ. Lékařům to nevoní. I to je téma politiků na Ostravsku. Vyčlení na něj znovu peníze?

25.04.2015
Pozůstalí si stěžovali,  ohledávání těl se nedělo podle jejich představ. Lékařům to nevoní. I to je téma politiků na Ostravsku. Vyčlení na něj znovu peníze?

Autor: ZZS Karlovarského kraje

Popisek: Auto koronera, který přijíždí ohledávat mrtvá těla. Ilustrační foto

Službu krajského koronera, kterou loni v červenci zřídil Moravskoslezský kraj, bude i nadále zajišťovat Městská nemocnice Ostrava (MNO). V druhém kole výběrového řízení o tom rozhodli krajští radní. Napříště už se snad nestane, že se lékařům do ohledávání těl 'nebude moc chtít'.

Hlavními důvody, proč se loni Moravskoslezský kraj rozhodl učinit v Česku ojedinělý krok a vypsal veřejnou zakázku na krajského koronera, byly zejména stížnosti policie, případně pozůstalých, kteří museli mnohdy několik hodin čekat na vystavení listu o prohlídce zemřelého.

Lékařům tato práce nevoní

„Důvodem byla i klesající ochota praktických lékařů vykonávat ohledání za stávajících podmínek v rámci lékařské pohotovostní služby,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek s tím, že funkce krajského koronera se osvědčila.

Ohledání těl zemřelých čtyřiadvacet hodin denně po sedm dnů v týdnu bude stejně jako dosud zajišťovat lékař a bývalý ředitel MNO Tomáš Nykel s pětičlenným týmem lékařů. Vítěze veřejné zakázky na další období vybrali krajští radní ve dvoukolovém výběrovém řízení. Do obou kol se přihlásil pouze jeden uchazeč – Městská nemocnice Ostrava. Zatímco v prvním kole krajští radní kvůli tomu obálku s nabídkou nemohli ani otevřít, ve druhém už to zákon umožnil. „Máme pozitivní ohlasy na včasnost dojezdu, odbornost a přístup k pozůstalým jak ze strany pozůstalých, tak policie i personálu zdravotnických zařízení a ústavů,“ dodal náměstek hejtmana Jiří Martinek.

„Smlouva bude uzavřena od 1. května do konce roku 2016. Předpokládaná cena veřejné zakázky je 6,6 milionu korun včetně DPH. Počítáme s tím v krajském rozpočtu pro letošní rok i ve výhledu rozpočtu na rok 2016,“ potvrdil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek.

Na totéž se  možná mohou 'těšit' i v jiných krajích

„Alokovat z krajského rozpočtu finance na tuto službu a transparentně smluvně ji zabezpečit je po mnoha letech neustálých problémů krokem správným a ojedinělým. Dokazuje to i zájem kolegů z jiných krajů, kteří se o službu krajského koronera zajímají, ptají se na naše zkušenosti a zvažují, že ji zřídí také,“ uvedla vedoucí odboru zdravotnictví moravskoslezského krajského úřadu Vratislava Krnáčová. Upřesnila, že od července do prosince loňského roku vyjel krajský koroner k 1629 ohledání, od letošního ledna do března - duben ještě není uzavřen - k 960 případům.

Prohlídky těl zemřelých jsou ze zákona o zdravotních službách povinni zajišťovat u svých registrovaných pacientů praktičtí lékaři, a to v rámci provozní doby a v rozsahu provádění návštěvních služeb. Tuto povinnost má i poskytovatel, v jehož zdravotnickém zařízení došlo k úmrtí. A také poskytovatel zdravotnické záchranné služby v případě, kdy k úmrtí došlo při poskytování přednemocniční neodkladné péče.

Stejně se tomu nevyhnou, zákon je zákon

Kraj nemůže tuto povinnost, danou zákonem, praktickým lékařům odejmout, krajský koroner nesupluje jejich činnost. „Nadále budou svým registrovaným pacientům vystavovat list o prohlídce zemřelého a u kritických či sporných případů má krajský úřad možnost ordinaci praktického lékaře zkontrolovat. Vítěz veřejné zakázky – Městská nemocnice Ostrava – bude ohledávat mimo jejich ordinační a návštěvní hodiny, “ vysvětlila vedoucí odboru zdravotnictví moravskoslezského krajského úřadu Vratislava Krnáčová.

Telefonní číslo pro oznámení informace o úmrtí (respektive pro výzvu k prohlídce těla zemřelého) je 596 612 111, 596 618 861 a 596 618 853. Je zveřejněno na webových stránkách Moravskoslezského kraje a k dispozici také na lince 112.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace