Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česko-čínský technologický park na Ostravsku? To vůbec není od věci. Hejtman popisuje jednání s Číňany, kterým nabízí třeba daňové prázdniny. Jejich děti se zde budou léčit

16.04.2015
Česko-čínský technologický park na Ostravsku? To vůbec není od věci. Hejtman popisuje jednání s Číňany, kterým nabízí třeba daňové prázdniny. Jejich děti se zde budou léčit

Foto: Anna Makowická

Popisek: Hejtman Miroslav Novák z ČSSD

Dva roky setkávání, představování nabídek a „vzájemného oťukávání“, tak popisuje hejtman Moravskoslezského kraje spolupráci s čínskými partnery. Dlouhá doba na to, aby se dvě strany dobraly nějakého výsledku. Nikoli, pro pro Asiaty je typická a právě velmi důležitá fáze jednání. Ta může zcela standardně trvat i několik let, než dojde k rozhodnutí, popřípadě k dohodě.

Dvouleté výjezdy do Číny nesou ovoce: Byznys, politika i věda

Dohody právě nyní dostávajjí konkrétní podobu. Tento pátek 17. dubna bude v Ostravě podepsáno memorandum o spolupráci mezi Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava (VŠB-TUO), Ostravskou univerzitou (OU) a čínskou Soochow Univerzity (provincie Jiangsu). Dohoda je výsledkem jednání moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka s představiteli čínské politiky, byznysu a vědy a jeho několika návštěv v Číně, při kterých ho doprovázeli i zástupci obou univerzit.

„Jsem rád, že naše úsilí vyústilo do konkrétní spolupráce mezi univerzitami. Kraj je připraven podpořit ji i finančně. Krajští zastupitelé na tento rok a první polovinu příštího schválili šestimilionovou dotaci na výměnu studentů i akademických pracovníků a společné výzkumné práce pro VŠB-TUO, tři a půl milionů korun z krajského rozpočtu na stejné účely dostane Ostravská univerzita,“ uvedl hejtman Miroslav Novák. Dodal, že první skupina patnácti důlních inženýrů, energetiků a dalších odborníků z Pekingu už stáž zaměřenou na pracovní bezpečnost na VŠB-TUO absolvovala.

Za pár dní opět do Pekingu, kde už s Čechy zkušenost mají

Do Číny (Peking, Šanghaj, Nanjing, Suzhou - provincie Jiangsu) moravskoslezský hejtman Miroslav Novák opět letí příští týden. Spolu s krajským radním Tomášem Hanzlem, představiteli města Ostravy, zástupci obou ostravských univerzit, kultury - například Janáčkovy filharmonie Ostrava - a podnikatelů bude členem oficiální delegace České republiky, která se v Pekingu setká s představiteli čínské vlády a parlamentu a na Dnech České republiky v Šanghaji představí Česko jako moderní a vyspělou zemi s průmyslovou tradicí nabízející výhodné investiční možnosti.

Miroslav Novák tu navíc bude vystupovat v nové roli – byl zvolen jedním ze dvou prezidentů Asociace guvernérů provincií Čínské lidové republiky a představitelů reprezentantů regionů zemí střední a východní Evropy. Jeho čínským protějškem je guvernér provincie Hebei Zhang Qingwei.

Daňové prázdniny, i to chce hejtman Asiatům nabídnout

Delegace Moravskoslezského kraje v rámci zvláštního programu navštíví také metropole partnerské provincie Jiangsu - města Nanjing a Suzhou, kde jsou mimo jiné připraveny semináře zaměřené na investiční příležitosti v Moravskoslezském kraji a na navázání a prohloubení spolupráce zúčastněných českých firem s čínskými podniky. Například otevření businessového semináře o možnostech technologické spolupráce a investičních příležitostech v Suzhou Industrial Park nazvaném Czech-China Technology Cooperation Day.

„Spolupráce s druhou nejsilnější ekonomikou světa je pro nás důležitá. I když jsme krajem s dlouhodobou průmyslovou tradicí, postupně využíváme areály, které ztratily své původní využití. Investorům tak můžeme nabídnout řadu připravených strategicky umístěných zón i příspěvky na vytvoření pracovního místa, nákup technologií i možnost daňových prázdnin. Moravskoslezský kraj nabízí mimo jiné propracovaný systém vzdělávání v technických oborech, výbornou dopravní dostupnost i strategickou polohu kraje mezi Slovenskem a dynamicky se rozvíjející polskou ekonomikou,“ řekl hejtman Miroslav Novák, který dále podotkl: To vše by mohlo k nám přilákat investory například k výstavbě moderního česko-čínského technologického parku, který by v regionu nastartoval ekonomiku a podpořil vznik pracovních míst. Čínským partnerům na setkáních představuji hlavně průmyslovou zónu Barbora, která vzniká na Karvinsku, nabízíme také již fungující zónu Dukla a mošnovskou zónu."

Budou se sem jezdit léčit čínské děti

Dodal, že na všech jednáních s čínskými partnery hovoří také o turistických, kulturních atraktivitách Moravskoslezského kraje a možnostech lázeňské léčby v našem regionu. „Například na přelomu loňského roku vyjela Janáčkova filharmonie na koncertní turné po východní části Číny a rýsují se další možnosti spolupráce v oblasti kultury. Dalším konkrétním společným projektem je lázeňská léčba dětí z Číny v Karlově Studánce, která se chlubí nejčistším ovzduším ve střední Evropě. V červnu do těchto lázní přijede čtyřicet dětí ve věku okolo deseti let ze Šanghaje. Tři týdny si v Karlově Studánce budou léčit dýchací cesty,“ upřesnil moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Na dubnovou zahraniční cestu moravskoslezského hejtmana do Číny naváže v květnu další, kdy Miroslav Novák navštíví provincii Hebei. Předpokládá se, že ho opět doprovodí zástupci firem z regionu a hejtman podobně jako s představiteli provincie Jiangsu v roce 2013 podepíše memorandum o spolupráci i s touto velmi rychle se rozvíjející čínskou oblastí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš