Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česko-čínský technologický park na Ostravsku? To vůbec není od věci. Hejtman popisuje jednání s Číňany, kterým nabízí třeba daňové prázdniny. Jejich děti se zde budou léčit

16.04.2015
Česko-čínský technologický park na Ostravsku? To vůbec není od věci. Hejtman popisuje jednání s Číňany, kterým nabízí třeba daňové prázdniny. Jejich děti se zde budou léčit

Autor: Anna Makowická

Popisek: Hejtman Miroslav Novák z ČSSD

Dva roky setkávání, představování nabídek a „vzájemného oťukávání“, tak popisuje hejtman Moravskoslezského kraje spolupráci s čínskými partnery. Dlouhá doba na to, aby se dvě strany dobraly nějakého výsledku. Nikoli, pro pro Asiaty je typická a právě velmi důležitá fáze jednání. Ta může zcela standardně trvat i několik let, než dojde k rozhodnutí, popřípadě k dohodě.

Dvouleté výjezdy do Číny nesou ovoce: Byznys, politika i věda

Dohody právě nyní dostávajjí konkrétní podobu. Tento pátek 17. dubna bude v Ostravě podepsáno memorandum o spolupráci mezi Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava (VŠB-TUO), Ostravskou univerzitou (OU) a čínskou Soochow Univerzity (provincie Jiangsu). Dohoda je výsledkem jednání moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka s představiteli čínské politiky, byznysu a vědy a jeho několika návštěv v Číně, při kterých ho doprovázeli i zástupci obou univerzit.

„Jsem rád, že naše úsilí vyústilo do konkrétní spolupráce mezi univerzitami. Kraj je připraven podpořit ji i finančně. Krajští zastupitelé na tento rok a první polovinu příštího schválili šestimilionovou dotaci na výměnu studentů i akademických pracovníků a společné výzkumné práce pro VŠB-TUO, tři a půl milionů korun z krajského rozpočtu na stejné účely dostane Ostravská univerzita,“ uvedl hejtman Miroslav Novák. Dodal, že první skupina patnácti důlních inženýrů, energetiků a dalších odborníků z Pekingu už stáž zaměřenou na pracovní bezpečnost na VŠB-TUO absolvovala.

Za pár dní opět do Pekingu, kde už s Čechy zkušenost mají

Do Číny (Peking, Šanghaj, Nanjing, Suzhou - provincie Jiangsu) moravskoslezský hejtman Miroslav Novák opět letí příští týden. Spolu s krajským radním Tomášem Hanzlem, představiteli města Ostravy, zástupci obou ostravských univerzit, kultury - například Janáčkovy filharmonie Ostrava - a podnikatelů bude členem oficiální delegace České republiky, která se v Pekingu setká s představiteli čínské vlády a parlamentu a na Dnech České republiky v Šanghaji představí Česko jako moderní a vyspělou zemi s průmyslovou tradicí nabízející výhodné investiční možnosti.

Miroslav Novák tu navíc bude vystupovat v nové roli – byl zvolen jedním ze dvou prezidentů Asociace guvernérů provincií Čínské lidové republiky a představitelů reprezentantů regionů zemí střední a východní Evropy. Jeho čínským protějškem je guvernér provincie Hebei Zhang Qingwei.

Daňové prázdniny, i to chce hejtman Asiatům nabídnout

Delegace Moravskoslezského kraje v rámci zvláštního programu navštíví také metropole partnerské provincie Jiangsu - města Nanjing a Suzhou, kde jsou mimo jiné připraveny semináře zaměřené na investiční příležitosti v Moravskoslezském kraji a na navázání a prohloubení spolupráce zúčastněných českých firem s čínskými podniky. Například otevření businessového semináře o možnostech technologické spolupráce a investičních příležitostech v Suzhou Industrial Park nazvaném Czech-China Technology Cooperation Day.

„Spolupráce s druhou nejsilnější ekonomikou světa je pro nás důležitá. I když jsme krajem s dlouhodobou průmyslovou tradicí, postupně využíváme areály, které ztratily své původní využití. Investorům tak můžeme nabídnout řadu připravených strategicky umístěných zón i příspěvky na vytvoření pracovního místa, nákup technologií i možnost daňových prázdnin. Moravskoslezský kraj nabízí mimo jiné propracovaný systém vzdělávání v technických oborech, výbornou dopravní dostupnost i strategickou polohu kraje mezi Slovenskem a dynamicky se rozvíjející polskou ekonomikou,“ řekl hejtman Miroslav Novák, který dále podotkl: To vše by mohlo k nám přilákat investory například k výstavbě moderního česko-čínského technologického parku, který by v regionu nastartoval ekonomiku a podpořil vznik pracovních míst. Čínským partnerům na setkáních představuji hlavně průmyslovou zónu Barbora, která vzniká na Karvinsku, nabízíme také již fungující zónu Dukla a mošnovskou zónu."

Budou se sem jezdit léčit čínské děti

Dodal, že na všech jednáních s čínskými partnery hovoří také o turistických, kulturních atraktivitách Moravskoslezského kraje a možnostech lázeňské léčby v našem regionu. „Například na přelomu loňského roku vyjela Janáčkova filharmonie na koncertní turné po východní části Číny a rýsují se další možnosti spolupráce v oblasti kultury. Dalším konkrétním společným projektem je lázeňská léčba dětí z Číny v Karlově Studánce, která se chlubí nejčistším ovzduším ve střední Evropě. V červnu do těchto lázní přijede čtyřicet dětí ve věku okolo deseti let ze Šanghaje. Tři týdny si v Karlově Studánce budou léčit dýchací cesty,“ upřesnil moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Na dubnovou zahraniční cestu moravskoslezského hejtmana do Číny naváže v květnu další, kdy Miroslav Novák navštíví provincii Hebei. Předpokládá se, že ho opět doprovodí zástupci firem z regionu a hejtman podobně jako s představiteli provincie Jiangsu v roce 2013 podepíše memorandum o spolupráci i s touto velmi rychle se rozvíjející čínskou oblastí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace