Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Olympiáda v Koreji

Olympiáda v Koreji

Přibývají medaile, odehrávají se tu dramata,a to nejen sportovní.

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Ochránci přírody pátrají v Beskydech po velkých šelmách. Podle čeho se orientují?

22.02.2015
Ochránci přírody pátrají v Beskydech po velkých šelmách. Podle čeho se orientují?

Autor: NP Šumava

Popisek: Rys ostrovid, zachycený fotopastí

Koncem týdne začalo tradiční mapování velkých šelem v Beskydech. Stopy rysů, vlků a medvědů zde hledají pracovníci správ chráněných krajinných oblastí a národních parků, k nimž se o víkendu připojují další zájemci.

Mapování velkých šelem v Beskydech se koná už po jednatřicáté. „Poprvé to bylo v roce 1984. Podle stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist, zjišťujeme, kolik šelem se v území o rozloze 1200 km2 pohybuje,“ vysvětluje Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR,  regionálního pracoviště Správa CHKO Beskydy, která mapování koordinuje. Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční oblasti Slovenska vyskytuje kolem osmi až deseti rysů.  Vzácně,  v počtu několika málo jedinců,  zde žijí vlci a medvědi. 

Stopaři se pohybují na běžkách či sněžnicích

Při mapování výskytu šelem se stopaři v terénu pohybují po předem stanovených trasách na běžkách či sněžnicích, případně pěšky. K dispozici mají zákresové mapy a pomůcky pro dokumentaci. Při akci se kromě velkých šelem zaznamenává i výskyt ostatních druhů zvířat. Výsledky mapování vyhodnocuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Závěrečná zpráva bude k dispozici zhruba za měsíc. Výsledky mapování budou uloženy do nálezové databáze Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a  využity  při  ochraně těchto vzácných šelem.

Šelmy omezuje hustý provoz a pytláci

Beskydy jsou jedinou oblastí, kde u nás tyto tři šelmy společně žijí. Pohyb krajinou jim však komplikují nejen silnice s hustým provozem, ale i pytláci. Navzdory civilizačním překážkám se medvědům občas podaří proniknout z Beskyd dále na západ. Vlci se v poslední době díky své pohyblivosti a přizpůsobivosti objevují i v dalších pohořích na severu Čech a Moravy, v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj dokonce loni odchovali mláďata. Rysové žijí v České republice na více místech.

Máme tu evropsky významnou lokalitu

Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v České republice chráněni. Kvůli jejich výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi  evropsky významné lokality velkých šelem. Jejich počet u nás souvisí se stavem populací těchto druhů na Slovensku a v Polsku. V Evropě byly zpracovány akční plány na ochranu velkých šelem, přičemž velký důraz je kladen na spolupráci jednotlivých států. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky proto v této věci jedná a spolupracuje se státní ochranou přírody na Slovensku.   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace