Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ochránci přírody pátrají v Beskydech po velkých šelmách. Podle čeho se orientují?

22.02.2015
Ochránci přírody pátrají v Beskydech po velkých šelmách. Podle čeho se orientují?

Autor: NP Šumava

Popisek: Rys ostrovid, zachycený fotopastí

Koncem týdne začalo tradiční mapování velkých šelem v Beskydech. Stopy rysů, vlků a medvědů zde hledají pracovníci správ chráněných krajinných oblastí a národních parků, k nimž se o víkendu připojují další zájemci.

Mapování velkých šelem v Beskydech se koná už po jednatřicáté. „Poprvé to bylo v roce 1984. Podle stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist, zjišťujeme, kolik šelem se v území o rozloze 1200 km2 pohybuje,“ vysvětluje Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR,  regionálního pracoviště Správa CHKO Beskydy, která mapování koordinuje. Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční oblasti Slovenska vyskytuje kolem osmi až deseti rysů.  Vzácně,  v počtu několika málo jedinců,  zde žijí vlci a medvědi. 

Stopaři se pohybují na běžkách či sněžnicích

Při mapování výskytu šelem se stopaři v terénu pohybují po předem stanovených trasách na běžkách či sněžnicích, případně pěšky. K dispozici mají zákresové mapy a pomůcky pro dokumentaci. Při akci se kromě velkých šelem zaznamenává i výskyt ostatních druhů zvířat. Výsledky mapování vyhodnocuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Závěrečná zpráva bude k dispozici zhruba za měsíc. Výsledky mapování budou uloženy do nálezové databáze Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a  využity  při  ochraně těchto vzácných šelem.

Šelmy omezuje hustý provoz a pytláci

Beskydy jsou jedinou oblastí, kde u nás tyto tři šelmy společně žijí. Pohyb krajinou jim však komplikují nejen silnice s hustým provozem, ale i pytláci. Navzdory civilizačním překážkám se medvědům občas podaří proniknout z Beskyd dále na západ. Vlci se v poslední době díky své pohyblivosti a přizpůsobivosti objevují i v dalších pohořích na severu Čech a Moravy, v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj dokonce loni odchovali mláďata. Rysové žijí v České republice na více místech.

Máme tu evropsky významnou lokalitu

Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v České republice chráněni. Kvůli jejich výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy zařazena mezi  evropsky významné lokality velkých šelem. Jejich počet u nás souvisí se stavem populací těchto druhů na Slovensku a v Polsku. V Evropě byly zpracovány akční plány na ochranu velkých šelem, přičemž velký důraz je kladen na spolupráci jednotlivých států. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky proto v této věci jedná a spolupracuje se státní ochranou přírody na Slovensku.   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace