Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nová cyklostezka, lepší vlaky přes Ostravu, modernizace nemocničního oddělení pro choroby stáří. Takhle hodlá kraj „utopit“ miliony od Unie

14.02.2015
Nová cyklostezka, lepší vlaky přes Ostravu, modernizace nemocničního oddělení pro choroby stáří. Takhle hodlá kraj „utopit“ miliony od Unie

Autor: Lucie Bartoš

Popisek: V Moravskoslezském kraji se cyklisté dočkají obnovy nových cyklotras.

Evropská dotace 319 milionů korun vylepší dopravu, cestování a zdravotnictví v Moravskoslezském kraji. Chystá se například rekonstrukce Mariánskohorské ulice a výstavba cyklostezky podél Odry v Ostravě, modernizace geriatrického pavilonu nemocnice v Havířově nebo nákup vlaků na linku z Bohumína přes Ostravu na mošnovské letiště.

Financování sedmi projektů evropskými penězi schválila Regionální rada Moravskoslezsko. Projekty se mají uskutečnit ještě v průběhu letošního roku. 

Na letiště budou jezdit nové nízkopodlažní vlaky

Finančně největším projektem je pořízení dvou vlakových souprav na trať Bohumín – Ostrava-Svinov – Studénka – Mošnov, letiště. Dotace 89,6 milionů korun pokryje 40 procent předpokládaných výdajů ve výši 271 milionů korun. Předmětem projektu Českých drah je pořízení dvou vlakových souprav nízkopodlažních elektrických jednotek RegioPanter, které zajistí moderní a pohodlnou dopravu na stávající lince S2, prodloužené na Letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Vlaky mají jít plně do provozu na počátku roku 2016. České dráhy již dříve s přispěním evropské dotace z ROP Moravskoslezsko nakoupily čtyři soupravy CityElefant a pět souprav Regionova pro obsluhu regionálních tratí.

Mariánskohorská ulice v Ostravě projde rekonstrukcí

Dotace 83,3 milionů korun pokryje většinu nákladů na rekonstrukci Mariánskohorské ulice v Ostravě ve směru z centra k Nové Vsi. Součástí je i rekonstrukce silnice č. III/0581, ulice Grmelova, a rekonstrukce nájezdových ramp z ulice Mariánskohorské na ulici Grmelovu a Novinářskou.

Stavba navazuje na projekt Silnice 2014 – VI. etapa, který se zaměřuje na rekonstrukci Mariánskohorské ulice v opačném směru a je rovněž financován evropskými penězi. Oba projekty usilují o zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu na silnici s vysokou intenzitou provozu.

Cyklostezka Ostravou podél Odry má na třetí pokus vzniknout letos

Na výstavbu 14,5 kilometrů nové cyklostezky podél Odry v Ostravě a dílčích úseků v Poodří bude potřeba dotace 58,6 milionů korun. Vzniknout má také nová cyklostezka o délce 1,6 kilometrů podél Mezidolního potoka v Havířově směrem k Žermanické přehradě. Přispěje k tomu dotace 5,1 milionů korun. Jedná se o první etapu zamýšlené cyklostezky z Havířova k Žermanické přehradě, která je součástí regionální páteřní cyklotrasy č. 56 Olza.

Cyklostezka naváže na lávku přes říčku Lučinu (směrem k ulicím Na Nábřeží a Jana Švermy), povede podél potoka po nové komunikaci a napojí se na stávající ulici Mezidolí, aby do budoucna pokračovala právě k Žermanické přehradě.

Rekonstrukce geriatrie zlepší péči a rehabilitaci seniorů

Další významnou investicí je dotace 28,5 milionů korun na rekonstrukci a vybavení geriatrického oddělení Nemocnice s poliklinikou v Havířově. Projekt se zaměřuje rekonstrukci a změnu vnitřních dispozic geriatrického oddělení, vybudování prostor pro rehabilitaci a fyzioterapii, obnovu vybavení pokojů a zázemí a modernizaci přístrojového vybavení. Zlepší se tak zázemí pro pacienty i zaměstnance nemocnice, zvýší se standard péče o pacienty - těch je ročně přibližně šest .

Stavební část se zabývá rekonstrukcí rozvodů a instalací a změnou dispozic vnitřního uspořádání, což přinese účelnější a bezbariérový provoz. Rekonstrukcí projde devět pokojů, zvětší se koupelny pacientů a vymění se podlaha za protiskluzovou. Prostornější bude pracovna i denní místnost sester. Vznikne také nová místnost pro rehabilitaci a nové pracovní místo fyzioterapeuta. Nemocnice získá nové moderní přístroje a vybavení.

Výtahy zajistí bezbariérový přístup na Hlavní nádraží v Ostravě

Dopravní podnik Ostrava uplatní dotaci 38 milionů korun při modernizaci tramvajových zastávek Sport aréna a Městský stadion v Závodní ulici v Ostravě. Budou bezpečnější: Dojde k vybudování a rozšíření tramvajových ostrůvků, zúžení jízdních pruhů a zavedení bezpečnostních prvků. Chodci tak nebudou vstupovat do vozovky a budou lépe chráněni. Zvolené řešení je bezbariérové. Součástí projektu je také zřízení odbočovacích pruhů k hotelu Clarion a na parkoviště ČEZ Arény.

Hlavní nádraží v Ostravě bude bezbariérové díky šesti novým výtahům. Lidé s omezenou schopností pohybu a orientace i ostatní cestující budou moci využít nové osobní výtahy v hlavní nádražní budově a na nástupištích. V nádražní hale budou postaveny dva výtahy, přičemž jeden povede z přízemí do 1. nadzemního a druhý z 1. do 2. nadzemního podlaží. Další čtyři výtahy povedou z přechodových lávek k nástupištím č. I, II, IV a V.

Unie přispěje 15,6 miliony korun. Práce na projektu mají začít letos v květnu, výtahy mají být v provozu od září 2015.

Regionální rada Moravskoslezsko je zodpovědná za přibližně 20 miliard korun z evropských fondů určených na rozvoj Moravskoslezského kraje. Od roku 2007 proplatila téměř 15 miliard korun za projekty v oblasti dopravní infrastruktury, vybavenosti měst a venkova, modernizaci vzdělávání, sociálních služeb a zdravotnictví. Zbývajících 5 miliard korun bude vyplaceno za probíhající a připravované projekty v průběhu tohoto roku a počátkem roku 2016.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace