Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pomočování, vulgarity, plivance, facky.... Osoby ohrožené domácím násilím mají v Ostravě další dva azyly, kde jim poradí

26.01.2015
Pomočování, vulgarity, plivance, facky.... Osoby ohrožené domácím násilím mají v Ostravě další dva azyly, kde jim poradí

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Násilí má mnoho podob, ostravská policie zřídila dvě nové místnosti pro jeho oběti

Dvě nová poradenská místa pro osoby, ohrožené domácím násilím, mohou v tomto roce využívat občané Ostravy. Zřídila je tamní policie. Policistka popisuje, co se leckdy děje za dveřmi, kde jsou i děti.

Další dvě nová poradenská místa pro osoby, ohrožené domácím násilím, mohou v novém roce využívat občané, kteří tento svízelný problém v Ostravě řeší. „Pozitivní reakce ohrožených osob stejně jako specialistů, kteří řeší toto nebezpečné protiprávní jednání, nás přivedlo k myšlence rozšíření této služby a zvýšení počtu předmětných míst," uvedla Gabriela Holčáková, vedoucí oddělení tisku a prevence ostravské policie.

Díky podpoře Magistrátu města Ostravy jsou tak nyní v Ostravě k dispozici již celkem čtyři takové speciální místnosti. K obvodním oddělením policie Ostrava-střed (Masná ulice) a Ostrava-Poruba 1 (Dělnická ulice) přibylo v závěru roku 2014 také obvodní oddělení policie Ostrava-Mariánské Hory (ulice Strmá) a Ostrava-Hrabůvka (ulice Dr. Martínka). 

Speciální poradenská místa pro osoby, ohrožené domácím násilím, byla zřízena poprvé v roce 2013 právě v Ostravě a inspirovala k obdobné službě obětem také další území - například Jihomoravský kraj. Detaily k historii těchto místností i k problematice domácího násilí naleznete na webových stránkách Policie ČR.

Tři sta násilníků muselo opustit domov

I nadále v Ostravě funguje speciální tým policistů, kteří realizují vykázání, ale také poradenství a konzultace. Jde o tým policistů pořádkové služby, který je jediný v zemi. Loňský rok s celkem 42 vykázanými náleží k létům, ve kterých se vykazovalo častěji: pro srovnání 2007 – 47 osob, 2008 – 35 osob, 2009 – 28 osob, 2010 – 42 osob, 2011 – 48 osob, 2012 – 37 osob, 2013 - 38, 2014 – 42 vykázaných.

Od roku 2007 tak ostravští policisté vykázali z domácností již víc než tři sta  násilných osob. V roce 2014 však také specialisté poskytli poradenskou pomoc či konzultaci, a to téměř ve dvou stech případech. „Též jsme loni opakovaně vykazovali, a to celkem pětkrát. Ve třech případech byla násilná osoba vykázána dvakrát, jeden ´násilník´ dokonce třikrát v témže roce," upřesnila Gabriela Holčáková. Šest násilných osob nerespektovalo rozhodnutí o vykázání, a bylo tak podezřelých z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

OHROZENEOSOBY_2014.jpg

Rok 2014 detailně

Ostravští policisté vykázali celkem 42 osob - 41 mužů a 1 ženu. Nejvíc se vykazovalo v chladnějších měsících – lednu, březnu a prosinci, vždy šestkrát. Pětkrát pak v únoru a čtyřikrát v září a říjnu. Teritoriálně je nejčastějším místem, kde dochází k vykázání, obvod Poruby (18 případů), následuje Přívoz (7 událostí) a Slezská Ostrava (6 vykázání). 

Nejčastěji byly - při incidentech domácího násilí, po kterých následovalo vykázání - ohroženy děti, a to celkem 67 dětí ve věku 0 až 18 let. Mezi osobami ohroženými bylo 33 dospělých a 12 seniorů ve věku od 60 let a starších. Z uvedeného je zřejmé, že většina případů se odehrává v rodinách, ve kterých žijí děti.

Jak pro děti tak pro seniory  ostravská policie zavedla do praxe speciální materiály. Jsou určeny pro informování o možnostech řešení násilí, další zase k eliminaci traumatizace zúčastněných při konaných úkonech. V rámci projektu „Místo činu? Domov!!“ vznikly speciální tiskoviny pro děti, rovněž jsou využívány hračky, které si dítě odnáší s sebou domů. Pro seniory byly rovněž vytvořeny tiskoviny, s většími písmeny, lupami.

Násilí fyzické i psychické

V některých případech, kdy ohrožené osoby situaci dlouhodobě neřeší, může dojít až k fatálním následkům. Ať už jde o smrt osoby ohrožené nebo závažné následky na zdraví oběti, psychické i fyzické. Loni řešili ostravští specialisté celé spektrum událostí. Z výslechu žen vyplývá, že čelily nejen vulgaritám, ale také bití, škrcení, ranám pěstí, kopání. Následky na zdraví byly různé, od pohmožděnin a hematomů až po ztrátové poranění části ucha a mnohá další zranění. Oběti byly bity různými předměty, jedna z nich i pálena.

Poškozené čelily atakům žárlivosti podezřelých i útokům na lidskou důstojnost, ponižování, záměrné ignoraci, komandování, plivání, pomočení, izolaci. Násilné osoby se zmocňovaly mobilních telefonů, aby je kontrolovaly. Další muž měl ženě kontrolovat osobní věci (ošacení, kabelku). Život ve strachu pak způsobil u oběti též další následky, jako je výrazný úbytek váhy a nechutenství.

Jeden příklad za všechny

Například 45letý muž, značně ovlivněn alkoholem, měl ženu vulgárně napadat, uchylovat se k různým naschválům - vypínat troubu, když žena pekla vánoční cukroví. Přivolaná hlídka pak u muže detekovala 3,2 promile alkoholu při orientační dechové zkoušce a zjišťovala, že vulgární ataky střídají i fyzické ataky vůči ženě i dětem, protiprávní jednání se stupňovalo.

Muž byl tedy vykázán. Rozhodnutí však neakceptoval a o několik dnů později zaklepal na dveře domu, z nějž byl vykázán, s tím, že tam míní přespat. Tentokrát vykázala dechová zkouška hodnotu 3,2 promile alkoholu. Muž si v době, kdy byl schopen procesních úkonů, vyslechl sdělení podezření pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš