Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sociálním službám na severu Moravy hrozí katastrofa, píše hejtman

02.04.2013
Sociálním službám na severu Moravy hrozí katastrofa, píše hejtman

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák

Neziskovým organizacím, které na severu Moravy zajišťují sociální služby a pomáhají mnoha lidem, hrozí kvůli nedostatku financí zánik a jejich zaměstnancům ztráta zaměstnání. Letos jim oproti loňskému roku na provoz chybí 160 milionů korun. Přitom reálně chybí peněz daleko víc.

Moravskoslezský hejtman napsal Nečasovi

Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD) proto napsal premiéru Nečasovi otevřený dopis, ve kterém žádá vládu o okamžitou pomoc a urychlené řešení deficitu v oblasti financování sociální služeb.  „Pokud stát nenavýší částku, kterou poskytuje Moravskoslezskému kraji na zajištění sociálních služeb, hrozí rozpad sítě poskytovatelů těchto služeb,“ prohlásil pro Krajské listy.cz hejtman Miroslav Novák a dodal: „Když stát ze zákona převedl výkon sociálních služeb na kraj, tak se také zavázal, že tento výkon bude financovat ze svých zdrojů. Proto si také musí plnit své závazky vůči organizacím, které tuto službu vykonávají. Je to jeho odpovědnost.“

Snižování objemu financí ze strany státu trvá už dlouho

Novákovi vadí, že snižování objemu finančních prostředků, které jsou přerozdělovány krajům ze státního rozpočtu na poskytování sociálních služeb, už trvá několik let. „Na letošní rok žádal Moravskoslezský kraj ministerstvo práce a sociálních věcí o částku 1,1miliadry korun. Ministerstvo však vyčlenilo jen 670 milionů, což je o 160 milionů korun méně než v roce 2012. Náš požadavek na letošní rok na zhruba 1,1 miliardy korun přitom odrážel reálnou potřebu na zajištění sociálních služeb v kraji. Namísto toho si musíme vystačit s částkou o téměř polovinu nižší. Skutečný propad finančních prostředků je ještě vyšší, protože letos z nich nově musíme hradit sociální služby s celostátní působností,“ prohlásil hejtman Novák.

Kraj dává do sociálních služeb stovky milionů

Moravskoslezský kraj se podle jeho slov nespoléhá pouze na státní rozpočet. Každoročně vynakládá nemalé částky k podpoře sociálních služeb na svém území. „V rámci dotačních programů jsme od roku 2007 vyplatili více než 125 miliónů korun na podporu rozvoje sociálních služeb včetně zvyšování kvality sociálních služeb, dále na podporu vyrovnávání příležitostí pro občany se zdravotním postižením, protidrogovou politiku nebo prevenci kriminality,“ uvedl hejtman.

Více než 545 milionů korun kraj podle jeho slov vyplatil na provoz příspěvkových organizací zřizovaných krajem a v procesu transformace a humanizace zařízení proinvestoval více než 634 mil. Kč. Mimo to každoročně financuje sociální služby z obecních rozpočtů, na což každoročně jde přes půl miliardy korun.

Další finance už by šly na úkor rozvoje kraje

„Ovšem další dofinancování sociálních služeb z rozpočtu kraje už není možné. Museli bychom to zajistit například na úkor investic nebo dopravní obslužnosti, což by zbrzdilo jeho další rozvoj,“ prohlásil hejtman Miroslav Novák, který si nedovede představit, že by senioři, lidé s handicapem, bezprizorní, matky s malými dětmi, bezdomovci a další potřební měli zůstat bez pomoci neziskových organizací. 

Anna Makowická

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace