Někdy jde o vteřiny. Záchranáři budou moci přes mobily přesně určit místo, odkud směřuje SOS
10.01.2015
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Zdravotničtí záchranáři najdou zraněné lidi díky lokalizaci mobilu dříve
Moravskoslezský kraj spustil projekt, který umožní hasičům, policistům a zdravotníkům přesně určit místo, kam poslat záchranáře. Lidem, kteří v tísni volají složky Integrovaného záchranného systému mobilním telefonem, se tak dostane mnohem rychlejší pomoci. Leckdy jde o minuty až vteřiny. Zraněný či poškozený člověk bývá navíc často dezorientován.
Díky projektu, který v závěru loňského roku dokončil Moravskoslezský kraj, mohou nově záchranáři, hasiči, policisté, ale i městští strážníci lokalizovat místo volajícího z mobilu a přesně zacílit nasazení záchranných sil. V Česku jde v tomto rozsahu o unikátní projekt, v Moravskoslezském kraji byl spuštěn jako první v zemi.
Doteď to šlo jen z pevné linky
Základem pro činnost operačního důstojníka Integrovaného bezpečnostního centra (IBC) je lokalizovat místo mimořádné události. Doposud mohly složky Integrovaného záchranného systému pracující v IBC Moravskoslezského kraje - s výjimkou dispečerů obsluhujících tísňovou linku 112 - lokalizovat volající pouze v případě volání z pevné linky. Po spuštění projektu mohou lokalizovat volající z mobilu i Policie ČR, zdravotnická záchranná služba, Městská policie Ostrava a moravskoslezský hasičský záchranný sbor na linkách 156, 155, 158 a 150.
Je jasné, že v současné době lidé z terénu volají spíš z mobilních než pevných telefonů. „Počet tísňových volání z mobilních telefonů v současnosti mnohonásobně převyšuje počet volání z pevných linek. Díky nově spuštěnému projektu se zrychlí a zefektivní nasazování potřebných sil a prostředků lidem, volajícím o pomoc z mobilního telefonu,“ uvedl 1. náměstek moravskoslezského hejtmana Josef Babka.
Přijde se i na blokování tísňové linky
Schopnost rychle zasáhnout a pomoci volajícím bude snadnější zejména v případech, kdy jsou lidé v tísni dezorientovaní nebo nemohou normálně komunikovat. Náměstek ještě dodal, že automatická lokalizace volajícího může odhalit i případné zneužívání tísňové linky a falešná hlášení.
Projekt „Zajištění lokalizace tísňových volání z mobilních telefonů v Integrovaném bezpečnostním centru Moravskoslezského kraje“ za 630 000 korun financoval Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu, a to částkou 560 000 korun, 70 000 korunami přispělo město Ostrava.
Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .
Vložil: Lucie Bartoš