Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ostrůvky pozitivní deviace, vnitřní emigrace bytů, vliv Ukrajiny… Vizionář se zamýšlí nad Moravskoslezským krajem po roce 2020

15.12.2014
Ostrůvky pozitivní deviace, vnitřní emigrace bytů, vliv Ukrajiny… Vizionář se zamýšlí nad Moravskoslezským krajem po roce 2020

Foto: Obcesobe.cz

Popisek: Jiří Krist

Spíš než objem prostředků je pro budoucnost rozhodující efektivita našeho počínání. Zejména lidmi, ale také technologickým rozvojem se ve své představě o budoucnosti Moravskoslezského kraje zabývá Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko a propagátor komunitně vedeného místního rozvoje.

„Už teď se ostrůvky pozitivní deviace propojují... Tak jen houšť a větší kapky,“ vzkazuje Jiří Krist a předjímá chytrou, inovační a technologickou budoucnost, jejímž zdrojem budou kvalifikovaní lidé.

Píšu o budoucnu, ale koukám se zpět

S upomínkou na výročí sametové revoluce se dívá o 25 let napřed. „Poslední dva roky věnuji práci na vytvoření strategie Opavska pro období do roku 2020, to je taková prognostika napůl s fantazií. Aby mě to bavilo, posunu si hodnocený mezník dostatečně daleko, například do roku 2040. Proč zrovna tento rok? Inu, hodnotíme letos 25 let od listopadu 1989, jsou toho plné noviny a televize, snad tedy bude zajímavé po ohlédnutí dozadu také si zavěštit, kam bychom mohli dojít za dalších 25 let,“ říká.

Co bude po přijetí Ukrajiny do Unie

Pro Moravskoslezský kraj vidí v roce 2040 pozitivní vývoj v tom, že se ocitne po přijetí Ukrajiny a několika dalších zemí na východě do Evropské unie blíže středu Evropy a bude moci využít svůj průmyslový a technologický potenciál při rekonstrukci Balkánu a východní Evropy. „Základem ekonomiky Moravskoslezského kraje budou v roce 2040 progresivní inovačně-technologické firmy, které vzniknou na základě lidského a finančního kapitálu, uvolněného po ukončení těžby uhlí a výrobě surového železa v roce 2025,“ tvrdí Jiří Krist, který je předsedou MAS Opavsko, koordinátorem meziobecní spolupráce DSO Opavsko, členem Rady vlády pro neziskové organizace, pracovní skupiny Rady vlády pro udržitelný rozvoj a několika neziskových organizací.

Víc než peníze bude znamenat správný výběr

Rozhodující přitom bude - spíš než objem prostředků - efektivita našeho počínání, čili zda budeme schopni správně realizovat správné věci. „Boule na dálnici či spadlý most neznamenají jen lidské či materiální ztráty, ale také rozčarování nad tím, že neděláme věci správně, ztrátu víry v naši schopnost se situací v kraji něco pozitivního udělat – mladí si pak mohou sbalit kufry do Prahy či ještě někam dál, ti starší se uchýlit do vnitřní emigrace bytů a chat…“ míní rodák z Rychvaldu, který žije již 25 let v Mokrých Lazcích na Opavsku.

Je velkým optimistou, přestože mnozí předpokládají v příštích letech spíš apokalypsy. „Věřím, že jdeme po dobré cestě. Už teď se ostrůvky pozitivní deviace propojují, takže při troše štěstí můžete projet Moravskoslezský kraj od Jablunkova po Rýmařov, aniž abyste upadli do ´blbé nálady´. Tak jen houšť a větší kapky…“ vzkazuje mimo jiné.

Celý příspěvek stejně jako odvážné myšlenky a nevyřčené představy dalších odborníků a osobností najdete na www.20predstav.eu. Projekt „20 představ“ má motivovat a inspirovat nejen lidi, zabývající se regionálním rozvojem. Připravila jej Regionální rada Moravskoslezsko, která je zodpovědná za uplatnění 20 miliard korun z evropských fondů v Moravskoslezsku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš