Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ostrůvky pozitivní deviace, vnitřní emigrace bytů, vliv Ukrajiny… Vizionář se zamýšlí nad Moravskoslezským krajem po roce 2020

15.12.2014
Ostrůvky pozitivní deviace, vnitřní emigrace bytů, vliv Ukrajiny… Vizionář se zamýšlí nad Moravskoslezským krajem po roce 2020

Autor: Obcesobe.cz

Popisek: Jiří Krist

Spíš než objem prostředků je pro budoucnost rozhodující efektivita našeho počínání. Zejména lidmi, ale také technologickým rozvojem se ve své představě o budoucnosti Moravskoslezského kraje zabývá Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko a propagátor komunitně vedeného místního rozvoje.

„Už teď se ostrůvky pozitivní deviace propojují... Tak jen houšť a větší kapky,“ vzkazuje Jiří Krist a předjímá chytrou, inovační a technologickou budoucnost, jejímž zdrojem budou kvalifikovaní lidé.

Píšu o budoucnu, ale koukám se zpět

S upomínkou na výročí sametové revoluce se dívá o 25 let napřed. „Poslední dva roky věnuji práci na vytvoření strategie Opavska pro období do roku 2020, to je taková prognostika napůl s fantazií. Aby mě to bavilo, posunu si hodnocený mezník dostatečně daleko, například do roku 2040. Proč zrovna tento rok? Inu, hodnotíme letos 25 let od listopadu 1989, jsou toho plné noviny a televize, snad tedy bude zajímavé po ohlédnutí dozadu také si zavěštit, kam bychom mohli dojít za dalších 25 let,“ říká.

Co bude po přijetí Ukrajiny do Unie

Pro Moravskoslezský kraj vidí v roce 2040 pozitivní vývoj v tom, že se ocitne po přijetí Ukrajiny a několika dalších zemí na východě do Evropské unie blíže středu Evropy a bude moci využít svůj průmyslový a technologický potenciál při rekonstrukci Balkánu a východní Evropy. „Základem ekonomiky Moravskoslezského kraje budou v roce 2040 progresivní inovačně-technologické firmy, které vzniknou na základě lidského a finančního kapitálu, uvolněného po ukončení těžby uhlí a výrobě surového železa v roce 2025,“ tvrdí Jiří Krist, který je předsedou MAS Opavsko, koordinátorem meziobecní spolupráce DSO Opavsko, členem Rady vlády pro neziskové organizace, pracovní skupiny Rady vlády pro udržitelný rozvoj a několika neziskových organizací.

Víc než peníze bude znamenat správný výběr

Rozhodující přitom bude - spíš než objem prostředků - efektivita našeho počínání, čili zda budeme schopni správně realizovat správné věci. „Boule na dálnici či spadlý most neznamenají jen lidské či materiální ztráty, ale také rozčarování nad tím, že neděláme věci správně, ztrátu víry v naši schopnost se situací v kraji něco pozitivního udělat – mladí si pak mohou sbalit kufry do Prahy či ještě někam dál, ti starší se uchýlit do vnitřní emigrace bytů a chat…“ míní rodák z Rychvaldu, který žije již 25 let v Mokrých Lazcích na Opavsku.

Je velkým optimistou, přestože mnozí předpokládají v příštích letech spíš apokalypsy. „Věřím, že jdeme po dobré cestě. Už teď se ostrůvky pozitivní deviace propojují, takže při troše štěstí můžete projet Moravskoslezský kraj od Jablunkova po Rýmařov, aniž abyste upadli do ´blbé nálady´. Tak jen houšť a větší kapky…“ vzkazuje mimo jiné.

Celý příspěvek stejně jako odvážné myšlenky a nevyřčené představy dalších odborníků a osobností najdete na www.20predstav.eu. Projekt „20 představ“ má motivovat a inspirovat nejen lidi, zabývající se regionálním rozvojem. Připravila jej Regionální rada Moravskoslezsko, která je zodpovědná za uplatnění 20 miliard korun z evropských fondů v Moravskoslezsku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace