Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Ostrůvky pozitivní deviace, vnitřní emigrace bytů, vliv Ukrajiny… Vizionář se zamýšlí nad Moravskoslezským krajem po roce 2020

15.12.2014
Ostrůvky pozitivní deviace, vnitřní emigrace bytů, vliv Ukrajiny… Vizionář se zamýšlí nad Moravskoslezským krajem po roce 2020

Autor: Obcesobe.cz

Popisek: Jiří Krist

Spíš než objem prostředků je pro budoucnost rozhodující efektivita našeho počínání. Zejména lidmi, ale také technologickým rozvojem se ve své představě o budoucnosti Moravskoslezského kraje zabývá Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko a propagátor komunitně vedeného místního rozvoje.

„Už teď se ostrůvky pozitivní deviace propojují... Tak jen houšť a větší kapky,“ vzkazuje Jiří Krist a předjímá chytrou, inovační a technologickou budoucnost, jejímž zdrojem budou kvalifikovaní lidé.

Píšu o budoucnu, ale koukám se zpět

S upomínkou na výročí sametové revoluce se dívá o 25 let napřed. „Poslední dva roky věnuji práci na vytvoření strategie Opavska pro období do roku 2020, to je taková prognostika napůl s fantazií. Aby mě to bavilo, posunu si hodnocený mezník dostatečně daleko, například do roku 2040. Proč zrovna tento rok? Inu, hodnotíme letos 25 let od listopadu 1989, jsou toho plné noviny a televize, snad tedy bude zajímavé po ohlédnutí dozadu také si zavěštit, kam bychom mohli dojít za dalších 25 let,“ říká.

Co bude po přijetí Ukrajiny do Unie

Pro Moravskoslezský kraj vidí v roce 2040 pozitivní vývoj v tom, že se ocitne po přijetí Ukrajiny a několika dalších zemí na východě do Evropské unie blíže středu Evropy a bude moci využít svůj průmyslový a technologický potenciál při rekonstrukci Balkánu a východní Evropy. „Základem ekonomiky Moravskoslezského kraje budou v roce 2040 progresivní inovačně-technologické firmy, které vzniknou na základě lidského a finančního kapitálu, uvolněného po ukončení těžby uhlí a výrobě surového železa v roce 2025,“ tvrdí Jiří Krist, který je předsedou MAS Opavsko, koordinátorem meziobecní spolupráce DSO Opavsko, členem Rady vlády pro neziskové organizace, pracovní skupiny Rady vlády pro udržitelný rozvoj a několika neziskových organizací.

Víc než peníze bude znamenat správný výběr

Rozhodující přitom bude - spíš než objem prostředků - efektivita našeho počínání, čili zda budeme schopni správně realizovat správné věci. „Boule na dálnici či spadlý most neznamenají jen lidské či materiální ztráty, ale také rozčarování nad tím, že neděláme věci správně, ztrátu víry v naši schopnost se situací v kraji něco pozitivního udělat – mladí si pak mohou sbalit kufry do Prahy či ještě někam dál, ti starší se uchýlit do vnitřní emigrace bytů a chat…“ míní rodák z Rychvaldu, který žije již 25 let v Mokrých Lazcích na Opavsku.

Je velkým optimistou, přestože mnozí předpokládají v příštích letech spíš apokalypsy. „Věřím, že jdeme po dobré cestě. Už teď se ostrůvky pozitivní deviace propojují, takže při troše štěstí můžete projet Moravskoslezský kraj od Jablunkova po Rýmařov, aniž abyste upadli do ´blbé nálady´. Tak jen houšť a větší kapky…“ vzkazuje mimo jiné.

Celý příspěvek stejně jako odvážné myšlenky a nevyřčené představy dalších odborníků a osobností najdete na www.20predstav.eu. Projekt „20 představ“ má motivovat a inspirovat nejen lidi, zabývající se regionálním rozvojem. Připravila jej Regionální rada Moravskoslezsko, která je zodpovědná za uplatnění 20 miliard korun z evropských fondů v Moravskoslezsku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace