Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fuj! Ruský šváb! Prezident je na návštěvě na severní Moravě, vyslechl tam dokonce výzvu k odstoupení. Co se dělo dál? Byli jsme u toho

13.11.2014
Fuj! Ruský šváb! Prezident je na návštěvě na severní Moravě, vyslechl tam dokonce výzvu k odstoupení. Co se dělo dál? Byli jsme u toho

Foto: Petr Kupka

Popisek: Prezident Zeman v Opavě

REPORTÁŽ Tři dny strávil prezident Miloše Zeman tento týden v Moravskoslezském kraji. Nadšené ovace přerušoval pískot při návštěvě prezidenta například v Opavě. Na velmi bouřlivém setkání plném emocí se prezident Miloš Zeman vyjádřil ke své cestě do Číny a k vulgárním výrazům v Hovorech z Lán. Mluvilo se i o vylupování očí v Tibetu. Zeman také prozradil, co by se mělo provést se senátory. Projel několik měst, všude na něj čekali lidé. V Krnově byl galantní, až hrůza.

Za bouřlivého potlesku, který doprovázely výkřiky „Ať žije prezident!“, ale také „Ruský šváb!“ přicházel prezident republiky Miloš Zeman na Horní náměstí v Opavě. Davem cloumaly emoce. Když prezident přišel na tribunu, lidé se na chvíli uklidnili. Premiérou před tak širokou veřejností bylo setkání pro Martina Vítečka (ANO), který byl teprve v pondělí zvolen do funkce čelního představitele statutárního města. Po jeho úvodu se ke slovu dostal také hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák, který prezidenta Miloše Zemana na jeho cestě regionem doprovází. Rychle ale předal slovo hlavě státu. „Vážený pane hejtmane, vážený pane primátore, kterému bych chtěl ještě jednou blahopřát k jeho nelehkému úkolu, protože být primátorem bílé Opavy je těžká a náročná práce. Chtěl bych Vám stejně jako pan hejtman poděkovat, že jste i v tuto dobu přišli,“ obrátil se ke stovkám lidí Zeman.

Reagoval na projevy nesouhlasu, které slyšel při svém vstupu na náměstí: „Tam byl jeden křikloun, kterého jsem pozval a nabízel mu mikrofon a křikloun začal zmateně ustupovat. Doufám, že ostatní křiklouni včetně nositele toho nápisu mají trochu větší odvahu. Já jim slibuji, že budou první, kdo dostanou mikrofon, aby mohli svůj názor vyjádřit,“ reagoval Zeman na protestní transparent s nápisem: „Neschovávej nás za kundy.“

Zeman v Opavě

Křiklouni s protizemanovským transparentem.

Prezident: Nejsou hloupé otázky, jen hloupé odpovědi

Zeman upozornil na to, že nemá rád v komunikaci s občany výraz ´obyčejní lidé´. „Ve skutečnosti každý z nás je neobyčejný, za každým z nás je nějaké dílo,“ vysvětlil Zeman. „Dovolte mi připomenout, že právě dnes je světový den veteránů, já proto navštívím nejen naši vojenskou radiolokační jednotku, ale setkám se právě tady s našimi veterány, abych se před nimi s úctou sklonil, protože to byli stateční lidé, kteří navazují na tradici legií, na tradici vojáků, kteří bojovali ať už na frontě, ale i vojáků, kteří bojují v zahraničních misích proti mezinárodnímu terorismu, aby se teroristické buňky nedostaly i na naše území. Byli to stateční lidé a statečnost je třeba oceňovat,“ dodal prezident.

Lidé v Opavě.

Lidé v Opavě

Pak komentoval situaci v davu: „Není potřeba oceňovat zbabělce. Kupodivu vidím, že dva transparenty, které tu byly, klesly. Přátelé, tužte své svaly a opět vztyčte své transparenty do výše a přijďte sem. Neschovávejte se a položte jakoukoli otázku a vyjádřete jakýkoli názor, protože politik, který neumí odpovědět, není politik a nejsou hloupé otázky, jsou jen hloupé odpovědi,“ vyzval prezident k diskuzi. Ozval se bouřlivý potlesk. Na prezidentovu výzvu ale autoři transparentů nezareagovali.

Vyzývám vás k rezignaci! Fuj!

Slovo si vzala a chopila se mikrofonu slečna, která stála těsně u tribuny a razantním hlasem položila dotaz: „Proč neuznáváte lidská práva? Kdybyste je uznal, tak byste neuznal celistvost Číny a vaši cestu do Číny jste zamluvil užitím vulgarismů v rozhlasovém vysílání. Tímto vás vyzývám k rezignaci, protože nehájíte zájmy České republiky,“ zazněla její slova, která ale přerušilo hlasité volání: „Fuj!“

Tazatelka pak ještě stihla doplnit: „Nevedete tuto republiku tak, jak byste měl.“ Zeman reagoval: „Většina s vámi sice nesouhlasí, ale to ještě neznamená, že nemáte pravdu, protože pravda je často v menšině a menšinové názory se stávají většinovými.“ Pak se věnoval odpovědím na jednotlivé části otázky.

Kavárenští politici

Začal návštěvou Číny: „Možná jste si všimla titulní fotografie na stránce jednoho z deníků, kde se prezident Obama setkal s čínským prezidentem v čínském úboru. Možná byste řekla, aby mu zalichotil. Mohu vás ujistit, že já jsem se setkal s čínským prezidentem v běžném úboru s kravatou. Proč Angela Merkelová jezdí do Číny? Jezdí tam proto, aby jednak podpořila německé exportéry a jednak, aby získala čínské investice. Možná, že by bylo dobré, dojet si do Berlína a vysvětlit Angele Merkelové, že jedná chybně,“ uvedl prezident s tím, že starost o nové pracovní příležitosti v zemi je povinností každého politika včetně prezidenta. „Pokud jde o lidská práva. Ano, zastávám názor, že je třeba o nich mluvit, ale ne tak, že budeme naše partnery o lidských právech poučovat. To je velký rozdíl. My jsme krátce po revoluci poučovali, jak se dělá tržní ekonomika, politická demokracie a sami jsme se měli spíš učit od druhých než poučovat. Lidská práva nejsou jen politická, ta už máme, ale lidským právem je i právo na práci, důstojný život, bydlení, výchovu svých dětí. Toto vše jsou také lidská práva a o nich někteří politici, zejména takzvaní kavárenští politici, vůbec nemluví,“ dodal.

Zeman: Kdo cituje vulgarismy, není sám vulgární

V další části odpovědi reagoval na kritiku v souvislosti s užíváním vulgarismů. „Nevím, jestli jste poslouchala Hovory z Lán, pokud ano, tak víte, že tam vulgarismy zazněly ve třech případech. První dva případy byly citace. Přeložil jsem pouze do češtiny název jedné ruské skupiny a český překlad byl výstižný. Pak jsem citoval pana Karla Schwarzenberga a jeden jeho vulgarismus. Ten, kdo kritizuje vulgarismy, není sám vulgární. Musím se přiznat, že jeden vulgární výraz jsem v Hovorech z Lán použil a chtěl bych vás upozornit, že tento výraz je ve slovníku spisovné češtiny profesora Trávníčka. Takže by bylo docela dobré, kdybyste se tu spisovnou češtinu naučila. Včera jsem se s asi dvěma a půl tisíci lidmi v Havířově rozloučil slovy: Lituji, že jste mi nepoložili žádnou otázku o mých údajných vulgarismech. Já vám děkuji, že jste to tady napravila. Rozloučil jsem se v Havířově názvem vulgárního filmu Věry Chytilové Kurvahošigutntág,“ uvedl prezident.

Zeman: Špína této země označuje padlé vojáky za žoldáky

Ke slovu se dostal další opavský občan. „Z Číny se tu přiváží obrovské množství umělé hmoty, které obsahuje ftaláty. Česká hygienická stanice vůbec nefunguje. Je to zločin vůči našemu národu. Kdyby nebylo umělé oplodnění, tak ani neuvidíte na ulici dvojčata,“ zahájil řeč jeden z občanů, který pak kritizoval postoj Číny vůči Tibetu a po upozornění položil dotaz: „Pokládáte okupaci za morální? Řekněte mi také jeden případ, kdy legionáři nebo kdy česká armáda s bolševikem vtrhla do Afghánistánu? Vy jste z toho celý nadšený. Oni jsou teroristé a okupanti, oni jsou ti zlí,“ rozčiloval se. Prezident upozornil tazatele na historii legií a jejich angažovanost v zahraničí v kontextu vzniku samostatného Československa. „Pokud jde o Afghánistán a názor, že naši vojáci, kteří tam jsou, jsou teroristé, případně žoldáci, já bych jen citoval ze svého projevu k 28. říjnu, který jste možná viděli v televizi. Byla to nepříjemná věta, uznávám. `Špína této země označuje padlé vojáky za žoldáky.` Žoldák je ten, kdo za peníze bojuje v armádě cizího státu, žoldák není ten, kdo bojuje v armádě své vlasti. Padlí vojáci jsou hrdinové, a také jsem je vyznamenal. Můžete mít na to, a je to v demokratické společnosti vaše svaté právo, jiný názor. Uznejte ale i právo jiných, právo těch, kteří, když teď v televizi vidíte, jak lidem uřezávají hlavy, chtějí bojovat proti teroristům, aby tito teroristé nepronikli na naše území,“ dodal.

Tibeťanům byly vylupovány oči. Byla to demokratická společnost?

Prezident se věnoval v odpovědi i historii Tibetu: „Předposlední věc, o které jste mluvil, byl Tibet. Tibet ve středověku byla země ovládaná lamaistickým duchovenstvem. Byla to země klášterů, země mnichů, a těmto mnichům, kteří sami nepracovali, sloužili Tibeťané, byli zakováváni do okovů a za závažnější prohřešky jim byly vylupovány oči. Jestliže toto považujete za demokratickou společnost, já oponuji a říkám, že je to částečně feudální, částečně otrokářská společnost,“ dodal prezident a vysvětlil i situaci s exportem, kdy upozornil na to, že z Číny dovážíme zejména moderní technologie. „Může se stát, že se tu objeví nebezpečné hračky z Číny, Malajsie, Indie, ale od toho tu máme kontroly. Víte, že řada nebezpečných hraček pocházela z Itálie, Holandska, USA, takže nesvádějme všechno na Čínu,“ upozornil prezident.

Je Kellner nastrčená figurka Václava Klause?

Pak už padla poslední otázka: „Mezi lidmi koluje zvěst, že pan Petr Kellner je nastrčená figurka exprezidenta Václava Klause. Co si o tom myslíte?“ „Kdybyste mi řekl, že exprezident Václav Klaus je nastrčená figurka Petra Kellnera, tak bych o tom alespoň maličkou chviličku přemýšlel, ale v opačném gardu to určitě neplatí,“ reagoval s úsměvem Zeman. Prezident pak dekoroval místní prapor, podepsal se do pamětní knihy a z náměstí opět odcházel za bouřlivého potlesku.

Na přetřes přišel v hovoru i Václav Klaus, ilustrační foto

V Krnově byl galantní

„Geniální“ metodu kupónové privatizace, nezaměstnanost, ale také Senát podrobil kritice prezident Miloš Zeman při své návštěvě Krnova. Místní obyvatele seznámil se svým plánem „vyhladovění Senátu“ a mimo jiné také uvedl: „Pro mě je Krnov daleko větší symbol České republiky společně s dalšími městy v Čechách na Moravě a ve Slezsku než celá Praha dohromady.“

Nadšené ovace a přes tisíc lidí  čekaly na prezidenta republiky v Krnově, který navštívil při příležitosti své cesty po Moravskoslezském kraji. Po proslovu místní starostky a hejtmana se před davy lidí na krnovském náměstí ujal slova Zeman: „Vážený pane hejtmane, vážená a milá paní starostko, byla jste dosud jediná starostka, která mi podala rámě, aby mě vyvedla společně s mojí hůlkou tady na toto pódium a za to vám děkuji,“ zahájil proslov, který doprovázel potlesk, Zeman.

Zeman: Nebude-li prosperita v Krnově, nebude nikde jinde

Prezident Zeman pak hovořil o ztrátě lidské důstojnosti v souvislosti s nezaměstnaností. „Dobře víte, že v Krnově existoval podnik, který zaměstnával dva a půl tisíce lidí a tento podnik dnes neexistuje, protože byl privatizován geniální metodou kupónové privatizace. Slyšeli jsme: „Potřebujeme více Viktorů Kožených.“ A já jsem tehdy říkal.: „Potřebujeme více Tomášů Baťů a Slušovic,“ uvedl také Zeman s tím, že nezaměstnanost se podepsala na úbytku obyvatel ve městě.

„Dnes jsem měl pracovní oběd s úspěšnými podnikateli na Krnovsku, kteří přijímají pracovní síly a rozšiřují okruh podnikání. Mezi nimi byl i podnikatel, který začínal se dvěma zaměstnanci a dnes jich má tisíc,“ doplnil s tím, že je úkolem politiků i prezidenta snažit se, aby vznikalo více pracovních míst a investoři přicházeli do problémových regionů. „Snažme se řešit reálné problémy lidí v celé republice a nikoli jen v Praze. Říká se, že New York není Amerika, Moskva není Rusko, Peking není Čína a také Praha se svými kavárenskými povaleči není celá Česká republika. Pro mě je Krnov daleko větší symbol České republiky společně s dalšími městy v Čechách a na Moravě a ve Slezsku než celá Praha dohromady. Nebude-li prosperita v Krnově, nebude nikde jinde. Přeji vám úspěch, prosperitu, práci a pohodu. Děkuji vám za vaši pozornost,“ ukončil úvodní slovo Zeman.

Stupidní kampaň zvyšuje prezidentovi popularitu

První z diskutujících podrobil nejdřív kritice informovanost v České republice. „Všímám si od samého začátku, když jste byl zvolen a ustaven do funkce prezidenta, jaká byla vůči vám vytvořena nenávistná kampaň pražskou kavárnou a hlavně médii. Ptám se, jak je možné, že v této zemi, která si říká demokratická, i veřejnoprávní média, která si musíme platit, se lidem protiví a dělají si, co chtějí. Jejich funkcionáři berou ohromné prachy, zatajují nám, co se děje a jen osočují a vytvářejí nenávist,“ postěžoval si. „Děkuji za solidaritu naprosto opačným způsobem. Když byla přímá volba prezidenta, tak šance mé a mého protikandidáta byly v podstatě vyrovnané. Mezi prvním a druhým kolem zahájila média kampaň na podporu mého protikandidáta. Koneckonců, proč ne. Protože kampaň byla tak stupidní, proto nerozhodní a váhající voliči se rozhodli nakonec volit mě. Dovolte mi, abych touto cestou poděkoval českým médiím za to, že aniž by chtěla, zvyšují mou popularitu,“ reagoval Zeman.

Proč máme Senát, když v Parlamentu sedí 200 blbců?

„Pane prezidente. Spoustu lidí to trápí. Na co máme tak velký Senát, když v Parlamentu sedí 200 blbců, kteří by mohli zákony vytvořit?“ ptal se další z místních občanů. „Dovolte mi, abych vás opravil, kdyby v Parlamentu sedělo opravdu 200... poslanců, aby mě zase někdo nenadával za vulgarismy. Vy si to můžete dovolit. Viděl jste poslední přenos parlamentu? Sedělo tam asi 30 lidí, takže nebyl usnášeníschopný, neproběhly ani interpelace na předsedu vlády, který tam seděl jako kůl v plotě, protože tam kromě něj nepřišel ani jediný ministr. Víte, proč to tak bylo? Protože, když se včas neprojedná zákon o platech ústavních činitelů, tak se tyto platy od 1. ledna příštího roku zvýší o 17 procent. To je asi tak, jako vám, ale ten průměr je 17 procent. Poslanci se domnívají, že když se tento zákon včas neprojedná, každému ve výplatě přibude minimálně 6 tisíc korun, čímž se dostanou na vaši platovou úroveň,“ upozornil ironicky. „To je důvod, proč je Poslanecká sněmovna prázdná,“ vysvětlil Zeman.

Budoucnost Senátu? Prezident navrhuje vyhladovění

Prezident se před lidmi rovněž věnoval problematice Senátu. „Pokud jde o Senát, já jsem předložil konkrétní návrh, který je bez změn zákona realizovatelný. Jmenuje se vyhladovění Senátu. Princip je jednoduchý. V zákoně o státním rozpočtu je kolonka, která se jmenuje výdaje na Senát. Je zajímavé, že zákon o státním rozpočtu je jediný zákon, který projednává pouze Poslanecká sněmovna a nikoli Senát. Co by se tedy stalo, kdybyste do této kolonky vepsali nulu? Pak by se v Senátu nesvítilo, netopilo, což je zejména v zimě trochu nepříjemné, senátor by byla čestná funkce, protože by nepobíral plat, Senát by nebyla nejdražší cestovní kancelář v České republice a ukázalo by se, že Senát nikdo nepotřebuje. Chcete-li návod, jak zrušit Senát? Tady ho máte,“ reagoval prezident na druhou část dotazu.

Z Krnova si odnesl čerstvou zabíjačku

Několik dětí pak žádalo od prezidenta podpis. Pak vyzval Zeman veřejnost: „Já jsem dnes v Opavě pěkně prosil, aby ti, kdo nesouhlasí s mými názory, se protlačili do prvních řad a měli možnost položit otázku. Bohužel v Havířově se tak nestalo, v Opavě naštěstí ano a já jsem velmi rád za tyto otázky. Ne, že bych chtěl někoho vyvolávat, ale pokud máte kritické názory na to, co říkám a dělám, budu velice rád diskutovat.“ Na jeho výzvu ale lidé nereagovali.

Prezident se pak podepsal do pamětní knihy, dekoroval prapor a také přijal kromě jiných jeden originální dar od místní starostky v podobě zabíjačkového koše. „Myslím si, že už vím, co budu mít dnes k večeři, protože lékaři mi doporučili dietní jitrnice a nijak nespecifikovali, co to dietní jitrnice znamená. Někde tímto směrem jsem viděl, jak někde vykouknul a pak se zase ztratil plakát s českým překladem výrazu Pussy. Já bych přál nositeli tohoto plakátu, aby měl víc odvahy. Nemám rád zbabělce. Není zbabělé se zeptat, zbabělé je neptat se. Je důležité, abychom dokázali spolu přátelsky diskutovat a přemýšlet nejen o svých vlastních názorech, ale také o názorech těch druhých. Já se vrátím a se mnou přijde zákon,“ ukončil svou návštěvu v Krnově prezident. 

Daniela Černá

Máte svoji osobní zkušenost s prezidentem? Napište nám na .

Vložil: Lucie Bartoš