Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Někde je po volbách vše naruby, jinde zastavili čas. Ostrava, Havířov, Karviná, Bohumín… Takhle budou vypadat vaše radnice, milí voliči

05.11.2014
Někde je po volbách vše naruby, jinde zastavili čas. Ostrava, Havířov, Karviná, Bohumín… Takhle budou vypadat vaše radnice, milí voliči

Foto: Daniela Černá

Popisek: Andrej Babiš před volbami v Ostravě. Na místní členy svého hnutí může být pyšný.

FOTO Dohoda o koalici sociálních demokratů a hnutí Ostravak, kteří chtěli vyšachovat vítězné babišovce, padla! Ostravu povede koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Nic nového pod sluncem nepřinesly volební výsledky po dvaceti letech v Bohumíně. V Havířově se až komicky potýkali se sérií rezignací. V Karviné pomohou komunisté. Dojde si na veřejné volby primátorů...

Ostrava plná emocí a zvratů. Kopíruje vládní barvy

Plné vášní a zvratů bylo povolební vyjednávání o koalici v Ostravě. Nejdříve to vypadalo, že do vedení moravskoslezské metropole usedne hnutí Ostravak s ČSSD a komunisty. Úspěšné ANO mělo skončit v opozici. Teď je vše jinak - hnutí ANO se vrací znovu do hry a zřejmě bude mít dokonce primátora.

Vrcholní představitelé hnutí babišovců, sociální demokracie a KDU-ČSL představili koncem října hlavní obrysy koaliční dohody o povolebním uspořádání na velké radnici v Ostravě. V jedenáctičlenné radě obsadí hnutí ANO pět pozic, sociální demokraté čtyři a lidovci dvě pozice. Funkce primátora připadne lídru hnutí ANO Tomáši Macurovi. „Po událostech, které se odehrály v předchozích dnech, jsme s kolegy z hnutí ANO dospěli k závěru, že nejfunkčnějším řešením pro Ostravu je koalice vytvořená na vládním půdorysu, to znamená hnutí ANO jakožto vítěz voleb, ČSSD a KDU-ČSL,“ zdůvodnil výslednou politickou duhu Tomáš Macura.

Městské společnosti ať čekají pořádnou šťáru!

Hnutí ANO chce v Ostravě prosazovat zejména transparentní a efektivní hospodaření s veřejnými prostředky, boj proti korupci a klientelismu a důkladný audit hospodaření městských společností. „Programové průniky jednotlivých koaličních stran jsou více než 90procentní. Vítáme všechny teze, které naši partneři doplnili do koaliční dohody a jsme rádi, že se mezi nimi objevil požadavek na hloubkové audity,“ vyjádřil se pro změnu Lumír Palyza za ČSSD. Své si k tomu řekl i třetí koaliční partner. „Náš volební výsledek byl skvělý, ale neumožňoval, abychom byli organizátory jakéhokoliv koaličního vyjednávání,“ je celkem spokojen Zbyněk Pražák za lidovce, kteří zaštítí zejména rezorty školství, zdravotnictví a sociální věci.

Ostrava

Ostrava

Koaliční dohoda o povolebním uspořádání na velké radnici vedla také k uzavření koalice v obvodech Poruba a Jih. Post starosty obsadí strana, která v daném obvodu vyhrála. V Porubě to je ČSSD, na Jihu hnutí ANO. Jednotlivé body koaliční smlouvy zástupci koalice rozpracují do programového prohlášení, které má být kompletní do 31. ledna 2015.

Oranžový Bohumín v historických  šlépějích

V Bohumíně pro změnu po dvaceti letech „zamrzli“ sociální demokraté. Nové vedení města zdejší obyvatele ničím nepřekvapí. Je staronové.  Po ustavujícím zasedání zastupitelů do křesla starosty usedá už šesté volební období Petr Vícha (ČSSD), který stojí v čele Bohumína už dvacet let. Hlasovalo pro něj 20 z 23 zastupitelů.  Sekundovat mu budou stávající místostarostové Lumír Macura a Igor Bruzl (oba ČSSD). Rada města bude opět sedmičlenná a jednobarevná, složená jen ze zástupců ČSSD. „Ustavující zastupitelstvo trvalo 38 minut,“ zmínila tisková mluvčí Bohumína Lucie Balcarová. „Máme 55 konkrétních cílů, které jsme slíbili občanům ve volebním programu, proto hned po zastupitelstvu zasedla rada města a hned začínáme pracovat,“ uvedl pro KrajskéListy.cz starosta Petr Vícha. Dodal, že v Bohumíně se nepolitikaří a že se do práce v komisích a výborech zapojují všechny politické strany.

Staronová hlava Bohumína, Petr Vícha, na ustavujícím zastupitelstvu.

Staronový starosta Bohumína Petr Vícha

Sociální demokracie ve 23tisícovém městě zvítězila s velkým náskokem, když od voličů dostala 55,41 % hlasů. Druhé místo obsadila ANO 2011 (15,33 %), třetí je KSČM (10,42 %) a čtvrté místo patří KDU-ČSL a TOP 09 (7,27 %). Pátí skončili Nezávislí (6,32 %) a šestá je ODS (5,22 %). Do bohumínského zastupitelstva se tak probojovaly všechny kandidující politické strany. ČSSD obsadila v zastupitelstvu 14 z 23 křesel, další 4 křesla patří ANO 2011, dvě křesla má KSČM a po jednom křeslu pak Nezávislí, koalice KDU-ČSL a TOP 09 a ODS.

Babišovci v Bohumíně nesklízí extra vavříny, ale i tak jsou spokojeni. „Město ještě není připraveno na silnou změnu, ale minimálně uvidíme do toho, co se na radnici děje, z první ruky a budeme si moct udělat představu, co je špatně a co je dobře. Nemám ve zvyku, vytvářet si dopředu pesimistické scénáře, takže předpokládám, že budeme schopni a nápomocni řešit hlavní bod, který trápí Bohumín a to je bezpečnost ve městě,“ vyjádřil se pro média Jan Sedláček za bohumínské ANO.

Havířov se potýkal s rezignacemi. Rozhodne se tento pátek

Mnohem spokojenější jsou zástupci hnutí ANO pro změnu v Havířově. Voliči rozhodli, že hnutí získá do zastupitelstva 10 křesel z celkového počtu 43. Koncem října tak podepsalo koaliční dohodu s KSČM a Hnutím pro Havířov. Konečné sestavě ale předcházela personální „škatulata, hýbejte se“. „Před podepsáním této koaliční dohody ze zdravotních důvodů odstoupila z 10. místa do zastupitelstva Lada Kalandříková. Na uvolněné místo měl dle zákona nastoupit náhradník Marcel Frenštátský. Jenže ten také odstoupil, a to z důvodů sportovní přípravy svého svěřence v judu na olympijské hry. Obě dvě rezignace byly odevzdány k rukám primátora města Havířov. Dalším náhradníkem v pořadí byla Iva Georgiu, která se stala naší 10. zastupitelkou do zastupitelstva města Havířov,“ popsal peripetie Ivan Bureš, předseda místní organizace ANO 2011 Havířov.

Ustavující zastupitelstvo se zde uskuteční v pátek 7. listopadu od 10.00 hodin v Kulturním domě Radost.

Předvolební Havířov.

Předvolební Havířov s plakáty hnutí ANO.

Karviná do čela města přizvala komunisty

Nové vedení města má od tohoto úterý Karviná. Primátorem se opět stal sociální demokrat Tomáš Hanzel, dva náměstky má stejné jako dosud. K tomu dva nové z řad koaličního partnera - komunistů. 18 ze 41 zastupitelů je ve sboru zcela nově.

Povolební vyjednávání vedlo v Karviné ke koaliční smlouvě ČSSD (18 lidí) a KSČM (8), v zastupitelstvu mají 26 křesel. Dalšími stranami v zastupitelstvu jsou ANO (13 členů) a KDU-ĆSL v koalici se zelenými (2 lidé). Rada města bude mít i nadále 11 členů (5 uvolněných, 6 neuvolněných), poměr - 5 KSČM, 6 ČSSD. 

Primátorem Karviné bude opět Tomáš Hanzel

Primátorem Karviné bude opět Tomáš Hanzel

Osmatřicetiletý Tomáš Hanzel je primátorem potřetí, v roce 2006 byl zvolen poprvé, předtím již byl náměstkem primátora, od roku 1998 je členem ČSSD a také byl téhož roku poprvé zvolen do karvinského zastupitelstva. „Prioritami pro další období pak jsou bezpečnost a zaměstnanost. To mimo jiné znamená zachování stávajících míst a podporu tvorby nových – především výstavbou nové krajské průmyslové zóny Nad Barborou, podporou podnikání a vytvářením podmínek pro život mladých rodin. Chceme přebudovat ubytovnu Kosmos v sociální bydlení. U bezpečnosti je to důsledné pokračování v programu nulové tolerance k nepřizpůsobivým,“ připomněl a dodal, že další prioritou je co nejdříve vybudovat obchvatu města a rovněž další investice do zlepšení života lidí v Karviné, například úpravy sídlišť.

O kompetencích a rezortech náměstků i primátora zatím nebylo rozhodnuto, to bude na bedrech zastupitelstva 16. prosince.

Babišovcům se dařilo i v Opavě. Chystají si primátora

V Opavě se strany dohodly na koaliční smlouvě první listopadové pondělí, a to mezi  politickými subjekty hnutí ANO 2011, Změna pro Opavu, KDU-ČSL, ODS a SNK Starostové a občané městských částí SMO. O post primátora se bude ucházet Martin Víteček (ANO) a na pozice náměstků budou nominováni Simona Bierhausová (ANO), Dalibor Halátek (Změna pro Opavu) a Josef Stiborský (KDU-ČSL).

„Čekají nás náročné čtyři roky a připouštíme, že přebíráme velký díl odpovědnosti. Ale na práci se naši zastupitelé, radní i já těšíme,“ říká kandidát na primátora Martin Víteček. Ten si přitom stanovuje pro letošní rok jako hlavní cíl dobře dopracovaný rozpočet.

Zároveň si už opavští politici rozdělili kompetence mezi jednotlivými náměstky. Martin Víteček (ANO) by měl z pozice primátora mít na starosti finance, majetek města, veřejné zakázky, Městskou policii a Městské lesy. Náměstkyně primátora Simona Bierhausová (ANO) školství, sport a prevenci kriminality, přípravu a realizaci investic, spolupráci s městskými částmi. Dalibor Halátek (Změna pro Opavu) se bude starat o rozvoj města, životní prostředí, kulturu, turistický ruch. Josef Stiborský (KDU-ČSL) bude spravovat oblast sociálních věcí, dopravy, informatiky a příspěvkové organizace působící v sociální oblasti.

Koaliční smlouva by měla být s veškerými návrhy stvrzena hlasováním ustavujícího zastupitelstva 10. listopadu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš