Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Obhájkyně Kramného vymyslela speciální taktiku, jakou byste nečekali. A právničce Moničiny rodiny vyhrožují smrtí! Prý je to horší než s Kajínkem

04.06.2014
Obhájkyně Kramného vymyslela speciální taktiku, jakou byste nečekali. A právničce Moničiny rodiny vyhrožují smrtí! Prý je to horší než s Kajínkem

Foto: archiv

Popisek: K soudu se Kramný dostavil v tričku s nápisem frame less - beze slávy. Hodlá snad z procesu dělat divadlo i on?

KRIMI Petr Kramný, obviněný z dvojnásobné vraždy, má o advokáta víc. Podepsal plnou moc k zastupování egyptskému právníkovi, který šel zprvu proti němu. Zřejmě tak právnička Rejžková chce korigovat jeho vystupování před soudem. Ani právnička, zastupující rodinu oběti, nezůstává stranou...

Pohádky tisíce a jedné noci začíná připomínat příprava obhajoby Petra Kramného, který je obviněn z vraždy manželky Moniky a osmileté dcerky Klárky. Jeho advokátka Jana Rejžková, která předkládá veřejnosti prostřednictvím médií jednu divočejší teorii za druhou, vymyslela další kotrmelec. Novým členem jejího týmu, který se má přičinit o osvobození vdovce, obviněného z dvojnásobné vraždy, bude egyptský právník Keroles Ezzat Bashier. Ano, právě ten, o němž Kramný před časem prohlásil, že je lhář. Teď mu už prý dokonce podepsal plnou moc k zastupování.

Od zdi ke zdi

Egyptský právník Bashier pořádně pil Kramnému krev, když byl ještě na svobodě. Zlehčoval jeho kvalifikaci i hodnověrnost informací, údajně pocházejícími ze spisu káhirských vyšetřovatelů, kterými právník iniciativně zásoboval česká média. „Co jsem na něj slyšel, to mi bohatě stačilo. Proč se asi do Egypta ještě nevrátil?“ prohlásil tehdy Kramný v rozhovoru pro Blesk a sám si i odpověděl: „Je to totiž lhář a nevěřím mu ani slovo. V životě žádný spis neviděl.“ Egypťan totiž mimo jiné přišel s převratnou informací, že Monika a Klárka mohly být otráveny kyanidem draselným v malých dávkách.

Údajnou příčinou smrti obou obětí v letovisku Hurghada tedy mohlo podle Bashiera být ono lidově nazývané cyankáli, které tak dobře známe jako oblíbenou zbraň babičky z kultovního komediálního seriálu Taková normální rodinka. Kdyby jeho informace neměly přímou souvislost s tak obrovskou tragédií, nabízela by se otázka, zda se nejedná o další díl velké soudní komedie, která bude součástí pokračování nesmrtelného českého sitcomu. Ještě před pár týdny totiž Egypťan prohlašoval, že ho Kramný „ani jednou nekontaktoval a také nekontaktoval nikoho z mého advokátního týmu. Nevím, z čeho usuzuje, že chci jeho peníze a že jsem lhář“. Rodina obžalovaného má právo nahlédnout do spisu, přesto to prý podle Bashiera nikdo neudělal. A najednou je vše jinak.

Peníze, nebo prestiž?

Svými výroky by mohl Egypťan Kramnému u soudu pořádně zatopit. Advokátka Rejžková tudíž pravděpodobně zvolila postup, kterým by ho ‚zainteresovala‘ ve prospěch svého klienta. Když bude egyptský odborník kopat za její tým, neměl by vyrukovat s ničím, co by mohlo klientovi uškodit. Za to by dostal nejen velmi slušně zaplaceno, ale účast na mezinárodně ostře sledovaném případu by jistě nebývale zvedla jeho profesionální prestiž v očích domácích klientů. Nebo si snad chce rozšířit profesní ‚záběr‘? Doposud se totiž jeho advokátní kancelář specializovala výhradně na sňatky a investice v Egyptě.

„Já, níže podepsaný Petr Kramný zmocňuji tímto pana Keroles Ezzat Bashier k zastupování,“ začíná dokument, který zveřejnil Blesk na svých stránkách. Hned je jasnější, kdo měl být tím egyptským kolegou, díky němuž má Rejžková údajně přístup k informacím ze spisu tamních vyšetřovatelů. Kramného advokátka zřejmě ke své původní profesi přidala ještě další a k procesu se svým klientem připravuje celou sbírku bájí a pověstí. Zatímco před pár dny prohlašovala, že má informace o zadržení člověka, který měl v hurghadském hotelu Titanic Palace údajně manipulovat s jedy právě v době smrti Moniky a Klárky, po prodloužení vazby Kramného vzala zpátečku. „Tuto informaci mám od kolegy právníka. Ještě není oficiální,“ sdělila médiím. Zatímco veřejností její výroky pořádně cloumají, státní zástupce Vít Legerský zůstává klidný. „Velice o tom pochybuji. Budeme se to ale snažit ověřit přes velvyslanectví v Káhiře. To je pro nás nejrychlejší kanál,“ oznámil.

Oběť spiknutí

Kramného matka se pro změnu uchýlila k trochu jiné báchorce, která je za vlasy přitažená ještě mnohem víc – snaží se přesvědčit veřejnost, že se její syn stal obětí spiknutí. Nabízí se tak otázka, kdo by asi tak potřeboval odstranit vyučeného elektrikáře z nošovické automobilky. S touto konstrukcí může souviset i nález několika gramů marihuany v jeho skříňce, k němuž ve firmě došlo při namátkové kontrole krátce poté, co se Kramný vrátil počátkem loňského listopadu do práce. Testy, kterým se vzápětí podrobil na vlastní žádost, prokázaly, že je ‚čistý‘. Navíc lze sotva předpokládat, že by se ho chtěla za každou cenu zbavit kvůli trošce ‚trávy‘ drogová mafie, a ještě tak překombinovaným způsobem.

Průběh soudního jednání však nebude vůbec jednoduchý, tábory fanoušků i odpůrců obviněného stále sílí. Extrémní zájem zřejmě kauza vyvolala především tím, že jde o násilnou smrt nevinného dítěte. Svůj díl útoků už sklízí i advokátka pozůstalých Klára Long Slámová, která se nechala slyšet, že je pro ni tento případ ještě náročnější než kauza nejznámějšího českého odsouzence na doživotí Jiřího Kajínka.

Slámová: Vyhrožují mi, je to horší než Kajínek

Advokátka rodiny zavražděné Klárky a Moniky Klára Slámová nepochybuje o roli Petra K. v případu a pozastavuje se nad útoky některých lidí na rodinu zavražděných i na ni. Kvůli tomuto případu ji prý vyhrožují smrtí. V rozhovoru pro Blesk přiznala, že psychicky je tento případ pro ni náročnější než ten s Jiřím Kajínkem, ve kterém se také angažovala.

JUDr. Klára Long Slámová v případu Petra K., obviněného z vraždy své manželky Moniky a dcery Klárky na dovolené v Egyptě, zastupuje práva a zájmy obou mrtvých a jejich nejbližších. V rozhovoru pro Blesk prozradila, proč se rozhodla k jejich zastupování.

„O ten případ jsem se začala zajímat hned ten den, kdy byla zveřejněna informace o tom, co se v Egyptě stalo. Postupem doby jsem zjišťovala další skutečnosti a vůbec se mi nelíbilo, jakým způsobem je případ podáván veřejnosti některými médií, jak je útočeno na rodinu poškozených,“ říká Slámová.

Bráním paní Moniku

„Téměř od počátku docházelo k jisté dehonestaci zejména zemřelé paní Moniky. Mně byl ten případ poměrně jasný od jeho počátku a podobné jednání se mi velmi nelíbilo. Léta zastupuji poškozené lidi i pozůstalé obětí trestných činů – třeba při železniční nehodě ve Studénce nebo vážných dopravních nehodách – a proto můj zájem o kauzu Petra K. vyústil v potřebu umožnit poškozené rodině, aby mohla využít mých služeb,“ vysvětlila advokátka.

Slámová podle svých slov vyhodnotila, že rodina potřebuje pomoc. O vině Petra K. prý nepochybuje a řekla také, z čeho vychází. „Zejména ze svých mnohaletých praktických zkušeností a z informací, které jsem o tom případu konkrétně získala.“

Případ je jasný od počátku

Blesku Slámová potvrdila, že ze všech důkazů je pro ni případ jasný. „Naprosto, a to od samého počátku. Utvrdila jsem se v tom při studiu kompletního spisu a jednoznačnými důkazy, které obsahuje. Kromě toho vím, jak se chovají pachatelé nejzávažnějších trestných činů.“

Klára Samková uvedla, že nyní se čeká na některé znalecké posudky a další úkony včetně výslechů. Blesk se ptal, jestli je přesvědčena, že to byla vražda elektrickým proudem. „Slovo přesvědčení nesnáším. Důkaz o tom, čím byla způsobena násilná smrt paní Moniky a její dcery Klárky, existuje už docela dlouhou dobu. Právě na jeho základě – mimo jiné – je pan K. obviněn.“

Jaká je pozice Petra K. v soudním procesu? Bude těžkým soupeřem? ptal se Blesk. „Nikoli. Musím ale podotknout, že pokud bude právně prokázáno, že se dopustil dvojnásobné vraždy, bylo by pak na něj pohlíženo jako na extrémně nebezpečnou osobu. Pokud soud dospěje k výroku o vině, nedovedu si představit jiný než doživotní trest.“

Útoky se stupňují

Klára Slámová potvrdila Blesku, že tento případ je z psychického hlediska pro ni ještě náročnější než ten s Jiřím Kajínkem. I v tomto případě je terčem výhrůžek. „Víte, já se před čtyřmi pěti lety stáhla do ústraní, odmítala jsem z velké většiny rozhovory i vyjádření. Tehdy jsem v souvislosti s případem Jiřího Kajínka zažívala hodně krušné chvíle, publicita mi vadí. I v minulosti jsem zažila určité výhrůžky. Něco podobného z hlediska psychiky s sebou nese i tento případ, ale je to ještě víc vyčerpávající i horší.“

K opakovaným útokům advokátka uvedla: „Stupňují se. Myslím, že to jsou osoby, které si mění identifikační znaky, protože jejich slovosled a slovní skladba je stále stejná. Mám pocit, že je to pár jedinců, možná dokonce jeden člověk. Zatím to zjišťuji po vlastní ose. Za poslední týden toho bylo až moc. Pravda, říká se, že pes, který štěká, nekouše. Ale s něčím tak zvrhlým jsem se dosud nesetkala,“ povzdechla si Slámová s tím, že  to přerostlo únosnou míru a zvažuje, že se obrátí na policii.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská